Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Vajon az emberek "normális",...

Vajon az emberek "normális", egyetemes magatartása mennyire genetikailag kódolt, és mennyire a kialakult társadalmi minták, normák eredménye?

Figyelt kérdés
Tudom, a kérdés nem új. És gyakorlati megválaszolhatatlansága miatt inkább filozófiai, mint természettudományos. De ha lenne mondjuk egy embergyerek, akit születésekor elvisznek egy idegen civilizációba, ahol az emberhez nagyon hasonló lények élnek, de nincs bennük hajlam az önzésre, önmaguk "fényezésére", a mások fölé kerekedésre, mások rovására érvényesülésre, az erőszakra, az indulataik szabadon engedésére, oktalan, irracionális késztetések kiélésére úgy is, hogy közben pontosan tudják, hogy nem helyes, amit tesznek - akkor ott mennyiben tudna beilleszkedni az embergyerek, és mennyiben lenne "sárkányfog-vetemény"? (Figyelembe véve, hogy az ottaniak nemigazán tudnák nevelni, nem tudnának mit kezdeni a kezdetben ártatlanul, később egyre ijesztőbben megnyilatkozó indulatokkal.)

2017. júl. 1. 20:21
 1/6 A kérdező kommentje:
Illetve miért van az, hogy bár a különböző korokban és helyszíneken a különböző közösségeknek, kultúráknak más és más értékrendjük volt, bizonyos "negatív" alap dolgok mindenhol jelen voltak - ugyanakkor mindenhol felismerték ezek "negatív" voltát, elítélték, gyarlóságnak, bűnnek tekintették, és egy határ után tiltották-büntették is?
2017. júl. 1. 20:22
 2/6 anonim ***** válasza:
33%
Nem megválaszolhatatlan, valójában nagyon egyszerű. Tekintve, hogy úgy kezded, hogy ha lenne egy idegen civilizáció... Nincs. Jelen tudomány szerint nincs. Így kár írkálni róla, mert fikció. Nem valós. A kérdés többi részére, a valósághoz húzva, pár dolog: nyilván van egy környezet, ami meghatározó. Máshogy nevelkedik egy afrikai törzs tagja, megint máshogy egy Európa közepére született gyermek. Felvesz viselkedésmintákat. De nem kell ennyire szélsőséges példa, bőven elég egy mondjuk melós családból származó ember, meg egy értelmiségi. Ég és föld lehet közöttük a különbség, pusztán a neveltetés miatt. De leírom újra: ezek viselkedésminták, amit kár átültetni olyan környezetbe, hogy idegen civilizáció meg egyebek. Lehet erről órákat beszélgetni, de minden csak tipp, mert valótlan, irreális a téma.
2017. júl. 1. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
81%
Egyrészt az emberi viselkedést a genetika határozza meg, ahogy az állatok viselkedését is, másrészt az embernél a genetika elég nagy szabadságot is ad. Ezt azt jelenti, hogy vannak alap viselkedési jellemzők, pl. a csoporthoz tartozás vágya, agresszió, félelem, stb., és van a tanulási kapacitás, ami messze kiemelkedő az élőlények között. Ha egy ember gyereket elhelyezünk egy tetszőleges környezetben, fel fogja venni az ott tapasztalt viselkedési formákat. Valamennyire hatni fog rá a genetika, de túlnyomó részt a megtanult minták épülnek be a személyiségébe.
2017. júl. 1. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
12%
Az embernél kb. 60% az örökölt tulajdonságok szerepe és 40% a nevelés hatása.
2017. júl. 1. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
72%

A szocializálódás egy sokkal magasabb folyamat, ezért én inkább a tanult viselkedést helyezném előtérbe a kialakult ösztönökkel szemben és véleményem szerint genetikailag nincs belénk kódolva semmilyen társadalmi minta, vagy norma.

A genetika csak hajlamokat ad, például zenei készséget, vagy jó térlátást, kombinatorikai, elemző típusú gondolkodást, de hogy erre milyen, vagy milyen erősségű tulajdonság épül, az már társadalmi kérdés és ott sem minden egyértelmű, mert esetenként mást jelenthet valamilyen fokozat, mondjuk takarékos - zsugori, Gyáva - óvatos, bátor -vakmerő stb..., amelyek szituáció függőek is egyúttal.

Az is viszonylagos, hogy mi a normális, vagy a követendő.

Más életformák, más civilizációk teljesen mást irányozhatnak elő.

Például a természeti népek szexuális szabadossága, mint amit például Cook tapasztalt Tahitin, ahol az élettárs még örült is annak, ha a párjának másokkal is sok kapcsolata volt, mert ez emelte az értékét, hiszen milyen jó nő az, aki mindenkinek tetszik. Persze a közösség jobban gondoskodott egymásról, a gyermekek felnevelésében is sok segítséget adott, így ez más megítélést kaphatott.

A mi kultúránkban ellenben igen meglepő lenne, ha valamely szomszédom pénzt kérne tőlem, mert a gyermekének cipőre van szüksége, vagy egy idegen elvárná, hogy TV-t vegyek neki.

Az indiánoknál nagy értéke volt egy kőkemény, durva, erőszakos embernek, aki sokat gyilkolt, mert szinte állandó háborúkban éltek és egy nagy harcos tiszteletet érdemelt. Háborúkban nálunk is kitüntetik a legügyesebben ölőket, de amúgy békében ezt nem tolerálják.

El tudom képzelni, hogy a csövesek között az számít tiszteletre méltónak, aki leleményesen tud kukázni és az is köztudott, hogy bűnözői körökben is respektálják a legnagyobbakat, amint azt Rejtő ügyesen parodizálta. Itt az általános társadalmi normák kifordulnak, vagy átalakulnak.

Az olyan fajfenntartó és ezért alapnormának számító értékelések is kaphatnak más nézőpontból más értékelést, mint a gyermekáldás, ami eddig szinte mindig pozitív volt, de napjainktól a túlnépesedés hatására pl.: Kínában negatívvá változhat, ahol még az is megeshet, hogy a több gyermeket nem támogatják, hanem büntetik, mert ott a közösség érdeke azt kívánja meg.

A legtöbben mindenhol beilleszkednek a közösség elvárásaiba, de mint arra rámutattam, olyan nagy népességű civilizációk esetén, mint a mienk, szűkebb csoportok nézőpontja akár szemben is állhat a többséggel, hiszen közismert, hogy még a legaljasabb bűntények elkövetőinek is lehet egyfajta becsületkódexük, amely más nézőpontból, más alapokon áll, de persze a többséget ez nem hatja meg, mert társadalmi, vagy vallási, ideológiai okokból egyfajta általános elvárást tesznek kötelezővé, amely értékelése koronként változik.

2017. júl. 2. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
58%
Én csak a kiegészítő kérdésre válaszolnék: vannak közös jellemzők az egymással akár egyáltalán nem érintkező civilizációk normarendszereiben, de ugyanakkor vannak közös tapasztalataik is, a környezetük közös tulajdonságai, amik meghatározhatják a normák kialakulását. Pl. a vérfertőzés tiltása mindenhol normaszegésnek számít (néhány korban lehettek kivételek, jellemzően uralkodói családok esetében), de minden civilizációnak közös jellemzője, hogy a rokoni "tiszta" vérvonal fenntartása gyengüléshez vezet, így érthető hogy ennek hatására mindenhol beépült a normarendszerbe a tiltás.
2017. júl. 5. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!