Hogyan szólnak a válaszok az emberiség végsö kérdéseire, és melyik tudós bizonyította be?
> Hogyan szólnak a válaszok az emberiség végsö kérdéseire
Douglas Adams szerint a válasz 42. Bár ott is alapvetően az volt a probléma – ahogyan a te kérdésednél is –, hogy a választ tudjuk, igazából azt nem tudjuk, hogy mi a kérdés. Mik is – szerinted – „az emberiség végső kérdései”?
Örülök, hogy legalább a keresőszavakból kiderül, mire gondolsz.
reinkarnáció,
Nincs rá semmiféle tudományos bizonyíték. Ez nem azt jelenti, hogy nem létezik, csupán azt, hogy ha létezik is, tudományosan hitelesnek vehető bizonyíték nincs rá.
halhatatlanság,
Ezer megközelítési útjára ezer tudományos kutatás folyik. Persze nem kifejezetten ez a cél, csupán a betegségek végleges orvoslása, a sejt-öregedés lassítása, visszafordítása, génjavítás stb.
túlvilág, predesztináció,
Válasz ugyanaz, mint az elsőre.
örök körforgás,
Ezt nem tudom tudományosan értelmezni, bővebben fejtsd ki.
az élet miértje,
Mit keresel, az okát vagy a célját?
Isten vagy materializmus
Ez nem eldöntendő kérdés. Tudomány nem vizsgálja Isten létét vagy nemlétét, a vallás meg nem természettudomány.
"Az emberiségnek nincsenek végső kérdései. Ha lennének, utána az emberiség néma lenne."
Vagy nem létezne többé.
42 és Douglas Adams.
A végső kérdés (amiről az "Útikalauz"-sorozat 3. kötete szól) egyébként: "Mennyi 6szor 9."
(Ami, megjegyezném, nem 42-t ad, ami mutatja, hogy a teremtő tudhatott valamit, amit mi nem.)
^Ha már említettem, akkor hadd tegyem hozzá, hogy jól szemléltet valamit: hogy mennyire megkérdőjelezhető azt hinni, hogy ha ismerjük a Végső Választ és a Végső Kérdést, akkor értelmezni fogjuk tudni, hogy hogyan következik az utóbbi az előbbiből anélkül, hogy a köztes utat bejárnánk.
Az emberiség történetében mindig az egyszerűbb modellekre törekedtünk, és néha kiderült, hogy lehetséges volt egyszerűbb választ adni, mint eredetileg gondoltuk.
De ennek az "egyszerűsítésnek" rendszerint a mindentudás csökkentése az ára.
Egy tökéletesen leegyszerűsített modell, ami az egész mindenséget egy végtelenségig leegyszerűsített kérdésbe-válaszba tömöríteni, ugyan milyen információval bírhatna?
A válasz 42
A kérdés viszont nem ismert.
Isten vagy materializmus
Ez nem eldöntendő kérdés. Tudomány nem vizsgálja Isten létét vagy nemlétét, a vallás meg nem természettudomány.
De az, mivel a tudomány nem egyenlő a materializmussal. A materializmus egy vallás, azok közül is a legveszélyesebb. Aki tudományos úton próbálja megvizsgálni Isten létét vagy nemlétét, javaslom, induljon ki egy valószínűségszámítási modellből. Vegye figyelembe a galaxisokban található csillagokat, melyek körül keringhetnek életre alkalmas bolygók, mekkora az élet spontán létrejöttének esélye, mekkora esély van arra, hogy bármiféle külső, rendező hatás nélkül a legegyszerűbb élőlények egyre bonyolultabb és szervezettebb formát vesznek fel, stb. stb. Vagy nézzen utána a különféle szent embereknek, vallási vezetőknek, akik az elmúlt évezredek során csodákat tettek Isten akaratából, hogy mit tanítottak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!