A szabad akarat egyenlő a szabadsággal?
A két dolog különbözőségére világít rá az alábbi bon mot:
"Szabad országban szabad ember azt tesz, amit szabad"
Elöbb definiáld tudományosan a szabad akaratot :)
Megsúgom, már ez sem fog menni...
Mondjuk a szabadságot sem könnyű, mert az anarchia, ami a teljes szabadságot jelezhetné, mégiscsak mást jelent.
Korlátokat az ember saját magának is állít, jól felfogott érdeke a társas viszony fenntartása és ehhez kompromisszumok szükségesek, amiknek egy civilizált társadalomban vannak tanulható tapasztalatai, amik az adott társadalom szintje, igényei szerint időnként frissülnek, más prioritást nyernek.
"Nem tőlem függ"
Na igen, de mi a tőlem? Egy anyagcsomó a bemenetektől függő, és a belső állapotból következő döntés.
#7: Jogos kérdés. Az ember hoz döntéseket, elhatároz dolgokat, akar, ítél, stb…
Erre többek között az agyát használja. Ha valaki vallásos, akkor tegyük hozzá még a lelket, vagy más metafizikai létezőt, mert miért is ne.
No de mi az, ami ennek a gondolkodásnak nevezett folyamat elemi lépéseibe beleszól? Mitől – fogalmazzunk egyszerűen – fog aktiválódni mondjuk egy neuron? Vagy a már meglévő állapotból determinált mindez, a meglévő állapot meg egy azt megelőző állapotból determinált, vagy valamiféle külső hatásra kerül be a gondolkodásunk folyamatába, ide sorolva mondjuk az érzékszerveket érő ingereket, de akár a kozmikus háttérsugárzás lokális megugrása miatti gerjesztődést, vagy egy radioaktív atom véletlenszerű elbomlását.
Na akkor hol van az az „én” fogalom, ami szabad tudna lenni? Ha egy-egy döntésünk, akarásunk, ítéletünk, tettünk építőköveit nézzük, akkor azok vagy egy kauzalitási láncon keresztül születnek meg – aminek a kiinduló, vagy egy közbenső oka akár a születésünk előtti időpontra is tehető –, így az adott pillanatra nézve determináltak; vagy nem kauzalitásba fektethető dologra vezethetőek vissza, olyan okra, ami nem okozata bárminek, tehát nem okozata nekünk sem, bármi is legyen az a „mi”.
"akarni akarhatok Ferrarit, kitűzhetem célként a Ferrarihoz jutást, ebben semmi nem gátol"
Nem stimmel.
Csak akkor akarhatsz ilyet, ha ISMERED. Amit nem ismersz, abban még csak véletlenül sincs szabad akaratod.
Feltételezhető, hogy ha kimondja mi az a Ferrari, akkor ismeri is.
Ettől még stimmel az állítás.
Csak mivel a szabad akarat illúzió, determinisztikus és a kauzalitáson alapul... a Ferrari megismerése csak egy elem az oksági láncolatban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!