Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A tervezett elavulás kinek jó?

A tervezett elavulás kinek jó?

Figyelt kérdés
Állítólag egy szükséges rossz, mert különben bezárnának a gyárak, az embereknek nem lenne munkája, ami további problémához vezet, majd összeomlana a rendszer. De ez nem igaz, kapásból lehet jobb megoldást találni, pl. hogy a tervezett elavulás megszüntetésével felszabadult munkaerőt más területekre képezzük át, ha túl jól teljesít a technológia, akkor ahelyett, hogy csinálunk magunknak felesleges munkát, pl. csökkenthetjük a munkaidőt. S a kevesebb munkaerőigény miatt megnövekedett munkanélküliségre is megoldás pl. az, ha több embert foglalkoztatunk egy adott területen, de mindegyiket rövidebb munkaidőben, így nincs az, hogy nagy tömegeket kell eltartani, aki meg dolgozik annak másra alig van ideje. Aztán jönnek azzal a nagy okosok, hogy kiröhögik azokat, akik egy háttérhatalmi elitben gondolkoznak, akik a saját hatalmi érdekükben kihasználják, rabszolgává teszik az emberiséget. Talán nincs igazuk? a tények nem őket igazolják? Pl. ez, amit fentebb leírtam, mért nem lenne megvalósítható? És mért nem valósítottuk már nagyon régen meg? mert nincs rá mentség, ha az emberek életét szebbé tudjuk tenni, de valami (bármi) miatt ezt nem tesszük meg.

2015. júl. 15. 18:27
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

Igen, és örüljön az egyszerű melós, hogy ki van nyalva a segge Európában.

Nem kötelező tanulni. Meg jól élni sem az.

2015. júl. 15. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:

A rabszolgaság azt jelenti, hogy nem te döntöd el, hogy mit teszel, hogyan élsz, hanem mások! Mások, tehát más emberek, azzal, hogy pl. egy olyan rendszert tartanak fenn minden áron, ami sokkal több energiabefektetést kíván rosszabb életminőségért cserébe, mint ami már a korszak tudományos-társadalmi-technikai fejlettsége megkíván.


Persze a rabszolgaságnak több fokozata van, pl egy gondolati sémába való beragadás, onnan kitőrni képtelenség is végülis rabszolgaság, csak az elsősorban nem külső okok miatt van, ezért nem lehet rabszolgaságnak nevezni, klasszikus értelemben, max az elméd börtönének.

2015. júl. 15. 21:55
 13/20 Tislerics Máté ***** válasza:
0%

Minden cég arra hajt hogy többen, többet vásároljanak a felhasználók. Ha egy cég túl hosszú időre szabja meg a terméke élettartamát, akkor nem fogják újra és újra megvásárolni ha elromlik.


Képzeljük csak el hogy kijön egy olyan nyomtató ami 15 évig nem romlik el. Vajon megérné az a cégnek hogy nem fejleszt ki jobb termékeket 15 éven keresztül?! Ráadásul le se kell cserélnie a felhasználónak, és ezáltal újat és újat vásárolnia... (ami ugye pénz... SOK pénz!)


Tehát a tervezett elavulás szükséges.


Senki sem akar Kevésbé nyereséges boltot csinálni csak a bolygó érdekében, és én ezt tökéletesen megértem. :)

2015. júl. 15. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:
Értem Máté amit mondasz, de ez csak a rendszer hibája! ebben a gazdasági rendszerben így tudnak jól keresni a cégek. De! Azt a rendszert, ami nem jól működik, le szokták cserélni. legalább is ez lenne a normális. sokféleképp át lehetne alakítani a gazdaságot, hogy ne keljen a tervezett elavulás. pl. amit a kérdésben megfogalmaztam, igaz ott csak a lényeg van leírva, a részletek nem. ha marad a tervezett elavulás, az kb. olyan nagy hülyeség lenne, mintha amikor feltalálták a szövőgépet, azt mondták volna, hogy ezt nem használjuk, maximum úgy, hogy a teljesítményét lefokozzuk, a termékminőségét lerontjuk, mert az érdekünk ezt követeli meg, mert ha mindenkinek lesz jó ruhája, utána mit fogunk csinálni, alig fognak vásárolni az emberek? Pedíg egyszerű: ezután sokkal kevesebb embernek kell szövéssel foglalkoznia, a felszabadult munkaerőt pedig oda kell átirányítani (átképezni) ahol van rá szükség.
2015. júl. 15. 22:16
 15/20 anonim ***** válasza:
0%

"Senki sem akar Kevésbé nyereséges boltot csinálni csak a bolygó érdekében, és én ezt tökéletesen megértem. :)"


"csak a bolygó érdekében" -No comment...

