Mi az evolúció fogalma és lényege Szerintetek?
Szerintem:
17) Az evolúció fogalma: az evolúció szerintem azt az önműködő folyamatot jelenti, amelynek során az élő természetben az egyedek és általuk a fajok alkalmazkodnak a mindenkori külső körülményekhez, ezáltal biztosítva az élet fennmaradását. Ezt az igen hatékony alkalmazkodást az egyedeket fenntartó számtalan élő alrendszer végzi azáltal, hogy önműködő szabályozási körök működnek bennük, az egyes sejtek DNS-étől kezdve a többszintes evolúcióban megvalósuló elvi automatizmusokig, mint a "Darwin-gépek". Az evolúció az élet legátfogóbb folyamata, az evolúció maga az élet.
Ha jól látom, a definíciódból tökéletesen kihagytad a következő fogalmakat:
Véletlen, mutáció, kiválasztódás.
"az egyedek és általuk a fajok alkalmazkodnak a mindenkori külső körülményekhez"
Ez így kevés, a lényeg a "hogyan" lenne.
"igen hatékony alkalmazkodás"
Ez nem hatékonyság kérdése, ez egy elv, ami adott időszakban, adott környezetben és adott fajnál működik vagy nem működik. (Pl. X millió évig működik, aztán már nem.)
"önműködő szabályozási körök működnek bennük"
??
"az evolúció maga az élet"
????
Szerintem amit írtál, az tökéletes zsákutca.
Még ami igaz belőle, annak sincs semmi köze az evolúcióhoz:
1: mitől önműködő? Minden természeti folyamat ilyen.
2: az evolúció NEM az egyes élőlények alkalmazkodása!
3: mindegy, milyen hatékony.
4: nem szabályozási körök működnek benne.
5: az élet működhetnem evolúció nélkül is, bizonyos különleges körülmények között.
Gyakorlatilag egyetlen mondatod sem igaz - ill. amelyik mégis, az meg nem az evolúciót írja le.
#2: "Ha jól látom, a definíciódból tökéletesen kihagytad a következő fogalmakat:
Véletlen, mutáció, kiválasztódás."
Bocsika, de nem hinném, hogy a biológiai evolúció definíciójában ennek kellene szerepelnie. Ez csak a biológiai evolúció egyik mechanizmusa (jóllehet, a legmeghatározóbb), és ez nem maga az evolúció. Az evolválásnak vannak más mechanizmusai is (molekuláris evolúció neutrális része, genetikai sodródás (drift); horizontális (laterális) géntranszfer...).
Az evolúció szavunk önmagában csak arra utal, hogy valami, valami okán fejlődik, változik (hogy milyen módszerek mentén, az ebben az esetben irreleváns). Így ezt a szavunkat teljesen rendszeresen használjuk más körülmények között is. Pl. fizikai evolúció, a csillagok evolúciója, vagy a piramisok evolúciója... stbstb. Csak éppen mindegyik evolúcióban sokszor mások az evolúciót kiváltó mechanizmusok. A biológiai evolúció mechanizmusainak többsége persze roppantmód egyedi a többi evolúciófajtában működőkhöz képest.
Maga Darwin sem sajátítja ki az evolúció fogalmát az általa leírt mechanizmushoz. Így ír:
"Ma már csaknem minden természetkutató elfogadja az evolúció valamilyen formáját. Mivart úr úgy véli, hogy a fajok valamilyen „belső erő vagy hajlam” révén változnak, amiről azonban semmit sem tudunk."
Ha a biológiai evolúciót vesszük célba, szerintem definíció gyanánt ez is elégséges:
"Új fajok természetes úton való kialakulása, melynek irányát a faj genetikai jellemzői által meghatározott tulajdonságok, valamint az élő és élettelen környezet változásai és ezek szakadatlan egymásrahatása befolyásol."
Azután általánosítva is megfogalmazza az evolúciót:
"FOKZATOS FEJLŐDÉS – VÁLTOZÁS FOLYAMATA."
A biológiai evolúció esetében persze a "változás" megjelölés a frappáns, hiszen evolválással történhet akár szimplifikáció is. Bár ez sem egyértelmű, hiszen lehet fejlettebb valami úgy is, hogy redukálódnak az alkatrészek, vagyis egyszerűbben megoldható valami akár jobban is. De olyan is történik, hogy a "kinduló egységből" kisebb "teljesítményű", kevesebb "szolgáltatással" bíró evolúciós egység jön létre, ha a környezet úgy változik, hogy ott az a kivitelezés a nyerőbb.
