Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Nemzetközi kapcsolatok Romániá...

Nemzetközi kapcsolatok Romániában különböző századokban?

Figyelt kérdés
Ha valaki tudna segíteni:Egyáltalán hogy kell nekifogni? Mit tartalmazhat? Példa? Anyag is jó lenne, mert sehol sem találom.

2014. dec. 8. 19:25
 1/1 anonim ***** válasza:

Nem lesz nehéz. Románia csak 1862 óta létezik. Azelőtt csak román vajdaságok léteztek, de azoknak nem volt független külpolitikájuk, mivel hol a törökök, hol alattunk, hol pedig a lengyelek alatt álltak.


A 19. században jó viszonyt ápoltak a központi hatalmakkal (Németországgal, az Osztrák-Magyar Monarchiával), mivel abban reménykedtek, hogy ezzel a szövetséggel megszerezhetik Moldova oroszországi részét + onnan a Németországból kapták az uralkodójukat is. Igaz, hogy előzőleg egy holland herceget hívtak meg Románia trónjára, de annak nem kellett, mikor meglátta, hogy Románia mennyire elmaradott.

A 20. században az első Világháborúban Romániában két párt volt hatalmon. A konzervatívok és a egy másik. A konzervatívak azt akarták, hogy Románia maradjon a Központi hatalmak szövetségében -- hogy megszerezzék Moldova oroszországi részét -- a másik párt pedig azt akarta, hogy álljanak át az antant oldalára -- hogy megszerezzék Erdélyt, Bánságot, sőt egész Tiszántúlt. Emiatt megkezdték a tárgyalásokat a franciákkal, akikkel megegyeztek, hogy hátba támadják addigi szövetségeseiket. Ezután a szövetség elverte őket, és különbékét kötöttek, amiatt megkapták Moldova Oroszországi részét, ami nagyjából egybeesik a mai Moldvai Köztársaság területével.

A háború megnyerése után Csehszlovákia, Románia és Jugoszlávia szorosabb kapcsolatokat próbált kialakítani egymással, hogy meggátolhassák Magyarország megerősödését. Természetesen jóban voltak továbbra is a franciákkal.

A második világháborúban a németeknek nyaltak be, de a háború vége előtt sikerült kiugraniuk, és az oroszok oldalára állniuk, de ezért az árulásáért már nem kapott semmit.

A második VH után a Szovjetunió csicska államává vállt, akárcsak Magyarország, Lengyelország és Csehszlovákia. Igaz, hogy Ceausescu idejében játszották a nagyfiút, és néhányszor ellentmondtak a Motther Russiának. Állítólag Ceausescut még a jenkik is megpróbálták kihasználni, hogy gyengítsék a kommunista tömböt, de Ceausescu ezt elutasította, mivel szeretett kommunista lenni. Emiattt -- szintén állítólag -- a jenkik felajánlották Magyarországnak, hogy visszakapják Erdélyt.

[link]

...

Ceausescu halála után -- ahogy Magyarország, Lengyelország és a kettészakadt Csehszlovákia -- lépéseket tett, hogy közeledjen a nyugati világhoz. Egy kicsivel később ő is csatlakozott a NATO-hoz, az EU-hoz. A mostani politikájuk kemény NATO és EU párti.

2014. dec. 8. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!