Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért jelentős a III. Béla...

Miért jelentős a III. Béla királlyal kapcsolatos DNS-vizsgálat eredménye?

Figyelt kérdés

Elsősorban az a kérdés fogalmazódott meg bennem a nyilatkozó professzor kapcsán, hogy mit jelenthet az mondata, hogy "az Árpád-ház tagjai egészen biztosan eurázsiai, nem pedig finnugor eredetűek". Eurázsia elég nagy kiterjedésű terület, ahol a finnugorok is éltek. Vajon hogyan kéne ezt értelmezni?


Illetve érdekelne még, hogy szerintetek milyen változások lehetnek például a oktatásban ennek kapcsán? Így újra kell értelmezni a nyelvészeti elméletet is, vagy akár történhetett nyelvcsere történelmünk során?


Előre köszönöm a politikától mentes válaszokat! :)


[link]



2018. febr. 22. 10:19
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
100%
Annyit azért illik hozzátenni a külföldi feleségek listájához, hogy sokuk Turul-nemzetségbeli őssel is rendelkezett, akár több ágról is. Ugyanis nem csak jöttek ide feleségek, hanem mentek is el királylányok szép számmal. Károly Róbert sem azért jöhetett ide, mert Anjou, hanem mert anyai ágon Árpád-házi leszármazott, ahogy Zsigmondot sem luxemburgisága miatt ültették trónra.
2018. febr. 23. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
34%

Kenyerem javát már megettem. Így azok az állítások, hogy


"Úgy látszik, nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a finnugor nyelvrokonság nem genetikai rokonságot jelentett eddig sem. " vagy

"a finnugor NYELVROKONSÁG és semmi köze a GENETIKAI rokonsághoz!" valamint

más honlapokon is olvasható, számtalan hasonló tartalmú bejegyzések


teljes mértékben hamisak.


Annak idején minket erre tanítottak: rokonságban vagyunk a finnekkel, észtekkel, stb-kel. Ezt minden egyes velem azonos korú vagy nálamnál idősebb személy meg tudja erősíteni.


Be kellene látniuk a finnugrisztikával foglalkozóknak vagy a finnugrisztikához ragaszkodóknak azt, hogy tévedtek.

Miért félnek ettől?!?


Emberi dolog, és nem ők lennének az egyetlenek a tudományok történetében, akikkel ez megtörténik, megtörtént..

Átváltoztatni az eredeti elméletet most már "csak" nyelvrokonságra?!?!?

Ez meglehetősen szánalmas igyekezet - bár lelkileg megérthető - főként azok szemében, akik saját tapasztalatukból tudják, hogy ez nem így van.

A fiatalabbakat még megtéveszthetik, de előbb-utóbb ők is rá fognak jönni az igazságra.

Akkor már tudományos tévedésük erkölcsi bukássá is fog válni.

Nem éri meg!. Tehát: ne tegyék! Ne görcsöljenek!

2018. febr. 28. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
47%

"Ennek a vizsgálatnak semmiféle tudományos, vagy kulturális jelentősége nincs. Pusztán "érdekesség". "


Ez a megjegyzés a Tudományok kategóriájában??

Hatalmas tévedés, tájékozatlanság, tudatlanság.


Ugyanis a DNS-vizsgálatok megbízhatósága - ha a mintavételezés körülményei megfelelnek a módszer által megkívántaknak – csaknem 100 %-os, szemben a régészeti leletekéivel, s nem is beszélve a történelemkutatás egyéb forrásaiból nyert eredményekről.

III. Béla csontleletei esetében nincsenek kételyek.

2018. febr. 28. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
49%
Még én is úgy tanultam, hogy testi-lelki rokonok voltunk a finnekkel. Ez a "csak nyelvi rokonság" pár éve jött divatba, mióta egyre szaporodnak az árpád-kori sírokból a DNS-ek, és már elég kényelmetlen volt az ellentmondás. Nyilvánvaló hogy nem sokáig tartható a nyelvi rokonság sem, mivel abszolút nem életszerű, hogy egy domináns népcsoport csak úgy felvegye valaki nyelvét ha nincs vérségi kapcsolat. Persze akkor nagy volt a katyvasz, népvándorlás, keveredés, mi egyéb, ezért nem lefutott meccs a magyar nyelv eredete. A történelmi és DNS tények azt mutatják, hogy a honfoglalók nem voltak nagyon sokan, valamint hogy egy hódító-uralkodó elit előbb-utóbb felveszi a meghódítottak nyelvét (pl. a franciáknál). Egy elmélet szerint nem is a honfoglalók beszélték a magyar nyelvet, hanem az itt honos hunok-avarok, és azok nyelvét vették át idővel. De az is lehetséges, hogy a kettős-honfoglalás elmélet az igaz, és mind a honfoglalók, mind a "meghódítottak" ugyan azt a nyelvet beszélték. Az biztos, hallottam Finneket beszélni, és számomra teljesen hihetetlennek tűnt hogy bármi közünk lenne hozzájuk. Ha még hozzávesszük hogy egy mostani magyar nagyjából megértené amit egy honfoglaló mondott, teljesen hihetetlennek tűnik hogy a két nyelv ennyire eltávolodott volna egymástól. A finn pártiak talán pár tucat hasonló hangzású szótövet tartanak bizonyítéknak, nekem erősen belemagyarázósnak tűnik, sokan már ennyi erővel kb tíz nyelvvel rokonságba hozták a magyart, még afrikaival is. Én bízok benne, hogy előbb-utóbb kiderül a teljes igazság, olyan, ami cáfolhatatlan bizonyítékokkal lesz megtámasztva.
2018. febr. 28. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:
72%
Kicsit fel van fújva a dolog. Ahogy már említették, egy db ember Y kormoszómája önmagában nem túl sokat árul el, főleg, ha figyelembe vesszük a félrelépések lehetőségét is (A vérzékenyég is hasonló módon került be a brit királyi házba feltételezések szerint.) De még ha feltesszük, hogy ezt a kromószamaváltozatot Béla tényleg Árpádtól örökölte, ő pedig Attilától (ahogy a hagyomány tartja), akkor is csak azt mondhatjuk, hogy Attila nem a finnugorok egy részére jellemző N kromoszómaverziót (haplotípust) hordozta. Na és? Ki gondolta, hogy Attila finnugor lett volna? Senki. Ebből az egész magyarság származására nézve nem sok következik. A finnugor kontra "eurázsiai" szembeállítás pedig többszörösen is abszurd, ahogy azt már más is mondta. Egyébként a sok finnugorra jellemző N haplotípus kelet-ázsiai eredetű (konkrétan a mai Kína területéről származtatják), bámilyen meglepő is ez. De ez a mai magyarságban kb 0,5%-ban fordul már csak elő.
2018. febr. 28. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:

