Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A globalizáció egyes mellékhat...

A globalizáció egyes mellékhatásai sokakban ellenérzést, nemtettszést vált ki. Ezek kiküszöbölhetőek-e?

Figyelt kérdés

Például a globalizáció egyik velejárójaként kell gondolni a kultúrák összemosódására, a nemzeti hagyományok eltűnésére. Ez sokakban idegenkedést és félelmet vált ki, ezért a globalizáció nem kívánatos számukra, attól félnek, ezért ellenállást vált ki belőlük. Viszont a nemzeti kultúrák egymásra gyakorolt hatása folyamatosan gerjeszti a nacionalizálódást, amely, mint már oly sokszor megtörtént előbb vagy utóbb feszültséget, ellentéteket, agressziót generál, ezért veszélyes és nem kívánatos. A tömegek bizonyos csoportjainak a globalizáció rémképként jelenik meg a tudatában, mint lehetséges jövő, míg más csoportok egyéneinek a nacionalizmus okoz félelmet. Tehát egy hatalmas és tátongó szakadék alakulhat ki globálisan a tömegek között, ha az megvalósul. Persze ezt tovább lehetne fejtegetni vertikálisan is.


Egy ekkora és tátongó szakadék globális katasztrófához vezethet, mind társadalmi, politikai és gazdasági tereken is egyaránt. Ezért annak teljes kivitelezését nem szabad folytatni, hanem át kell gondolni, hogy hogyan lehetne a globalizáció és a nemzetek érdekeit közelebb hozni. Tehát egyfajta nemzeti egységeket tömörítő globalizáción volna érdemes gondolkodni, vagyis a nemzetek együttes globalizációja az, amellyel el lehet kerülni egy szélsőséges irányba tartó globalizációs folyamatot.

(Természetesen az országhatárok ha maradnának is, azoknak maximum annyi értéke és jelentősége maradna, mint most egy országon belüli megyehatárnak. De szerintem a határok helyett csupán körzetekben kéne gondolkodni.)



2016. júl. 14. 19:55
1 2
 11/11 Wadmalac ***** válasza:

"kissé diktatórikusak szeretnének lenni, ez pedig aláássa a golobalizmus egyik alapelvét, a liberalizmust"

A legnagyobb egyenlőségben is mindig lesznek olyanok, akik egyenlőbbek. :D

Egyre többen felismerik az EU-ban is, hogy reformok nélkül a rendszer nem fog működni.

De az biztos, hogy az EU vezető országainak előnytelenebb lesz a hozzánk hasonló utánfutó országok lazább integrációja. Ezt csak akkor fogják bevállalni, ha az EU láthatóan szétesik enélkül.

2016. júl. 18. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!