Bár nincs az a definíció, amibe ne lehetne belekötni. Pl. ha találunk olyan létformát, amely nem genetikai alapon evolvál, akkor a definícióból ki kell majd hagyni a genetika szót is. Előfordulhat, hogy egy idegen bolygón valami formában a klasszikus lamarcki elv szerint történik az élet formálódása, vagy az itteni evolúciós replikáció helyett valahogy a reprodukció működik jobban, vagy az életelemek sodródását az egyedekben valami külső tényező "vezérli" egyre bonyolódó formában... meg még amiről fogalmunk sincs jelenleg.
#3: "5: az élet működhetnem evolúció nélkül is, bizonyos különleges körülmények között."
Milyen igaz.
Pl. aki nem tud gyereket csinálni, az is él. Ugyi? :)
Nem lehetetlen, hogy kezdetben a Földön az életkritériumoknak megfelelő egységek nem meghatározóan-, vagy egyáltalán nem a biológiai evolúcióból megismert mechanizmusok mentén jelentek meg (de ebben az esetben is kémiai evolúcióról fogunk beszélni).
Ha idegen lények jelentek meg akkoriban itt a Földön, akkor azt állapíthatták volna meg, hogy itt az élet nem a biológiai evolúció alapján működik (már ha ők is mondjuk aszerint alakulgatnának "otthon").
#2: "Ha jól látom, a definíciódból tökéletesen kihagytad a következő fogalmakat:
Véletlen, mutáció, kiválasztódás."
Engedelmeddel, még egy apró megjegyzés.
A véletlen szavad helyére a replikációt tenném, hiszen szaporodni kell a biológiai evolúció működéséhez. A mutációhoz kellene a véletlen fogalmát társítanod, hiszen a mutáció jellemzően véletlenszerű, de ez is csak egy eleme az egyedek egymástól való eltérésének biztosításához. Vagyis az evolválás másik feltételét inkább a variációképződés fedné le igazán, ami jobban általánosít a mutáció helyett. Pl. ivaros szaporodás esetén az utódok szüleik kromoszómáinak véletlenszerű keverékét örökölhetik (genetikai rekombináció), ami folyamatosan öröklődve az utódok láncában szintén változtathat a populációt alkotó egyedek fenotípusán, vagyis ebben az esetben is evolúció történik, és ez is biztosítja a variációk állandó megjelenését az adott faj egyedeinek genomjában, bár csak egy véges tartományon belül, úgy hogy az evolúció leghatékonyabb motorja persze a mutáció.
Én átfogóan talán inkább így írnám: replikáció (ebbe ugyebár automatikusan beleértendő az öröklődés mechanizmusa is), variáció, kiválasztódás (szelekció).
Tisztelt Résztvevők!
Van egy rossz hírem: én nem fogok belemenni sem a genetika, de még az evolúciótan részletkérdéseibe sem, részint, mert nincs időm ezekbe a tud.ágakba belemélyedni, részint, mert én főként evolúciós-filozófiai szempontból közelítem meg a kérdést, mely főleg foglalkoztat: az élet fennmaradását elősegíteni az emberiség önismerete fejlesztésével. Ehhez elég az evolúció céljainak és működésének a legáltalánosabb ismerete, illetve ezeknek az ismereteknek a kialakítása és megértése számomra, ha netán valamit rosszul gondolnék.
Bocs, hogy esetleg nem jól kezelem ezt az oldalt, ez az első kommentem ill. kérdésfeltevésem, és pl még azt sem tudom, mert nem látok hozzá kattinthatóságot, hogy ha nevesítve szeretnék vmelyik válaszra írni, akkor hová kell kattintani. Egyelőre ezt a kattintóhelyet találtam, hogy "komment" tehát most a válaszom mindenkihez szól.
Szerintem az emberrel kapcsolatos ismeretek egyre inkább közössé válnak, az embertudományok zászlóshajója pedig szerintem az evolúciótan. De az embertudományi ismeretek rendszerezéséhez ma már nélkülözhetetlen az embertudomány valamennyi összetevőjének az eredményeit figyelembe venni. Hogy az egyes ágak ismereteit, eredményeit milyen mélységben, az mindig az adott pillanattól függ szerintem.
Az élet keletkezését, okát és módját egyelőre nem tudjuk, én legalábbis nem, bár vannak elképzeléseim nekem is, mint nyilván mindenkinek, akit ez a téma érdekel.