"...... Nem tudhatjuk hogy valamikor egy titokban maradt félrelépés nem szakította meg az Y kromoszóma továbbörökítését."

Ez nem a királynőkre vonatkozna inkább? mármint a félrelépés.

mert az Y-kromoszómát az apák örökítik, vagy rosszul értelmeztem eddig néhány jó hozzászólást?

2018. febr. 28. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:
100%
Ha III. Béla anyja félrelépett, és más férfitól esett teherbe a kis Bélával, akkor az eredeti Árpád-házi Y kromoszómaverzió továbbörökítése megszakadt. A cikk a férfi ágon öröklődő Y kromoszómáról szól csak.
2018. febr. 28. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:
100%

Az R1a egy tág haplocsoport, modern vizsgálatokkal már jóval részletesebb adatokat lehet kinyerni a DNS-ből, amik időben közelebbi közös őstől való egyenes leszármazást jelölnek. Lényegében csak azt kell elképzelni, hogy az R1a csoportján belül, számos kisebb csoport létezik, azokon belül pedig megint kisebbek. Ezeknek a kisebb csoportoknak elterjedésük is korlátozottabb, nagyobb információértékkel bírnak. Ezeket szubkládoknak hívjuk.

Az eredeti tanulmányban közölték az Y-kromoszóma pár pontján elhelyezkedő STR számait, ezekből nagy valószínűséggel meg lehet állapítani a haplocsoportot,kládot. A szubkládok megállapításához az SNP-k vizsgálatára lenne szükség. Enélkül bizonyosan valóban csak az R1a megállapítása lehetséges, azonban az STR értékek alapján is lehet szubkládot valószínűsíteni, ám ezek a "jóslatok" nem megbízhatóak, nem kezelhetőek tényként, megerősítést igényelnek.

Az STR értékek alapján pedig több genetikával foglalkozó szervezet honlapján is, amik közölték a tanulmányt, az R1a-z93-as ágát valószínűsítették Bélánál.

Ez az ág bronzkori vándorlások útján jelent meg Közép-Ázsiában, és domináns volt az indo-iráni népek őseinél. Jelentős volt későbbiekben a török nyelvű népek között. Finnugor nyelvű népeknél is, ugyan kevésbé jellemzően de előfordul. Érthető hiszen vándorlások útján elsősorban az eurázsiai sztyeppövezetben, Közép-Ázsiában, Dél-Ázsiában és a Közel-keleten terjedt el az R1a ezen ága. Ez az ág Magyarországon, és egyes keleti-európai népcsoportokat leszámítva egész Európában ritka.

Érdekesség hogy Káslerék tanulmánya közölte, egy ma élő délvidéki férfi adatbázisban talált STR értékei alapján lehetséges hogy az Árpád-ház egyik élő leszármazottja.


A lényeg hogy a DNS további elemzésével, több pontos és fontos adatot nyerhetünk. Az Y-kromoszóma haplocsoportjainak megállapítása honfoglalás-kori temetőkből egyébként is egy sürgető hiánypótlás lenne. Eddig javarészt a mitokondriális DNSből vontak le következtetéseket, többszáz minta alapján, míg az Y- kromoszómát kevesebb mint tíz mintában vizsgálták sikeresen. Pedig a nomád vándorlásokban a férfiak gyakran dominánsabbak voltak létszám tekintetében, így nagyobb jelentősége lehet a férfiági elszármazás vizsgálatának. Ezért minden újabb kutatásnak ebben az irányban nagy jelentősége van, kiváltképpen ha a honfoglalást vezető dinasztia haplocsoportját sikerült megállapítani, mivel ezután korábbi sírokból is azonosítani lehet a ház tagjait.

2018. febr. 28. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
100%
A félrelépést meg szerintem felesleges tárgyalni egyelőre, mivel nincs semmi olyan ellentmondás ami miatt ez szóba jöhetne. A II/52-es leletből vett DNS minta markereinek egyezése alapján, ez a másik vizsgált egyén szintén egy Árpád-házi férfi lehetett, aki valószínűleg Béla felmenő rokona volt de nem állt fenn köztük apa-fia kapcsolat. Ez biztató, és ellentmond annak hogy Béla anyja félrelépett volna.
2018. febr. 28. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
75%
Az ükanyja is félreléphetett, ez csak egy példa volt, hogy milyen könnyen megszakadhatott több száz év alatt az eredeti vérvonal.
2018. febr. 28. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!