A nagy franci forradalom idején miért fejlesztették ki a Nyaktilót? Van-e valamilyen következménye mai társadalmunkra nézve, annak, hogy tömegével küldték halálba az embereket akkoriban?
Azzal az elcsépelt frázissal válaszolnék, hogy minden születés kínnal és vérrel jár.
Akár győztes, akár vesztes egy forradalom, a kivívása mindig nagy emberveszteségbe kerül.
Utána így vagy úgy, de mindenki gyanús, és az újdonsült győztesek a lehető leggyorsabban meg akarnak szabadulni azoktól, akik ellenük harcoltak, hogy elkerüljék egy ellentámadás, ellenforradalom megszervezésének lehetőségét.
A '48-as európai, ezen belül a magyar vesztes forradalom után Haynau és Bach "tisztogatott" keményen, a '17-es orosz forradalom után a Lenin-fiúk.
A franciák is átestek a ló másik oldalára, ment a besúgás és a feljelentés.
Elég volt, ha valaki egy félreérthető mondatot mondott, hamar perbefogták, és elintézték.
Nem véletlenül nevezik "terrorkorszaknak".
Nem részletezem, itt elolvashatod a forradalom utáni két terroridőszak részleteit:
Tekerj le a "Francia forradalom két szakasza" címszóig.
"az újdonsült győztesek a lehető leggyorsabban meg akarnak szabadulni azoktól, akik ellenük harcoltak, hogy elkerüljék egy ellentámadás, ellenforradalom megszervezésének lehetőségét" - ez így van, de annyit mindenképpen hozzá kell tenni, hogy általában a saját agitátoraik is sorra kerülnek, akik pont a forradalmat segítették elő, mert
1) Ha hajlamosak voltak az előző rendszer ellen agitálni, akkor hajlamosak lehetnek ez ellen is, ha nem tetszik nekik
2) valószínűleg nem fog tetszeni nekik, mert minden forradalom fűt-fát, tejjel-mézzel folyó kánaánt, "emberek közti egyenlőséget" meg egyéb meséket ígért az egyszerű, tudatlan proliknak
(Bővebben Jurij Bezmenov előadásaiban a felforgatásról [subversion]. Ő KGB-s volt, nem a levegőbe beszél.)
,,A terror nem más, mint gyors, szigorú és hajthatatlan igazságtétel, ezért tehát voltaképpen az erény megnyilvánulása.”
– Maximilien Robespierre
Ezt nem tudom értelmezni. Valaki tud segíteni?
Én erre egy másik idézettel válaszolnék egy másik jakobinustól , ami talán közelebb vezethet téged a megértéshez : "Vassal kell kormányozni azokat , akiket igazsággal nem lehet." (Saint-Just)
Ha bele akarsz gondolni ebbe az egész forradalmi terrorba akkor nem szabad mai szemmel figyelni a dolgokat. A korszellem ugyanis akkoriban teljesen más volt. A jakobinusok azt gondolták Rousseau tanításai alapján hogy azok az emberek akik hasztalanok az állam számára (bűnözők , ellenforradalmárok stb.) azoknak nincs is benne keresnivalójuk . Az ilyen garázda , nép-és egységromboló elemek kiszűrésére kezdték el alkalmazni a terrort. Abban az időben ennek a szónak rendkívül pozitív kicsengése volt , lévén az 1790-es évekig nem is találkoztak vele igazán az emberek, legalábbis a politika színterén nem . Robespierre-ék pedig megígérték a hatalomra kerülésükkor hogy rendet csinálnak az országban és politkai programként ajánlották fel a terrort , amit olyan kiszólásokkal ideologizáltak meg mint amit most te is bemásoltál Robespierre-től ill. amit én is Saint-Just-től.
Csak gondolj bele hogy egy szétzilált , királyától megfosztott , polgárosodó , tajtékzó Franciaországban mekkora erővel bírtak ezek a szavak!
Te is simán körberajonganád őket ha meghallod a "néppróféták" szájából hogy kíméletlenül le kell számolni mindennel és mindenkivel aki nem az ország érdekeit szolgálja és el akarja nyomni a népet. Te is ott tapsolnál a sans-culotte-ok között Robespierre-nek amikor kiejti a száján ezeket a nem kicsit populista dialógokat. Örömködnél mert az előző kormányok mit ígértek? Lassú és kíméletes fejlődést a király nélküli gazdagpolgárság vezetésével , arról nem szólna a fáma hogy mi lesz a bűnözőkkel és az ellenforradalmárokkal de az biztos hogy nem látnál napi szinten kivégzett royalistákat a guillotine tövében. Cserébe várj és hagyd hogy először a gazdagok elosszák egymás között a javakat , te meg csipegesd a maradékot egészen addig amíg rá nem jönnek hogy hoppá van a társadalmunknak egy bizonyos 90%-a is akik szegényekből , kispolgárokból , középpolgárokból és parasztokból állnak.
