Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A magyar nyelvnek miért nem...

A magyar nyelvnek miért nem alakultak ki soha egymástól nagyon eltérő dialektusai?

Figyelt kérdés

Mi az oka annak, hogy a magyar nyelvnek csak tájszólásai vannak, és nincsenek igazi dialektusai? Még a székely meg a csángó sem az, mert az előbbi tele van román szavakkal, az utóbbi meg nagyon elszigetelt és emiatt fejlődött másképp, de a csángó is tele van román szóval.


Miért pont a magyarnak nincsenek erős, markáns dialektusai? Ha csak Magyarországot nézzük.

Ausztria kisebb mint Magyarország, mégis nagyon erős dialektusok vannak, mint a felső-osztrák, tiroli, stb. Szlovákiában a keleti-szlovák az ukránra hajaz, így a nyugati-szlovákok néha meg sem értik őket.

A finn nyelvnek is vannak dialektusai, a kicsi észt nyelvnek 3-4-is, a mordvinnak is 2 nagy dialektusa van (erza, moksa), a mari nyelvnek is (hegyi-mezei mari), a hanti dialektusok meg sem értik egymást, stb.


Mi volt az oka, hogy a magyar nyelv manapság is nagyon egységes? Van pár szó ami különbözik tájnyelvekként, meg magánhangzók a beszédben, mint az ó-au, stb. De ennyi.

De még a határontúliak sem beszélnek dialektust, csak tájszólást, de ott jelentős a másik nyelvből jövő hatás is.



2017. máj. 16. 14:42
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
43%
Olyan sokan sosem voltunk... de azért ha a székelyek hajszolása nem elég, ott vannak a csángók, ezen kívül nem tudom mit akarsz, vadi új, magyarból fejlődött nyelvet?
2017. máj. 16. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
94%

Valószínűleg azért, mert Magyarország a bevándorlás óta egységes volt, nem állt különböző provinciákból, mint pl. Spanyol- vagy Franciaország.

Ezeket csak később egyesítették, ezért vannak különböző nyelveik.

A katalán, a baszk, a breton, a provanszál stb.

2017. máj. 16. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

És az észt?

A déli észt nyelvjárás eléggé különbözik, meg van a Szotó dialektus is.

A marik össz-vissz 600 ezren vannak, mégis 2 nagy dialektusuk van Mariföldön. A mordvinoknak szintén. Ausztria meg kb mindig egységes tartomány volt Salzburg kivételével.

2017. máj. 16. 15:22
 4/11 anonim ***** válasza:
80%

Az is benne lehet h nálunk erősebb a lingvicizmus, Londonban az egyik ember a kettőt tú-nak mondja, a másik meg tű-nek(de a többi szónál is van aki mindig mély hangrendűnek mondja a szavakat, ú és o/ó, vki meg mindig magas hangrendűnek ű és ö/ő).

Nálunk az ilyen különböző kiejtések miatt majdnemhogy megölnék egymást az emberek.

2017. máj. 16. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Régen a tájszólások sokkal jobban elkülönültek egymástól. Egy palócot pl. nehezen értettek meg Vasban, és viszont. A kötelező 8 általános bevezetése után (Rákosi-kor) az irodalmi nyelvet tanították az iskolában, és szinte szégyen volt tájszólással beszélni. Ma már többnyire csak az öregek beszélnek tájszólással.
2017. máj. 16. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Az irodalmi nyelv miatt. A 16. századtól kezdve kezdődött el egy egységes irodalmi nyelv kialakulása (amiben a reformációnak, bibliafordításoknak nagy szerepe van), és ez gyakorlatilag a mai nyelvállapotra is kihat (van egy egységes köznyelv). Pl. német nyelvterületen ez egyáltalán nem volt ilyen egységes.
2017. máj. 16. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
93%
Én egyszer olyat olvastam egy magyar nyelvvel foglalkozó cikkben, hogy ha a vármegyék között erős és szigorú vámrendszer alakult volna ki (tehát nem engednek be mindenkit, nem telepedhet le mindenki, stb.), akkor a tájegységeken beszélt nyelvjárások akár önálló nyelvekké is fejlődhettek volna.
2017. máj. 19. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Kialakultak. A magyar nyelvnek tíz nyelvjárása ismert, csak annyi az egész, hogy ezek nem térnek el olyan mértékben egymástól, mint pl. a német dialektusai (Egyetlen kivétel talán az archaikus csángó). Ezek többek, mint "tájszólás", lévén az egy adott régióra jellemző szóhasználatot jelent csupán, a magyar dialektusok között azonban hangtani, ritka esetekben pedig némi morfológiai-szintaktikai eltérések is vannak.
2017. máj. 22. 03:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Marci71 ***** válasza:
100%
Az egységes nyelvet mindenhol az egységes állam alakította ki. Magyarország ezeréves állam aminek ezer évig szilárd határai voltak, csak a török hódoltság idején változott a határ, de a nyelvhasználatot ez sem érintette sőt a török időkben erősödött a magyar nyelv használata ( a törökök pl. a német császárral is csak magyarul voltak hajlandóak levelezni) Míg máshol hiányzott ez az állandó egységes állami keret. Főleg a hantiknál, észteknél , finneknél ( nekik ugye államuk se igen volt) De nyugat európában sem volt a középkorban ilyen méretű ennyire egységes állam, hiszen ott a tartományok sokkal függetlenebbek voltak, ezért ekkorák a nyelvi különbségek. De a magyar nyelv már a középkorban is igen egységes volt , ami arra utal, hogy már az "államalapítás" előtt is egységes államban éltünk hosszabb ideig. Hogy hol azon lehet vitatkozni ( szerintem itt ).
2017. jún. 17. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 dq ***** válasza:
100%
Honnan tudod, hogy a csángó és a magyar kevésbé különbözik, mint a finn dialektusok vagy az észt dialektusok?
2017. jún. 17. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!