Az állatok nyelve miért megtanulhatatlan?
Az állatok leginkább egyszerű hangokkal kommunikálnak, ezekhez képest az emberi beszéd jóval bonyolultabb és komplexebb. Mégis az emberi nyelvek könnyen megtanulhatóak, az állatok nyelve viszont nem, pedig ilyen hangokat, mint pl a kutyaugatás, vagy hasonlók, az ember is tud produkálni, az állatok mégsem értik. De miért?
Az ember erre miért nem képes? Az állatok miért nem értik meg az embert, ha az ember őket utánozza?
Nem megtanulhatatlan, hanem utánozhatatlan. Hiába érti egy kutyaszakértő, melyik jelzés mire szolgál, nem lesz képes utánanozni a "kutyabeszédet", mert nincsenek meg hozzá a testi adottságai.
Lehet, hogy sok háziállat pedig az embert próbálja utánozni, csak nem értjük meg. Nem a valóságtól elrugaszkodott álláspont, ha egy olyan "egyszerű" lény, mint egyes papagájfajok, képes rá és meg is teszi.
Fejlettebb, de nem a kutyaugatásra, vagy macskanyávogásra.
Vagyis nem tudod pont azt a frekvenciát és hangszínt reprodukálni vele.
Sőt még hangfallal sem biztos, mert az állatoknak még a hallása is jobb és észreveszik a különbségekt.
Szóval neked is meg a berendezéseidnek is infra és ultrahang tartományban kellene legalább részben szólnod, mert ilyen összetevői is vannak az állati "beszédnek".
Nem a legjobb példa:
Szegény megboldogult kutyám rettenetesen félt az égzengéstől. Játszottam neki hangfalon internetről égzengést hátha hozzá tudom szoktatni!
De a hangfalból semmi hatása nem volt, attól nem félt.
Valószínű oka ennek az lehetett hogy sem infra sem ultrahang összetevők a felvételeken sem a lejátszásnál nicsenek már meg.
Az állatoknak nincsen "nyelve", azaz ezt nem úgy kell elképzelni, hogy ők "beszélgetnek" egymással, és ha mi megtanuljuk ezt a "nyelvet", akkor mi is fogunk majd velük "beszélgetni". Ilyen nincs.
Az emberi beszéd teljesen más dolog, mint a kutyák ugatása vagy a macskák nyávogása. Az ember akkor beszél, amikor akar, vagyis a tudatával tudja irányítani, és a mondanivalóját is maga szabja meg. Pl. tud hazudni, tud poént mondani stb. Ezzel szemben pl. egy kutya akkor ugat, amikor ezt valamilyen inger kiváltja belőle, pl. amikor idegent lát, veszélyt érez stb. Csak úgy magától nem kezd el ugatni, ezt valaminek ki kell váltania belőle. Ezzel tudnak egymás között kommunikálni a kutyák, de ez a kommunikáció is más, mint az emberi. Pl. a hím kutya vakkantgatása a nősténynek az nem beszélgetés, hanem a nőstény jelenléte ingert vált ki a hímből, és vakkantgat, ez a vakkantás pedig a nőstényből is ingert vált ki és viszonozza stb. Azaz a párosodásnak, egy ösztönös cselekvésnek a "kellékei" ezek, és egyáltalán nem tudatosan vakkantgatnak, mivel az állatnak nincsen öntudata, emberi értelemben vett tudata...
Amikor te csak hülyeségből elkezdesz a kutyádnak ugatni, akkor azért nem reagál rá, mert semmilyen ingert nem váltasz ki belőle. Egy másik kutya, ha ugat neki, akkor vagy barátkozni akar, vagy támadni, vagy párosodni, vagy veszélyre "figyelmeztetni", és ezek a kutya állati ösztöneinek megfelelően inger-válasz reakciókat váltanak ki az állatból, ami tehát nem tudatos náluk, hanem ösztönös tevékenység. Te viszont ezzel nem vagy kompatibilis.
Egyébként a kutya is szokott vakkantgatni a gazdájának, amikor pl. hazaérsz és örül neked, de ekkor sem beszélget, hanem csak kiváltod belőle a "falkavezérnek kedveskedni kell ingert". Ha a kutyák falkába verődnének, akkor a falkavezér kutyának is ugyanúgy pitiznének és vakkantgatnának a kisebb kutyák.
Egyébként megtaníthatod arra is, hogy ha te ugatsz, akkor arra ugasson. Jutalmazással lehet erre kondicionálni az állatot. De ez sem "beszélgetés", hanem ugyanúgy inger-válasz folyamat. Mint ahogy az is, hogy ha a nevén szólítod, azt sem "érti", ő nem tudja, hogy neki Blöki a neve. Csak annyi történik, hogy amikor meghallja a nevének a hangsúlyát, akkor is inger-válasz reakció keletkezik, beindul a "pitizni kell a falkavezérnek" vagy "kaját kapok" reakció, és ennek megfelelően viselkedik a kutya. Ha azt mondod, neki, hogy "Löki", arra is ugyanúgy fog reagálni...
Az a lényeg, hogy ember tulajdonsággal, tudattal nem kell az állatot felruházni. Az igaz, hogy a kutya pl. nagyon okos jószág és vannak neki érzései is, de nem úgy kell elképzelni, mint az embert, hogy megtanulod a nyelvét, és onnantól kezdve dumálni fogsz vele. D: A macskánál is hasonló a helyzet, és úgy általában az állatoknál.
