Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A vallás és a tudomány....

A vallás és a tudomány. Szerintetek a vallási és tudományos elméletek közt lehet átfedés annak ellenére, hogy a két tábor nem igazán kedveli egymás elméleteit? (Ez a kérdés a mindkét irány felé nyitott emberekhez irányul > ne legyen vita)

Figyelt kérdés

Gondolok itt az egyik legnagyobb témakörre:

I.


-A hit szerint létezik mennyország és pokol...

-A fizikusok szerint több mint valószínű, hogy léteznek a miénkkel párhuzamos univerzumok


II.

-Sokan hisznek a szellemekben és a "más világokról" vándorló lelkekben.

-A tudományok hívői szerint ez badarság, mégis azt az elméletet támasztják alá, hogy esetleges dimenziókból bizonyos részecskehalmazok "átszökhetnek" más dimenziókba különféle okokból (valamint az első feltevésben szereplő érv)


Szerintetek van átfedés a két tábor között, hogy egymás ellenségei mégis ugyanarról próbálják meggyőzni a másikat?



2018. jún. 29. 08:48
1 2 3 4 5
 11/44 A kérdező kommentje:

Nem azt mondom, hogy a vallási nézetek tudományosan helyt állnak. Azt mondom, hogy lehet érdemes lenne tudományosan vizsgálni néhány vallási állítást.

De ennek a folyamatnak a konzervatív emberek jelentenek akadályt akik ha meghallanak valamit ami a komfortzónáikon kívül esik akkor az csak hülyeség lehet.

2018. jún. 29. 12:07
 12/44 anonim válasza:
83%

Én egyszerre szeretem a tudományokat, és vagyok hívő katolikus. Szerintem semmilyen ellentét vagy háború nincsen a két tábor között, mivel ahogy az első válaszoló is mutatja, a két terület más dolgokat vizsgál.


Ezt a "vitát" egyébként a katolikus egyház már a középkorban lezárta. A legtöbb szerzetes pl. egyszerre követte komolyan a vallás tanait, de mellette szeretett csillagászkodni, meg mindenféle korabeli mechanikus gépekkel babrálni, növényeket, állatokat vizsgálni. Galilei-t se azért büntették meg, mert azt vallotta, hogy a Föld a Nap körül kering, hanem azért mert tiszteletlen és csúfolódó hangnemben szólalt fel magasrangú egyházi és világi méltóságok előtt, sőt a Pápa támogatta is a kutatásait és eszméit.


Ez a kreacionizmus, hogy szó szerint elhigyjük, hogy a Föld 6000 éves, hogy az ember együtt élt a dínókkal, meg hogy Noé Bárkája szóról szóra valós esemény volt, ez nem más, mint egy új, Protestáns hóbort, ami a 19. század végi Amerikában alakult ki.


Természetesen a középkori magyarázatok a világ működésére közelebb álltak a kreacionizmushoz, mint a mai tudományos konszenzushoz, de csak azért, mert a korabeli emberek még nem ismerték annyira az Univerzumot. Már akkoriban is inkább kutattak -a papok, szerzetesek is-, mint hogy szó szerint vegyék a Bibliát és ezzel lezárják a témát.



Én pl. hiszek abban, hogy vannak démonok és démoni megszállás, de az Egyház mai álláspontját fogadom el, vagyis hogy kizárólag akkor kell ördögűzéshez folyamodni, ha előtte minden materiális lehetőséget kizártunk. Tehát ha a démoni megszállás tüneteit mutató személyt kezelte pszichológus és pszichiáter, kapott gyógyszereket és pszichoterápiát, és még akkor is a megszállás tüneteit mutatja, csak akkor kell ördögűzéshez folyamodni.

2018. jún. 29. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/44 anonim ***** válasza:
50%

"lehet érdemes lenne tudományosan vizsgálni néhány vallási állítást"

Vizsgáltak rengeteg ilyet. Időpazarlás volt mind.

2018. jún. 29. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/44 A kérdező kommentje:

#13


Mint például?

Esetleg lehet hogy nem megfelelő eszközökkel.

2018. jún. 29. 12:46
 15/44 anonim ***** válasza:
48%
Hogyne.
2018. jún. 29. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/44 Wadmalac ***** válasza:
100%

" Azt mondom, hogy lehet érdemes lenne tudományosan vizsgálni néhány vallási állítást."

Konkretizálhatnád, felsoroltam jó párat, amit vizsgáltak és el is bukott a tudomány területén.


"De ennek a folyamatnak a konzervatív emberek jelentenek akadályt akik ha meghallanak valamit ami a komfortzónáikon kívül esik akkor az csak hülyeség lehet."


Hármas számú kreás "érv", a tudomány xarik rá, mert fél, hogy kiderülne, hülyeséget állít.

Nem igaz.

Csak tudod, amikor egy tudós hasznos, fizikailag vizsgálható, valódi problémával foglalkozik, akkor érthetően nem fog huszadszor kimenni az ajtó elé megnézni, hogy tényleg ott áll-e a hétrőfszakállú kapanyányimonyók. Már megnézte hússzor, tudja, hogy sosem volt ott, megvizsgálta, ott lehet-e egyáltalán, bizonyította, hogy nem, de mindig újra jön egy fanatikus, aki állítja, hogy ott van és a tudós hülye, mert nem megy ki megnézni.

2018. jún. 29. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/44 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Esetleg lehet hogy nem megfelelő eszközökkel."


ühüm. Például médium, varázsgömb, varázsvesszők, szenteltvíz, ráolvasás lenne a "megfelelő eszköz"?


Négyes kreacionista "érv", a tudomány rossz eszközökkel vizsgál, ezért téved.

2018. jún. 29. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/44 A kérdező kommentje:

Látom sokaknak problémát okoz a sorok közti olvasás...

Én is a tudomány pártján állok és azt gondolom hogy a tudománynak nem elutasítania kéne a vallásos ""elméleteket"" hanem utána járni mivel az erre szakosodott embereknek van meg a tudásuk, eszközük ahhoz hogy cáfolják, esetleg igazolják azokat.


"Csak tudod, amikor egy tudós hasznos, fizikailag vizsgálható, valódi problémával foglalkozik,"


És mi a helyzet az elméleti fizikával??

És még több tétellel ami ugyan le van vezetve de gyakorlatban még nem tapasztaltuk.


Nem kell péknek lenni ahhoz hogy elmond, sz@r a kenyér.

2018. jún. 29. 13:04
 19/44 A kérdező kommentje:

Az egyik kommentelő írta, hogy "Régen számos jelenséget tulajdonítottak valamiféle isteni áldásnak, büntetésnek. (Villámcsapás, árvizek, járványok, betegségek, stb…) A tudományos vizsgálódás eredményeként meg kiderült, hogy ezek a jelenségek teljes pontossággal leírhatók bármiféle intelligens entitás feltételezése nélkül. "



Na igen megvizsgálták és tudományosan le tudták írni

És pont ezt állítom, hogy amit jelenleg a vallás elfogad lehet tudományosan le tudnánk írni, mint a korábbi évszázadokban, de egyszerűbb azt mondani rá, hogy á úgy sincs.

2018. jún. 29. 13:11
 20/44 anonim ***** válasza:
100%

"Látom sokaknak problémát okoz a sorok közti olvasás..."

Az ilyesmi az ezotéria eszköze, nem a tudományé.

2018. jún. 29. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!