Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hol voltak a szlávok ha a...

Hol voltak a szlávok ha a germánok egy része is keletről jött?

Figyelt kérdés

Olvasom,hogy sok germán törzs a népvándorlás korában arról a területről jött nyugatra ahol ma szlávok(oroszok) laknak.

A Kelet-európai sztyeppékről jöttek.

De hol voltak ekkor a szlávok?


És mi közük van a vikingeknek a ruszokhoz?



2017. aug. 10. 10:43
 1/3 hollófernyiges ***** válasza:
100%
A Kijevtől délre eső sztyeppre csak nagyon későn települtek be a szlávok, talán úgy a 15. századtól. Az ókor végén az északról leköltözött osztrogótoknak volt ott egy királyságuk, amíg a hunok nyugatra nem kergették őket. Abban az időben a szlávok meg fenn északon, valahol a mai Belorusszia környékén laktak.
2017. aug. 10. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 hollófernyiges ***** válasza:
100%
És ami a vikingeket illeti, a keleti szlávok államát, a Kijevi Ruszt varégok (viking kereskedők/szerencsevadászok) alapították Novgorodban. Néhány generáción át tartották az északi kultúrát, aztán elszlávosodtak, de a kapcsolatok megmaradtak, gyakran fogadtak viking zsoldosokat és házasodtak is a svéd klánokkal.
2017. aug. 10. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

A szlávok őshazáját a mai Lengyelország keleti és Fehéroroszország nyugati részére teszik. Az első írásos feljegyzés a szlávokról Iustinianus kelet-római császár történetírójától, Prokpiosztól származik a VI. századból (mert ebben az időben a birodalmora már katonai veszélyt jelentettek északról, ezért szerveztek ellenük hadjáratokat). Ebből következik, hogy a VI. század előtti szlávokról nem sokat tudunk.


Prokopiosz összesen két szláv néptörzset említ, tehát kezdetben a szlávok jelentősége nagyon csekély volt, nem voltak sokan. Az előző évszázadokban ezért a germán törzsekkel vagy nem kerültek kapcsolatba, vagy megfértek egymás mellett a tágas kelet-európai erdőkben.


Sokan (tévesen) azt hiszik, hogy a germánok azok valami több milliós népség voltak, valószínűleg ennek az az oka, hogy a tankönyvek olyan kifejezéseket használnak, hogy "elözönlötték" a Nyugat-római Birodalmat... A valóságban egy adott germán törzsszövetség (pl. a keleti-gótok, vandálok, burgundok stb.) egyenként olyan 100-150 ezer fős népek voltak. A Nyugat-Római Birodalom lakossága 40 millió körül volt, maga Róma városa több mint 1 millió főt számlált (tehát Rómának önmagában nagyobb volt a lakossága, mint a birodalomra "zúduló" germánoknak összesen).


Ilyen kicsi lakosságú törzsszövetségek elfértek egymás mellett a tágas kelet-európai erdőkben minden gond nélkül.


Visszatérve a szlávokra, ők a 600-as években kezdtek szétvándorolni, ekkortól jelentek meg a Balkánon is, a bizánciak "nagy örömére". A szlávok létszáma azért növekedett meg (legalábbis én ezt az okot ismerem), mert a nyelvük közvetítő nyelv lett Kelet-Európában, és nagyon sok nép egyszerűen átvette, mert abban az időben nagyon könnyű volt megtanulni. Eredetileg a szerbek sem voltak szlávok, ők is egy elszlávosodott nép. Három fő iránya volt a szétvándorlásnak, ebből alakult ki, hogy ma is megkülönböztetjük a nyugati szlávokat, keleti szlávokat és a délszlávokat.


Nincs ilyen nép, hogy "ruszok", hanem keleti szlávok voltak, és az előző válaszoló megválaszolta, mi közük volt a varégokhoz. Egyébként a Kijevi Rusz (ami több keleti szláv városállam egyesülésével jött létre) uralkodó dinasztiájának, a Rurik-dinasztiának alapítója is varég volt.

2017. aug. 10. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!