Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mit jelent az, hogy valaki...

Mit jelent az, hogy valaki második generációs értelmiségi?

Figyelt kérdés
2017. jan. 2. 00:44
 1/6 anonim ***** válasza:
98%
Szerintem azt, hogy a nagyszülei még egyszerű parasztemberek vagy munkások voltak, de a szülei már egyetemet végeztek, pl. tanárok, orvosok, mérnökök, stb.
2017. jan. 2. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
7%
Elsőre megbukott.
2017. jan. 2. 05:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Szimeon ***** válasza:
22%
Az első generációs értelmiségiek, a mellett, hogy komoly munkát végeznek, és jó szakemberek (ha azok), még őrzik a paraszti, proletár viselkedési forma elemeit. Pl. szabadidejükben besegítenek a gazdaságban, barkácsolnak. Beszédjük és viselkedésük is kevésbé szofisztikált - szórakozásuk homlokterében nem az opera és a balett áll. A második generációs értelmiségi - akinek már csak a nagyszülei voltak pórias emberek, jobban tud már alkalmazkodni a tősgyökeres értelmiségi társasághoz. Még náluk is jellemzőek a paraszti, proletár viselkedési formák, esetleg még ők is besegítenek a háztájiban, műhelyben - de már csak ritkán. Megpróbálnak minnél jobban távolodni alacsony származású őseiktől. A harmadik generációs értelmiségi már alig hordozza a proletár vonásokat. Fizikai munkát nem végez. Szórakozását tekintve a magas kultúra van előtérben. Baráti körében csak nagyon ritka esetben található nem több generációs értelmiségi.
2017. jan. 2. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm szépen!
2017. jan. 2. 11:28
 5/6 anonim ***** válasza:
92%

Azért maradjunk annyiban, a második generációs értelmiségi szülei értelmiségiek, a nagyszülei nem.

Az egy nem értelmiségi megállapítás, hogy ha nem értelmiségi, akkor proletár. Az sem tekinthető értelmiségi megnyilvánulásnak, hogy a "fél értelmiségi" (első generációs) még barkácsol, a második már nem. A helyzet az, hogy értelmiségi lét alatt a közszemlélet azt érti, hogy "diplomája van". Valójában azonban az értelmiségi lét egy életforma, aminek a konkrét (alkalmi) tevékenységhez kevés köze van, a tevékenység minőségéhez annál több. Ebből az is következik, hogy számos, diplomával rendelkező "értelmiségi" meglehetősen alpári (ha parasztit mondanék, az sértés lenne a parasztságra), ugyanakkor számos, diplomával nem rendelkező ember az értelmiségi lét legnemesebb formáival rendelkezik. Röviden, és kissé vulgárisan: van bunkó értelmiségi és intelligens nem értelmiségi ember jó sok.

2017. jan. 2. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
82%

Akkor második generációs értelmiségi valaki, ha a szülei is értelmiségiek voltak. A szülők voltak az első generáció, ő a második...

(Függetlenül attól, hogy a nagyszülők proletárok, vagy grófok voltak...)

2017. jan. 2. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!