Kinek van igaza ebben a világnézeti vitában?
A barátommal, akivel szoktunk filozofálgatni, vitatkoztam, erős világnézeti különbségeink vannak, mindketten a valóságot véljük megérteni és leírni, én meg nem tudom, hogy csak én vagyok-e szűk látókörű vagy helyesen érveltem-e. Ti mit gondoltok, jól érveltem vagy érvelhettem volna másképp, jobban?
A barátom szerint nem létezik egy univerzum, amelynek a megismeréséhez az embernek alkalmazkodnia kell, hanem elsődleges az ember és a gondolata, amely teremtő képességgel bír (ezeket régen filozófusok is megfogalmazták, azt hiszem a transzcendentális idealisták, talán Fichte, majd pedig ezoterikus tanok is felkarolták, ő onnan vette ezeket). Ezzel a felfogással szerinte a világ olyan, amilyennek ő látja, mert ő teremti meg a gondolataival (Balogh Béla: A végső valóság c. könyvében levezeti, hogy a gondolat teremti meg az anyagot, nem pedig az agy a gondolatot, és ezt állítása szerint fizikusok és a kvantumfizika bizonyítja, a barátom pedig olvasta). Aztán megtámadta az én világról alkotott tudásom valódiságát, megkérdőjelezte az igazam és sok furcsa dolgot hordott össze a hétköznapi életben a gondolkodásában.
Oké, gondoltam, akkor észérvekkel fogom megcáfolni az ő világnézetét a sajátom védelme érdekében. Mutattam neki fizikai és logikai kritikákat Balogh Béla könyvéhez, amelyből kiderül, hogy téves levezetései vannak, érvénytelen következtetései, áltudományos és önellentmondó, logikailag inkonzisztens. A barátom erre: „És? Mi van akkor?! Kit érdekel?”, merthogy elmondta nekem, ő nem foglalkozik többet a könyv szerzőjével, akinek a könyvével régen jött nekem és megtámadta a világképemet (szerinte a materialista tudósok tévúton járnak és az iskolában én csupa butaságot tanultam a világról). Én viszont nem nagy arccal és sértődöttséggel, hanem intelligensen, észérvekkel szerettem volna megvédeni magam és megértetni vele, hogy pont ő az, aki téved.
Azt mondta, már nem foglalkozik ezekkel a szerzőkkel, nélkülük is vallja ezt a világképet. Oké, nehéz megcáfolni az ezoterikus-materiális kotyvaszos világnézetét, mert ő azzal „érvel”, hogy a tudomány elhallgatja, elnyomja az új gondolatokat, a vízautó feltalálóit eltették láb alól az olajlobbi miatt, stb., a tudomány hazudik és beszűkült, nem nyitott (szerinte én is hasonló vagyok és nagy tévedésben élek).
Ezért gondoltam, hogy mivel a barátom világképében vannak ellentmondások, akkor ha semmi másból, de a matematika és a logika alapján megcáfolható. Gondoltam, hogy a matematika és a logika olyan univerzális dolgok, amikben nincs visszabeszédnek helye és mindenki egyetért.
Említettem neki, hogy a világnézete ellentmondásos. Ő erre: szerinte az ellentmondás, a paradoxon is létezik a világunkban és simán megférnek egymás mellett. Én erre elkezdtem magyarázni neki, hogy mi az a paradoxon, ellentmondás. Példának hoztam a matekból, hogy ha A = B, B = C, akkor A = C, ez mindenkor igaz, bárki bármit gondol és bármilyen furcsa világot teremt a gondolataival. Mondta, hogy igen, akkor A = C. Én meg hozzátettem, hogy a paradoxon akkor van, ha A nem egyenlő C-vel, és ez ellentmondásos a fentiek alapján. Elismerte, hogy ez így van.