Pl. a halál értelme, szerepe, jelentősége szerintem az élet folyamatában az, hogy lezáródhassék az egyed élete, és az utódokban megjelenhessenek azok a változások, amelyek révén az aktuális környezethez jobban tud alkalmazkodni, mint az előző generáció, mint az őt létrehozó előző generációbéli két egyed(már ha ilyen jellegű az utód létrehozása, mint az embernél, de minket szerintem az ember érdekel). A két ősrobbanás közti időben szerintem törvényszerűen létrejövő anyagmozgás, az élet pedig talán valami elképzelhetetlen nagy ívű folyamat része, és az egyes élet-fajták evolúciója a végén talán azt hozza el, hogy végül az akkori, legfejlettebb életforma képes lesz valamilyen módon a következő ősrobbanás utánra is átvinni információt, és így az egész világegyetemet befolyása alá vonni.
De ez csak sci-fi egyelőre, és lehet, hogy hatalmasat tévedek, és egy óriási, kozmikus méretű élőlény-fajta gyermeke játszik velünk a kádban, az általunk ismert vagy csak sejtett univerzum-részletben, mint egy kádban úsztatva minket, és röhög a nevetséges kis igyekezetünkön, hogy arra sem vagyunk képesek, hogy úrrá legyünk a hamisságunkon, és mégis objektíveknek akarunk látszani, vagy, ami még sokkal nagyobb röhej, objektíven gondolkodjunk.
Elvégre hogy lenne képes az objektív megismerésre az, aki még saját magát sem képes objektíven megítélni és megismerni???!!!
Tehát nem érdemes belekapaszkodni a részletekbe az én megnyilvánulásaimmal kapcsolatban, mert én a legátfogóbb összefüggéseket keresem, a részletek szerepe szerintem csekély, és minden ismeret jelentőségét az adja, hogy mennyire segíti az ÉLET fennmaradását és az emberi megismerés elfogulatlanságát, tárgyszerűségét.
Cerevisiae: köszönöm a nagy hozzáértésről tanúskodó, nem kötekedő, jószándékú és empatikus válaszaidat, sokat tanulok belőlük!
Tom Benko: egyetértek, kitűnő meghatározás!
Üdv. H. L.
Kedves Kérdező!
"az egyedek és általuk a fajok alkalmazkodnak"
Mint a 3. válaszoló is leírta (csak megerősítésként ismétlem), az egyes egyedek NEM alkalmazkodnak az evolúció során.
"az igen hatékony alkalmazkodást az egyedeket fenntartó számtalan élő alrendszer végzi"
Ezt nemigazán tudom értelmezni. A szerveink vinnék végbe az evolúciót???
"Darwin-gépek"
Azt megkérdezhetem, ez alatt mit értesz? Sajnos nem hallottam ilyesmiről, nem tudom, mire vonatkozik.
"az evolúció maga az élet"
Az elég érdekes, mert nem élő rendszerek is képesek evolúcióra. (számítógépes programok, makromolekuláris rendszerek)
(#8)
"nincs időm ezekbe a tud.ágakba belemélyedni"
Pedig nem árt, ha az evolúcióval akarsz foglalkozni.
"evolúciós-filozófiai szempontból"
Az milyen?
"az evolúció céljainak"
Az evolúciónak nincs célja.
"embertudományok"
Miket sorolsz ide?
#3
"Új fajok természetes úton való kialakulása..."
Könnyen lehet, hogy jobban ért az evolúcióhoz az oktató, mint én, de én nem írnám be az evolúció definíciójába, hogy új fajok kialakulása (legalábbis nem általánosító jelleggel), mivel evolúció akkor is végbemehet, ha új faj nem jön létre (pl. előnyös tulajdonság elterjedése a populációban).
A fejlődés helyett én is inkább a változás szót részesíteném előnyben, hiszen ebben a nem-adaptív folyamatok is benne vannak, míg a fejlődés inkább csak az adaptív evolúcióra utal.
Egyébként én az ehhez hasonló evolúció definíciókat preferálom:
"Evolution is change in the heritable traits of biological populations over successive generations."
"Előfordulhat, hogy egy idegen bolygón valami formában a klasszikus lamarcki elv szerint történik az élet formálódása"
Nem feltétlenül kell ehhez idegen bolygóra menni, az epigenetikai kód esetében előfordulhat a szerzett tulajdonságok öröklődése (igaz, ez valószínűleg kevéssé tartós, és az evolúció természetesen alapvetően nem lamarcki típusú).
#7
Ez tulajdonképpen csak az adaptív evolúciót írja le, ma már egyre jobban ismerjük a nem adaptív folyamatokat is (pl. genetikai sodródás).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!