Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogy hívták azt a római...

Hogy hívták azt a római tábornokot?

Figyelt kérdés
Arról volt híres, hogy mindig visszavonult mert emberhátrányban volt, innen kapta a ragadványnevét is. Amíg visszavonult pár évtizedig addigra felnevelkedett egy generáció és tudott Róma erősítést küldeni neki. Azt hiszem Pannonia területén harcolt, de nem 100%.....

2018. máj. 29. 19:41
 1/8 anonim ***** válasza:

Nem tudok ilyenről és szerintem bármekkora is volt a Római Birodalom, ha úgy védték volna, hogy évtizedek alatt párszor körbehátrálják, akkor hamar kicsire zsugorodott volna.


Van viszont ehhez hasonló esemény a XVI. századi Franciaországban.

Franciaország ekkoriban hol az angolokkal szövetségben harcol a spanyolok ellen, hol a spanyolokkal szövetségben az angolok ellen, a köztük lévő szünetekben meg folynak a vallásháborúk, a katolikusok a hugenották ellen, mert a katolikus nemesség és a éppen hatalmon lévő királyok felhasználják az alkalmat a reformáció eltiporására.

Időnként az osztrákok ellen is fellépnek, de ez nem változtat a képen, mivel az osztrák és a spanyol is Habsburg, így ők természetes szövetségesek.


Az 1568 őszén kirobbant harmadik katolikus - protestáns vallásháborúban történt, hogy mivel a hugenotta sereg sokkal kisebb volt, a vezérük, a tapasztalt Coligny admirális szinte folyamatosan hátrált, elvesztette sorra a csatákat és az ütközeteket, de végül jó diplomáciával megnyerte a polgárháborút, ám ehhez az is közrejátszott, hogy újra külpolitikai válság lett, pénzügyivel súlyosbítva, így az udvar 1570. augusztusában megköti a hugenottákkal a saint-germain-en-laye-i békét, amit katolikus részről IX. Károly francia király, református részről Coligny admirális írt alá.

[link]

2018. máj. 29. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Quintus Fabius Maximus "Cunctator", dictator


Fabius felhagyott azzal a hagyományos római katonai gyakorlattal, amely szerint az ellenséget mielőbb nyílt csatában kell megverni, és saját stratégiát alkalmazott: nem bocsátkozott csatába, a kisebb egységek viszont állandó csatározásokat folytattak. Ez a harcmodor nem volt népszerű a római katonák közt és Fabius hamarosan kivívta a Cunctator („a halogató”) csúfnevet, hiszen láthatóan nem akart csatába lépni, holott az ellenség Itáliát pusztította. Az volt a kockázat, hogy ha Hannibal továbbra is zavartalanul fosztogathatja Itáliát, a megrettent szövetségesek elpártolhatnak Rómától. A falvak lakosait arra biztatták, hogy állítsanak őrszemeket és veszély esetén javaikkal vonuljanak a megerősített városokba, amelyeket az ellenség nem tud bevenni. Fabius taktikája az volt, hogy árnyékként, hegyi utakon kövesse a síkságokon vonuló karthágói sereget, hogy elkerülje az összecsapást a síkon veszélyes karthágói lovassággal. Ez sem volt könnyű, mert a karthágóiak mindent megtettek, hogy kelepcébe csaljak a rómaiakat. A meneteléskor Fabius gyalogsága új formációt alkalmazott: egy helyett három oszlopban vonultak.

2018. máj. 30. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Igen, azt hiszem Ő volt. Most, hogy így említed tényleg mintha pun előrenyomulásról lett volna szó és elég valószínű, hogy Livius kapcsán. A ragadványnév stimmel, bár a latin szóra nem emlékeztem. Köszönöm szépen!


Az első választ is köszönöm, az is tök jó cikk!

2018. máj. 31. 00:48
 4/8 anonim ***** válasza:
56%

Az előző válaszoló jól írta, Fabius Maximusra gondolhattál. De nem évtizedekig folytatta ezt a taktikát hanem pár hónapig, és a vége a Cannae melletti vereség lett. A konzultársával megosztva irányította a sereget, naponta váltották egymást parancsnokként, és a csata napján nem ő volt a parancsnok, nem ő döntött róla. Viszont elesett a csatában.

Ja és a római sereg nagyobb volt Hannibálénál, de a korábbi vereségek miatt, és mert a punok voltak idegen területen, ezt látta célszerű taktikának Flavius.

2018. máj. 31. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

"mint az közismert" :)

(tudom, tudom, az Cincinnatus)

2018. jún. 2. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
#4: A dictatornak nem volt társa, de csak néhéány hónapig volt hivatalban, taktikája miatt népszerűtlenné vált, másokat választottak helyette. A consulok vállalták a canne-i csatát, vereség lett.
2018. jún. 2. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm nektek is a válaszokat! Abban nem voltam biztos, hogy hol és kik ellen és lehet, hogy nem évtizedekig de hónapoknál azt hiszem több ideig, úgy emlékszem. De Ő lehetett az mert összeállt a kép. Egyébként Cincinnatus történetét is ismertem az megint egy nagy történet.... Végzett aztán visszament szántani.
2018. jún. 10. 13:31
 8/8 anonim ***** válasza:
#4, a Cannae-i csatában nem Fabuis Maximus volt a consul, részt sem vett benne. Aemilius Paulus és Terencius Varro voltak a consulok emlékeim szerint (de nem vagyok már biztos benne). Paulus Fabius Maximus taktikáját akarta követni, a másik conzul viszont támadást erőltetett, és mivel naponként váltogatták a fővezérséget, az egyik napon ezt meg is tette, és ez lett a római sereg veszte.
2018. aug. 24. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!