Aztán mondta, hogy szerinte a világban vannak ellentmondó dolgok, létező paradoxonok, amik egyszerre ilyenek és egyszerre olyanok. Erre mondtam neki, hogy mondok egy példát paradoxonra, és kérdezem őt, szerinte lehetséges-e? Példának azt említettem, hogy lehetséges-e, hogy az embert a Biblia szerint 6 ezer éve teremtették ÉS egyben emellett az is igaz legyen, hogy 100 ezer év alatt alakult ki evolúciós alapon? (Ezt egy paradoxon szemléltetésének, ellentmondásnak szántam, hogy szemléltessem, ez képtelenség.) Erre ő nem azt vette ki ebből, hogy ez egy paradoxon és ezért nem lehetséges, hanem csak magát a konkrét kérdést nézte. Reakció: valami iszonyatos tekintettel nézett rám és dühösen kérdezte: „Te most hülyének nézel engem?!” Megállt az ütő bennem, de olyan félelmetes volt az egész ember, mint akinek elborult az agya. Nagy nehezen megértette, hogy ezt az ellentmondás/paradoxon szemléltetésének szántam (pedig előzetesen említettem is neki!), hogy lássa, ezek képtelen állítások és nem lehet a világunkban olyan entitások, amelyek ellentmondóan léteznek, tehát vannak univerzális törvények és igazságok, amihez mindenkinek alkalmazkodnia kell a megismerés folyamatában, vagyis nem mi teremtjük magunknak a világot, hanem mi alkalmazkodunk.
Bármit megcáfoltam logikailag, amit ő addig hangoztatott, akkor mindig azzal felelt: „És akkor mi van, ha ez nem igaz?! Kit érdekel?!” (fennhangon) és a süllyedő hajóról átugrik egy másikra, amikor már látja, hogy hülyeséget mondott és meg van cáfolva, mondva, hogy ő rugalmas, velem ellenben nem ragad le egy dolognál, és ő különben se gondolta komolyan és van egy másik érve, ami viszont bizonyítja, hogy én tévedek. Aztán megint megcáfolom és megint kibújik a felelősség alól, letagadja, hogy ő komolyan gondolta és így tovább, mindig azzal végzi, hogy neki van igaza és én mekkora tévedésben vagyok. Olyan, mint egy túlélő macska, amelyet sose lehet megfogni és tetten érni, zseniálisan kikerül minden cáfolatot valami ügyeskedéssel. Mond egy érvet, hogy miért tévedek, amikor pedig már kínos neki az érvelés, akkor: „Ne gondolkodj ezen! Túl racionalista vagy!” Mindenhez érzelemmel viszonyul.
Arra jutottam, hogy ő a világképét önkényesen változtatgatja, önellentmondóan, logikailag inkonzisztensen, kiismerhetetlen és megfoghatatlan elképzelései vannak, amit a rugalmasság alá rejt („a világ mindig változik”), és végül akármit mondok, én maradok a beszűkült, földhöz ragadt tévelygő világképpel bíró ember.
Kioktató, lenéző stílusát és hangnemét, beszédmódját megelégeltem. Kiabálás lett belőle, összevesztünk és leidiótáztam, lehülyéztem, mondtam, hogy nem tud gondolkodni, logikátlan és otthagytam, hogy hülye emberrel én nem vitázom. Ez persze nem volt egy észérv, hogy ő hülye, de hát feladtam, nem tudtam meggyőzni vagy megdönteni semmilyen észérvvel, sem pedig magamat megvédeni, hogy ne nézzen már le azért, mert az iskolai tudományt vallom magaménak és a tudósoknak hiszek, nem az ezoterikus előadóknak meg az ő bugyuta káoszos világképének.
Ti tudtatok volna valamilyen észérvet hozni, amivel nem tudna mit kezdeni?
42%-os: te mennyire támogatnád a tudományt?
Pl. kérnek még pár milliárdot, hogy dupla teljesítményre át tudják építeni az LHC-t.
Mennyit adnál nekik?
#8-as válaszolónak annyiban igaza lehet, hogy ha ettől jobban érzi magát és valóban nem árt senkinek, akkor nosza. Akkor van baj, ha gondolkodás nélkül az ellenkezőjét terjeszti, pl. a gyerekeit arra neveli, hogy a tudósok mind kamuznak, ne higgyen el nekik semmit.
Az is működhetne, hogy együttműködik a két (vagy hány) tábor, csak ahhoz legalább a vita módjában meg kellene egyezni, és már itt gondok lennének.
A tudomány talán a közeljövőben le tudja majd írni tökéletesen hogy működik az agy és miként érzékeljük a valóságot. Ez megoldaná a jelenleg is nyitott lélekkel kapcsolatos kérdéseket. Tehát nem tapasztalunk anomáliákat, maga a mechanizmus ok-okozati összefüggései tökéletesen világosak lesznek. Ezzel végül bebizonyosodik, hogy a valóság az univerzum valóban fizikálisan létezik, és az agy csak egy eszköz, amivel ezt meg lehet figyelni.(és nem fordítva) Tehát a spirituális értelemben vett lélek nem létezik, csak úgy tűnik számunkra mintha létezne.
