Elképzelhető lesz a jövőben a genetikának köszönhetően, hogy egy felnőtt ember külső és belső tulajdonságait meg lehessen változtatni?
Idekapcsolódó téma a dizájner babák, ahol ha jól tudom, belenyúlnak a születendő gyermek génkészletébe.
Ugye, mindent a gének határoznak meg. Tehát elképzelhető lenne az, hogy mondjuk a génekhez nyúlva befolyásoljuk az ember azon képességét, hogy legyen több tehetsége a matematikához? Vagy például a megfelelő gén befolyásolásával megváltoztatjuk a szeme színét. Esetleg örökölt betegségeket is ki lehetne így iktatni.
Lehetséges lenne mindez, vagy csak fantázia?
"Ugye, mindent a gének határoznak meg."
Ugye nem. A gének azt határozzák meg, milyen fehérjéket gyárt egy adott sejt, valójában ezt is csak részben, lásd poszttranszlációs, poszttranszkripciós módosítások. Erre rájön még egy csomó környezeti paraméter. Az egyedfejlődés sok esetben egyirányú utca. Például egy adott jelleg addig függ a genetikától, amíg kialakul, utána már hiába írogatod át a géneket. Ha valaki végtagok nélkül születik valamilyen terhesség alatti károsodás miatt, már nem fog utólag végtagja nőni, mert kijavítod a DNS-ét. Sok dolgot pedig eleve nem genetikai tényezők határoznak meg. A testünk nem csak egy merev gép, ami pontosan sokszorosítható a DNS kód alapján, hanem rugalmas, változékony, tanulékony, alkalmazkodó. Ezért a DNS csak egy keretet ad, amit a DNS és a környezet együttesen tölt meg tartalommal.
Több eltérő dologról van szó. Természetesen lehetséges olyan időszak, amikor genetikai beavatkozások lehetségesek. Csakhogy ma erről az eddigi tapasztalatok fényében vannak gondolataink. Ha majd még több lehetőség lesz, mások lesznek a tapasztalataink, és más a gondolkodásmódunk is.
Azt gondolom,a szem színének megváltoztatása például egy értelmetlen luxus, ami semmit és senkit nem befolyásol. A matematikához nem tehetség, hanem szorgalom és megfelelő körülmények kellenek. Így volt ez már több ezer éve is. Amihez tehetség (tehát genetika) kell, az a matematika művelésének olyan magas foka, amit ma is csak nagyon kevesen művelnek. És ennyi mindig lesz, több meg nem kell. Ami kell, az a meglévő képességek kibontakoztatásának nagyfokú lehetősége. Mert ez ma nagyon sokaknál szinte nulla. Utálják is a matematikát rendesen. Az örökölt betegségek kiiktatása ma is napirenden van abban a szűk körben, amit tudunk.
E kérdést minden bizonnyal az etikának kell szabályoznia az emberiség normális fennmaradásának érdekében. Egy ma még visszafordítható példa: jó néhány közkedvelt gyümölcs, amelynek úgy 50 éve még nagyon sok fajtájuk volt - hála a genetikai tudásnak és ostoba pénzéhes embereknek - ma nagyságrenddel kisebb fajtaszámmal rendelkeznek. És aki csak ezeket ismeri, azt hiszi ez a normalitás, fogalma sincs, mit vesztettel semmi, vagy csekély nyereség ellenében.
"Azt gondolom,a szem színének megváltoztatása például egy értelmetlen luxus, ami semmit és senkit nem befolyásol."
Ez is egy vélemény, de nem mindenki fogadná el. Az emberek folyamatosan változtatni akarnak a külsejükön, hogy jobban nézzenek ki. Van, aki kisebb mértékben, van aki nagyobb mértékben. Virágzik a plasztikai sebészet, a nők nagyobb mellett akarnak, a férfiak vissza akarják kapni a fiatalságukat azáltal, hogy hajátültetésen vesznek rész.
Ha ezeket a dolgokat genetikailag is meg lehetne oldani, akkor akár egy iparágat is lehetne rá építeni. A befolyt pénzből meg további kutatásokat lehetne végezni, így mindenki jól járna.
Ozmium42:
Ez azt jelenti akkor hogy lehetetlen a külsőt genetikailag megváltoztatni bizonyos esetekben? Pl. hogy maradjunk a példámnál: a szem színének megváltoztatása.
Mindenkinek köszönöm a válaszokat amúgy.
Már most is meg lehet változtatni, csak még nem úgy, ahogy szeretnénk. De a jövőben ilyen is lesz majd.
Sajnos ez elég veszélyes dolog, mert:
1: katonákat,
2: munkásokat
fognak készíteni elsőnek.
Ill. még a gazdagoknak való luxusdolgokat: pl. a szem színét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!