Mit jelent a nemzetközi jogban a viszonosság elve?

Figyelt kérdés
Egy külföldi ismerősömmel beszélgetve megkérdeztem tőle, hogy tulajdonképpen miért lépett ki az Egyesült Királyság az Európai Unióból. Számomra megdöbbentő választ adott. Közölte, hogy arról a brit sajtó már többször beszámolt. A brit kormány és az ottani emberek véleménye szerint nem gazdasági vagy pénzügyi okai vannak a kilépésnek, hiszen számokra is fontos, hogy minél nagyobb körben kereskedhessenek és utazgathassanak megszorítások, valamint vízum nélkül. Sokkal inkább azért léptek ki mert az EU volt szocialista országai képtelenek alkalmazkodni az Egyesült Királyság és a Brit Nemzetközi Közösség országainak törvényeihez, hagyományaihoz és szokásaihoz. Nem is szólva a posztkommunista médiumokról. Szerinte nálunk még az állami vezetők és médiumok is szinte naponta tesznek olyan kijelentéseket és hoznak olyan intézkedésekkel, amelyekkel megsértik, sőt gyakran nagy nyilvánosság előtt megalázzák az angol királynőt, annak családtagjait, valamint az Alsó és Felsőház tagjait. Ezt pedig a nemzetközi jog egyik legrégebbi szabálya, a viszonosság elve alapján nem nem fogadhatják el. Amikor rákérdeztem, hogy mit jelent a viszonosság elve, azt válaszolta, hogy a britek állítólag mindig és minden körülmények közt alkalmazzák a szemet szemért, fogat fogért elvét. A felségsértésért halállal, a főnemesek nagy nyilvánosság előtti megsértését pedig vagyonelkobzással és kényszermunkával büntetik. Valóban így van ez?

#Európai Unió #Egyesült Királyság #nemzetközi jog #felségsértés #főnemesek megsértése #viszonosság elve.
2017. szept. 19. 08:50
 1/2 anonim ***** válasza:

A kérdés több rétegű, és mindre más a válasz.


A britek nem a felhozott ok miatt léptek ki, de sokaknak van ilyen véleményük is. Azonban itt nem annyira az „alkalmazkodóképesség” a probléma. Ez itt két részből áll. 1. A volt szocialista országok itt nem részletezendő okok miatt (eltérő mértékben bár, de) képtelenek a felzárkózásra, ezért gazdasági menekültek lepték el Angliát. Ez erősen csökkentette a munkavállalói érdekérvényesítés lehetőségeit (a bevándorlók sokkal kevesebbel beérik). Ugyanakkor sok a segélyért érkező. Ez felborítja a brit szociális rendszert. 2. A magyar állami vezetők gyakran sértegetik az Unió különféle tisztségviselőit. Ez egyrészt gyerekszoba kérdése, másrészt az angol merev és nem tűri ezt. Anglia világbirodalom volt, ma nem az, és ez bizonyos frusztráltsággal tölti el őket. Ezen túlmenően (Churchill is többször hivatkozik rá) Anglia szigeti státuszából folyóan évszázadok óta egyfelől szeretne diktálni Európának, másfelől szeretne külön lenni (ez a se vele se nélküle állapot).


A viszonosság itt az, hogy ha a magyar vezetők sértegetik az angol vezetőket, akkor két út lehet (szerintük). Vagy ők is sértegetnek, ez méltóságukon aluli. Vagy alkalmazzák törvényeiket, de ez meg nem lehetséges. Egyébként a fogat fogért elvet korábban valóban alkalmazták, azonban elég régóta nem. Az Unió (melynek alapítói is) például ezzel ellentétes elveket alkalmaz, és ennek megalkotásában ők is részt vettek. De a szöveg egy konzervatív brittől elegánsan (viszont hamisan) hangzik.

2017. szept. 19. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Azt azonban továbbra sem értem, hogy a magyar kormány miért engedi, hogy a magyar bulvársajtó időről időre poszt kommunista stílusban sértegesse az angol királyi család tagjait, a brit főnemeseket és a BREXIT kapcsán a brit miniszterelnök asszonyt. Ott nincs olyan törvény mint nálunk, amely szerint a közszereplők kénytelenek több lejárató szöveget eltűrni, mint az egyszerű állampolgárok. Szerintem az utóbbi sem segít bennünket a nyugati civilizációhoz csatlakozni.
2017. szept. 19. 13:47

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!