Ha ez beigazolódik és meg is érti majd ennek a feltételezett jövőbeni tudományos elméletnek az összes ok-okozati összefüggését és bizonyítását, akkor esetleg változtatna a világnézetén.
>ő a világképét önkényesen változtatgatja, önellentmondóan, logikailag inkonzisztensen, kiismerhetetlen és megfoghatatlan elképzelései vannak, amit a rugalmasság alá rejt
Tökéletesen jól látod. És egy ilyen "vitában" soha nem nyerhetsz. Míg neked muszáj megfelelned egyetlen szigorú, konzisztens logikai rendszernek, ő válogathat a végtelen számú hibás, önellentmondásos, rossz "rendszer" között. Te betartod a játékszabályokat, ő pedig nem hogy nem tartja be őket, hanem játék közben változtatja is.
Egyetlen megoldás van: ilyen embert nem próbálsz meggyőzni. Nem fog menni.
Ja, még egy megközelítés: te az objektív megismerésre törekszel. Ennek egyetlen módja van, egyetlen szabályrendszerhez kell tartanod magad.
A barátod NEM az objektív megismerésre törekszik, hanem szubjektív céljai vannak: leginkább az, hogy valamilyen képet kapjon saját magáról (szabad gondolkodó, beavatott, kiemelkedett), vagy hogy igaza legyen mindenáron, vagy valami hasonló. Ezeknek a szubjektív törekvéseknek tetszőleges számú, a te szempontodból egyformán hibás módja van.
Ő nem képes megkülönböztetni az objektív és szubjektív megismerési törekvéseket, ő azt hiszi, hogy mindenki más ugyanolyan piszkosan játszik, mint ő. Mivel nincs konzisztens szabályrendszer, aminek segítségével viszonyokat alakíthatna ki, nem képes kiértékelni, különbséget tenni nézetek között, nincs "helyes" és "helytelen" fogalma.
Kicsit összevissza írtam, valószínűleg ezt sokkal okosabban ki lehetne fejezni, de talán érthető, mire gondolok.
Az ember szubjektív lény, és csak szubjektíven tudja a világot látni. A tudomány objektívnek lett kitalálva épp az emberi szubjektivitás kizárása végett.
Ha a szubjektív nézőpontokat tekintjük, akkor nincs értelme vitázni. Mindenki a saját véleményét fogja objektívnek érezni. Ha objektívek akarunk maradni, akkor ez egyelőre csak a tudományos módszertannal lehetséges, és még azzal sem könnyű. Ha a tudományt nem fogadja el valaki, mint a megismerés módját, akkor értelmetlen a vita. Legfeljebb arról lehet beszélni, hogy elfogadjuk-e a másik nézetét vagy sem. Ha még arról sem, az már tényleg gáz. :)
"Ha objektívek akarunk maradni, akkor ez egyelőre csak a tudományos módszertannal lehetséges, és még azzal sem könnyű. Ha a tudományt nem fogadja el valaki, mint a megismerés módját, akkor értelmetlen a vita."
Ez így 100%-ban igaz, azonban a tudománynak csak részeredményei vannak, minden más azon alapuló hipotézis, amelyet számtalan olyan tényező befolyásolhat / alapvetően megváltoztathat, amit még nem ismerünk.
Ezért a tudományt a materializmussal nem illik keverni. Előző egy objektív megismerési módszer (amelyet a parapszichológia területén is sikerrel használnak), a másik egy szubjektív világnézet.
"a tudománynak csak részeredményei vannak"
Ez így van, jogos. Sajnos a "tudományt" gyakran összekeverik a tudományos ismeretanyaggal. (ld. alább)
"a tudományt a materializmussal nem illik keverni"
Nem akartam összekeverni, és ezért is nem a tudomány eredményeire utaltam, hanem a tudományra, mint a megismerés módjára, módszertanra. A materializmus egy látásmód, világkép (ahogy írtad is), a világra adott módon való tekintés, a tudomány pedig a világ megismerésének egy módja, bizonyuljon az bármilyennek is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!