Az állat nem gondolkodik, nem ért, nem válaszol, nincs tudata. Az állat reagál. Ezért még ha az ember tökéletesen tudná is utánozni, az állat nem értené, hanem megfelelő helyzetben esetleg reagálna.
#4-hez. Valószínű a kutyád nem egy másfajta hangot (hangszín, telítettség, felharmonikusok, stb.) tapasztalt, hanem az égzengés igen jellegzetes légköri helyzetben következik be. A kutya nemcsak a hangot, hanem egyéb kísérő jelenségeket is érzékelt, ősi ösztönei szerint erre reagál félelemmel. A hangszóród csak hangot ad, kísérő jelenséget (páratartalom, ionizáltság, légnyomás, stb.) nem. Ezért az a kutyádat hidegen hagyja, hiszen a vonatkozó ösztöneit nem ingerelték.
Nem megtanulhatatlan. Az állatok értik a kommunikációs formáikat akkor is, ha az más fajtól érkezik. (A kutyák meg a macskák közti konfliktus egyik oka, hogy a testbeszédük teljesen ellentétes.)
"Az állat nem gondolkodik, nem ért, nem válaszol, nincs tudata. Az állat reagál." - valószínűleg neked sose volt állatod. Persze, hogy gondolkodnak, a maguk szintjén, hiszen képesek problémákra megoldást találni. Még személyiségük is van. A fejlettebb állatoknak vannak érzelmeik is.
Valamilyen szinten megérthető. Ha valakinek van egy állata akivel tényleg sokat foglalkozik, különbséget tud a gazdi is tenni aközött, ha ugat a kutya, hogy ez most azt jelenti hogy éhes, fáj valamije, ismerőst üdvözöl vagy valami ellenszenves dolgot látott. De nagy vonalakban ilyen szintű maximum a kommunikáció, mert az állati nem egy jelölő nyelv. Azt tudja jelezni hogy éhes vagyok, de nincs külön ugatás arra hogy "csirkefarhátat kérek", vagy "most kipróbálnék valami újdonságot, passzolj nekem is egy szelet rántott húst".
Ráadásul a kutyák kommunikációjában hatalmas szerepe van a testtartásnak is. Ergo ha csak megpróbálsz azonos hanggal vakkantani egyet, azt ő csak így magában nem fogja tudni értelmezni. A kutya szintén a te saját kommunikációs jelzéseidet értelmezi és tanulja meg. A te testtartásod, a te hangszíned, stb. Erre nagyon jó példa volt amit a 4. válaszoló írt a Blöki illetve Löki megszólításokkal :D
Szóval beszélgetni sosem fogsz egy állattal, de kommunikálni nyilván lehet egyszerűen oly módon, hogy megtanulod értelmezni, milyen érzelmekhez milyen jelzés társul nála, ő pedig ugyanígy tesz veled, a gazdival szemben.
"Persze, hogy gondolkodnak, a maguk szintjén, hiszen képesek problémákra megoldást találni."
Ez a gondolkodás nem olyan, mint az embereknél. Igazából képesek bizonyos fajta tanulásra, de ez a tanulás is gyakorlatilag a már fentebb leírt inger-válasz reakción alapul, vagyis az állat csak kondicionális tanulásra képes.
Pl. macskákkal volt olyan kísérlet, hogy kiéheztettek egyet, és bezárták egy ketrecbe. A ketrecen kívül volt a kaja, és a macskának ki kellett szabadulni a ketrecből, hogy hozzájusson a kajához. A ketrecben volt egy kar, amit ha megbillentett, akkor kinyílt az ajtó.
A macska először ki akart szabadulni a ketrecből, nekiment a rácsoknak, kapargált, forgolódott össze-vissza stb. Amikor véletlenül megbillentette a kart, akkor kinyílt az ajtó, és kimehetett. Második alkalomnál is forgolódott össze-vissza, megint megbillentette a kart, és kinyílt az ajtó. Sokadik kísérlet után már nyugodtan viselkedett, és az első dolga volt megbillenteni a kart.
Szóval ilyen szintű tanulásra és problémamegoldásra képesek a macskák, de ezt nem tudatosan teszik, hanem csak azért, mert jutalma van a cselevésnek (enni kapnak). Azaz kialakul bennük egy rutin, hogy ha be vannak zárva és éhesek (inger), akkor ha meghúzzák a kart (válasz), akkor megoldódik az éhség problémájuk. Ugyanígy meg lehet őket tanítani sokmindenre, pl. a szobatisztaságra is. És nem azért lesznek a macskák szobatiszták, mert "tudják", hogy csúnya dolog a szőnyegre rondítani, mert ezt rohadtul nem tudják, hanem azért, mert ha ezt teszik, büntetést kapnak. Tehát kialakul bennük egyfajta érzet, hogy ha valamit tesznek, akkor azért rossz fog számukra következni, így elkerülik ezt a cselekvést. Ez is inger-válasz.
Bonyolultabb tanulásra viszont a kutya vagy a macska nem képes. A legintelligensebb majmok tudnak olyat, hogy ha fel van lógatva a banán egy terem plafonjára, és a szobában szanaszét dobozok vannak, akkor a majom egymásra rakja a dobozokat, és így éri el a banánt. Ilyen problémamegoldásra egy kutya vagy egy macska soha nem lenne képes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!