A vallás és a tudomány. Szerintetek a vallási és tudományos elméletek közt lehet átfedés annak ellenére, hogy a két tábor nem igazán kedveli egymás elméleteit? (Ez a kérdés a mindkét irány felé nyitott emberekhez irányul > ne legyen vita)
Gondolok itt az egyik legnagyobb témakörre:
I.
-A hit szerint létezik mennyország és pokol...
-A fizikusok szerint több mint valószínű, hogy léteznek a miénkkel párhuzamos univerzumok
II.
-Sokan hisznek a szellemekben és a "más világokról" vándorló lelkekben.
-A tudományok hívői szerint ez badarság, mégis azt az elméletet támasztják alá, hogy esetleges dimenziókból bizonyos részecskehalmazok "átszökhetnek" más dimenziókba különféle okokból (valamint az első feltevésben szereplő érv)
Szerintetek van átfedés a két tábor között, hogy egymás ellenségei mégis ugyanarról próbálják meggyőzni a másikat?
Lassan átralhatnánk ezotériába...
Az a baj tudod, hogy a természettudományok területén is milliónyi felfedezetlen és izgalmas terület létezik, amikkel foglalkozni lehet.
Egy senior kutató, principal investigator életében maximum 2-3 nagy project, befutott saját téma jöhet szóba. Miért viszgáljunk természetfelettinek titulált jelenségeket, amiket aztán egyetlen mondattal cáfol egy vallásos ember? "Nekem volt egy jelenésem, és nem igaz amit mondasz!"
Vulgáris leszek:
Nem érünk rá ilyen fasságokra.
Kérdező, ne a sorok között írjál, ha a tudomány érdekel.
Pl. a tudomány megvizsgálta az egyiptomi 10 csapást is, és mind a 10-re megtalálta a lehetséges magyarázatot.
Érdekel ez téged?
Vagy utánanéztél már?
A tudomány mindent vizsgál, amit tud, és amit érdemes. Tehát érdekes a témakör, vagy valószínűleg hatással lesz az életünkre, és nem utolsósorban: ha úgy néz ki, hogy valamiféle eredmény is lesz.
Nem tudom, hallottál-e róla: már filmezzük azt, ahogy az elektron átlép az egyik atompályáról a másikra.
Eleve hogy lehet lefényképezni egy elektront? Már ez szinte lehetetlennek tűnik.
Arról nem is beszélve, hogy ha el is készítünk egy képkockát, ez azonnal úgy szétveri az atomot, hogy sose találjuk meg többé. Tehát akkor miből készül a következő képkocka?
...mégis elkészül ez a film. Szóval láthatod: a tudomány olyan problémákat old meg, amire a vallás maximum a száját tátja. Tehát ne félj te attól, hogy valamilyen ÉRTELMES problémának nem mernek nekikezdeni.
Max. akkor, ha a vallás szándékosan félrerugdossa onnan őket, mint pl. az őssejtkutatástól - de még ezt is csinálni fogják, csak nehezebben.
Ja: átfedés.
Nos, mivel a vallás MINDENNEL foglalkozik, természetesen lesz átfedés.
Kínos, mert ilyenkor ki szokott derülni, hogy a vallás leginkább csak találgat. Átfedés esetén nyugodt lélekkel mondhatod, hogy a tudománynak van igaza, és csak nagyon-nagyon ritkán fogsz tévedni.
"esetleges dimenziókból bizonyos részecskehalmazok "átszökhetnek" más dimenziókba különféle okokból"
Képzeld: ezt IS vizsgálja a tudomány. Idáig még nem találtak ilyet soha, sőt: megmaradási tételek vannak. De azért vannak tudományos feltevések arról is, hogy milyen körülmények között fordulhat elő ilyesmi, milyen kísérletekkel lehetne ezt kideríteni és milyen lehet az a tér, ami nem a mi terünk, és ami ezt lehetővé teszi.
