Hogyan jött létre a társadalmi rétegeződés?
Ug az ősember erősebb volt mint a többi. Elvette a többitől az összes csontot meg bőrt. Ezáltal jobban tetszett a nőknek. Uga, a kisfia megkapta ajándékba apuci bunkósbotjait meg egyéb cuccait és már eleve akkora fölénnyel indult, hogy nem volt neki nehéz felülkerekedni a többi emberen. A recept bevállt. Erős lett és sok nője lett. Heppi. Annyi dolga volt, hogy a hatalmát megratsa, majd idejében átadja a megfelelő személynek.
Minden korban van ilyen. Lesz is. A gazdag emberek meg mindig a szegények vérén fogják magukat megszívni. Már nem a dolgaidat veszik el erővel, hanem a pénzed "trükkökkel". Rávesznek, hogy költs, vásárolj! Add nekik a pénzed! Cserébe adnak neked valamit! Elmondják, hogy kell neked, hisz jobb lesz az életed tőle. Ez csak üzlet. A lényegen nem változtat. Így, ha több van valakinek akkor az ki fog lógni a társadalomból.
Az első válasz is egy lehetőség, ha már egy csomó egyéb feltétel teljesül. De ezért addig is, történt egy és más.
Röviden: a társadalmi munkamegosztással.
Hosszabban: Rétegződni akkor lehet, ha létezik vagyon, amihez kell vagyontudat. Azaz a tárgyak emberhez kötődése. A majom is használ eszközt, akár hatalmának fitogtatására, de ettől még rétegződés nem lesz. Ugyanis a cél elérése után eldobja az eszközt. Amikor már a csoport egy bizonyos mennyiségnél több tagból áll, praktikus okokból munkamegosztás jön létre. Az élőlények sohasem egyformák, egyik okosabb, másik ügyesebb, továbbá helyzettől függ az is, mire van az adott pillanatban nagyobb szükség. Ha már van munkamegosztás, akkor előnyösebb helyzetbe kerül, aki éppen a fontossá váló szerepkört tölti be (például egyes területeken fontos volt a víz, mert kevés volt belőle. Külön szerepek voltak arra, hogy vizet keressenek. Aki ebben ügyessé vált, és éppen aszály lett, annak a tevékenysége erősen felértékelődött, többet fizettek érte (étellel, hellyel, tekintéllyel, bármivel). Amikor már a vagyon tudata kialakult, ezek a tárgyak később hasznossá váltak, és akinek több volt, előnyt élvezett. Aki okosabb volt, képes volt növelni az előnyét, egy idő után a helyzete már nemcsak saját képességein, hanem öröklött lehetőségein is múlott, innentől beszélünk rétegződésről.
Valaki egyszer azt mondta magára, hogy...
Ezt pedig el is játszotta a többi elött.
A többi pèldát vett róla ès ők is azt mondták magukra, hogy ...
Nem kell èrtelmesnek, vagy hasznosnak lennie annak amit előadott az első figura, mert új volt. Mindenkit feldobott aki látta.
Valahol messze tőlük, valaki azt mondta magára, hogy...
Ezt el is játszotta a többiek elött.
A többi pèldát vett róla, ès ők is azt mondták magukra, hogy...
Amikor a kèt csoport találkozott, már abból a hogy-ból ezernyi hogy lett köztük is..
Mi lehetett a hogy? Mit adhatott elő valaki a többiek elött?
A saját nèzőpontját.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!