Ez konkrétan a girondistákra illetve minden nem-jakobinus pártra jellemző volt.
Ellenben a jakobinusok pont ezt a 90%-ot képviselték , ráadásul könnyű dolguk is volt velük hiszen ők mentek ki az utcára üvöltözni a jobb sorsukért.
Gondolom ha te is ebben a 90%-ba tartoznál te is oda-vissza lennél a terrorért ami a jakobinus ideológia szerint Szent , hiszen megtisztítja a társadalmat a népnyúzó gazdagoktól , a bűnözőktől és a royalistáktól meg mindenkitől akit a köznép gyűlöl.
A probléma ezzel az hogy a terror és a diktatúra csak kezdetben egy rövid ideig hatékony csak . Mert valóban hatékony és megoldja az emberek problémáit. A probléma akkor kezdődik amikor a főfejesek (Robespierre és a Közjóléti Bizottság) el nem kezdenek megőrülni. Először 1794 márciusában kivégzik a Hébert által vezetett "veszettek" vezetőit. Ők a terrort akarták fokozni és nem elégedtek meg a bíróságok munkáival. (ők konkrétan valódi nincstelenek voltak és ha hihetünk a szóbeszédeknek , olyan emberek halálba küldését akarták elfogadtatni Robespierre-ékkel akik például fehér , tiszta zsebkendőt használtak és kávét ittak , mert Hébert-ék szerint ezek arisztokrata presztízsmaradványok és mindenkit ki kell irtani aki "reklámozza" őket). A Hébert-csoport kivégzésével mondhatjuk azt hogy " a forradalom felfalja a gyermekeit" . Ez folytatódott Danton kivégzésével egészen addig amíg összeesküvők meg nem buktatták Robespierre-t meg Saint-Just-öt.
Hogy honnan volt ez a paranoia?
Hatalom. Ennyi és nem több. Van egy mondás miszerint egy ember jellemét azzal lehet a legjobban tesztelni ha hatalmat adunk a kezébe.
Te kiskorodban nem égettél hangyákat nagyítóval? Nem tapostál el suszterbogarakat vagy tépted ki ilyen-olyan rovarok szárnyait?
Ha tettél ilyet , nem azért tetted mert gonosz lennél vagy mert kisgyermek. Egyszerűen csak hatalmasabb vagy ezeknél a lényeknél. Nagyobb , erősebb vagy aki tisztában van azzal hogy eltiporhatja ezeket a kis bogarakat. Ez ösztönös.
Na most ezt a kis félprimitív hasonlatot vetítsed ki a tárgyalt témánkra. Remélem már kapisgálod mit akarok elmondani...
Lehetsz akármilyen emberbarát és népfelszabadító akárki , ha felkerülsz oda ahol kormányozni szokták az országot , te is apró bogaraknak fogod érezni az embereket. És az hogy az életük a kezedben van az nagyon jó érzést okoz .... ezek nem az én pszichopata gondolataim , ne tessék félreérteni . Ezek tények , és nem csak a francia forradalom során hanem jelenlegi történelmünkig bezárólag minden egyes korban ez volt a jellemző. Most is az , csak közben megnőtt a demokratikus eszközök száma amikkel meg lehet állítani egy esetleges megalomán arc agyelborulását.
De visszatérve a forradalomra : a paranoia a vezetők között is elharapózott hiszen két dudás nem fér meg egy csárdában. Ahogy te sem szereted ha valaki hajt a kiszemelt nődre , úgy annak idején Robespierre sem tűrte hogy a jól felépített hatalmán osztozzon Danton aki nem mellesleg népszerűbb és mérsékeltebb volt nála.Ez már pszichológiai kérdés is kicsit. Féltékenység , irigység stb.
A lényeg hogy a választ szerintem megkaptad a kérdésedre/idre :)
Ha mégsem lenne így, kérdezz nyugodtan és én szívesen válaszolok . Ja és bocsi a kisregényért de ez a téma nem a rövid válaszokról szól. Az ennél sokkal mélyebb..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!