Mitől lesz a leírt szöveg tartalmilag hiteles?
Állítólag általános iskolás anyag, de nekem kimaradt, és mikor rákerestem olyanok jöttek ki, hogy szakmailag hiteles, vagy idegen nyelv fordításának hitelessége.
Azt hogy tartalmilag mi hiteles ki dönti el és hogyan? Mert régen is mást tanítottak pl. töri órákon, meg most is, de akkor mindegyiket hiteles tartalomnak mondták.
Hogy lehet bizonyítani melyik állítás igaz?
Mintha a kérdező önmagának mondana ellent.
Igen, szó szerint átemelni sok mindent nem lehet. Ám a kérdés az volt, tartalmilag mi a helyzet?
Az ismeretek folyamatosan bővülnek. Demoszthenész nézete meghaladott? Igen, az anyag fogalmát „pontosan úgy” nem lehet értelmezni, azóta erről kicsit többet tudunk. De azért TARTALMILAG mégiscsak azt mondta, az anyagot nem úgy kell elképzelni, ahogy mi (akkori görögök) tesszük, hanem az anyag apró, láthatatlan méretű elemekből épül fel. Az a nézet azóta nemhogy gyengült, ellenkezőleg, igazolódott.
A hitelesség és a konzisztencia két dolog. Felépíthetünk egy, a valóságban nem létező önmagában ellentmondásmentes zárt rendszert. Csakhogy a hitelesség vizsgálata arról szól, a valósággal, a nyílt rendszerrel ütközve is megállja-e a helyt. Nos, úgy nem állja meg. Mégpedig azért nem, mert elhagytuk legfontosabb feltételét, a zártságot. Hiteltelen, ám konzisztens rendszert csak zártnak lehet felépíteni. Ha nyílt, kénytelen ütközni a valóság minden elemével. A bajok ebből származnak.
Szokták mondani a hitelességre, … ha az idők próbáját kiállja. Demoszthenész kiállja, Newton kiállja, csak éppen nem a szó szerinti szöveg, hanem a tartalom! Pont ez a lényege.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!