Gondolom, hallottál már olyan elméletekről, amelyek 10 vagy 13 dimenziós terekről szólnak. Nagyon nem könnyű ezeket vizsgálni a mi 3 dimenziónkból, de azért megteszik.
"És mi a helyzet az elméleti fizikával??
És még több tétellel ami ugyan le van vezetve de gyakorlatban még nem tapasztaltuk."
Ja. Csak le van vezetve, betonstabil elméleti alapokon, nem egy mesekönyv ír róla és kész.
"Nem kell péknek lenni ahhoz hogy elmond, sz@r a kenyér."
Állatira nem vág ide a szólás, de ha már ez, akkor legyen, oké, ahhoz viszont péknek kell lenni, hogy hitelesen elmondd, mitől xar és mitől lenne jó.
Elsózás nem ér.
Közel sem ilyen triviális alapvető dolgokról van szó.
"És pont ezt állítom, hogy amit jelenleg a vallás elfogad lehet tudományosan le tudnánk írni"
Kértem, sorold, mit kéne tudományosan vizsgálni. Nulla válasz, csak ugyanazt szajkózod.
Itt jelenleg nincs objektív vita, érvek nem hatnak rád, csak mondod a magadét, ellenérvekre nem reagálsz, parttalan, értelmetlen.
Nem hogy nem "tudomány-párti", de még objektív vitaképesség sincs.
Jelen vita is így átkerül abba a kategóriába, amivel a tudománynak értelmetlen időrablás foglalkoznia. Nem mintha én vagy a többi válaszoló lenne maga a tudomány, közel sem, de mi legalább nagyjából, vázlatosan átlátjuk a tudomány nézőponti, működési oldalát és számunkra is átlátható , mennyire értelmetlen ez a konverzáció is.
#21
Ha van kézzel fogható magyarázat egy-egy ilyesmi jelenségre amely tudományosan is elismert akkor (csúnya leszek) a kutyát nem érdekli hogy egy szóval cáfolja.
Csak arra próbálok rámutatni hogy lehet sok újat megismernénk ha az ilyen dolgokat is még jobban kutatnánk.
Mint írták régen a villámcsapást is betudták valami magasabb rendű entitásnak, de később a tudomány bizonyította hogy nem így van.
És ha így van ez más dolgokkal is?
"Wadmalac"
A pékes sztori idevág ugyanis az a vélemény hogy ha azt mondják hogy van egyfajta jelenség akkor az hülyeség, mert ők vallásosak és csak rávágják...
Fent említettem hogy nem feltétlen vallás, de szellem és egyéb paranormális jelenségeket is kutathatnánk.
Az hogy nem vagy képes esetlegesen nyitott lenni az ilyen dolgokra arról nem tehetek és hogy ezért engem degradálsz az az intelligencia hiánya lehet.
Elméleti fizika betonstabil alapokon rendben elfogadom, de még mindig nem sikerült feldolgozni, hogy nem cáfolni akarom a tudományt.
"egyéb paranormális jelenségeket is kutathatnánk"
Kutatjuk.
Nem keresgélek neked, nézd meg Vassy Zoltánt. Leír egy ilyen tudományos kutatóintézetet.
Az igaz, hogy nehézségekkel küzdenek, nem mindig akarják őket elismerni - viszont ezt nagyrészt annak köszönhetik, hogy megpróbálják az ezotériát (módszerként) is bevinni a tudományba. Na, ez nem fog menni.
Ez ilyen róka fogta csuka helyzet - áttörés akkor lesz, ha valami kézzel fogható EREDMÉNY születik végre a kutatásban. Nem lesz egyszerű, segíts nekik.
A húrelmélet az tudományos kérdés. Mi vele a probléma?
Azon kívül, hogy nagyon elakadt a kutatása. Tehát vagy rossz feltevés volt, és nem működik - vagy pedig nagyon messze vagyunk még a megoldástól és igen sokat kell még dolgozni rajta. Az a baj ezzel, hogy még fogalmaink sem igazán vannak arra, ahogy ez működne. Egy csomó törvényünk nem érvényes rá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!