2015. júl. 15. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
48%

"Képzeljük csak el hogy kijön egy olyan nyomtató ami 15 évig nem romlik el. Vajon megérné az a cégnek hogy nem fejleszt ki jobb termékeket 15 éven keresztül?! Ráadásul le se kell cserélnie a felhasználónak, és ezáltal újat és újat vásárolnia... (ami ugye pénz... SOK pénz!)


Tehát a tervezett elavulás szükséges."


A szokásos kicsi és ótvar nyomtatók esetében akár igaz is lehet, bár vannak profibb és drágább gépek, amik 10 évig is megbízhatóan működnek.


Egy dolog a tervezett elavulás, meg másik ennek a megvalósítása, hogy mennyire környezetbarát módon valósítják meg, na az nem mindegy.


Más dolog, hogy azért van jó pár olyan termék, ahol NINCS a fenti elv alkalmazva. Pl. vannak olyan mezőgazdasági gépek, ahol a festést is olyan színvonalon készítik el, hogy a vevő tudja, hogyha még el is adja másik tulajdonosnak, akkor is aránylag jó áron fogja eladni, mert őrzi az értékét.

A hangtechnikában is, ami ma színvonalas készülék, az 20 év múlva is az lesz és az igényes készülékek többségének meg sem kottyan 20-30, de néha akár 40 év sem.

2015. júl. 15. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
21%

"maximum megölik őket"

Szerinted ez valós választási lehetőség?

Ne szórakozz már... míg nálunk felállhatsz és mehetsz:

- önállóan gazdálkodni. De ott bizony dolgozni kell!

- külföldre. Már, ha van valami értéked, amit képes vagy kamatoztatni.

- remetének, koldusnak, stb.

NEM vagy rabszolga. Szolga vagy, de az más kérdés. Ezen tudsz változtatni, ha NAGYON akarsz.

2015. júl. 16. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 Tislerics Máté ***** válasza:
44%

Kedves Charlie O'Brian!


Természetesen tisztában vagyunk azzal, hogy hosszú távra is készülnek termékek, és ez jó is így. :)


Kedves kérdező!


Gazdaságunk egy nagyon törékeny rendszer. Anno a tervezett elavulást is azért vezették be, hogy kezeljék a nagy gazdasági világválságot. A munkaerő ide-oda áthelyezése egy roppant összetett problémát von maga után. Félő hogy újból egy gazdasági világválságba zuhannánk. Persze csak ha túl gyorsan akarunk átállni.


Minden esetre az átállás nehéz lenne, sok áldozattal jár és hosszadalmas.


A túltermelésről meg annyit: Soha sem a szemét a probléma, hanem az, hogy nem hasznosítjuk újra! (ami ugye még több munkalehetőséget jelentene.) :)

2015. júl. 16. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:
Kedves Máté! A gazdasági rendszerünk rossz. Ezt pl. az is bizonyítja, hogy a 30-az világváltságot a túltermelés hozta létre. Persze tudom, hogy ebben a rendszerben ez miért alakulhatott ki, De egy olyan rendszer, ahol a túl jó termelés is gondot okoz, talán el kellene gondolkozni a gazdasági rend alapjainak megváltoztatásáról. A minimális elvárás a gazdasági rendszer felé, az, hogy a rendelkezésre álló technológia függvényében a legjobb, legértelmesebb, leg kreatívabb, legkönnyebb, legboldogabb életet biztosítsa a lakosságnak. ahol az nem teljesül, ott nem beszélhetünk jó rendszerről, hanem inkább kizsákmányolásról. ha belegondolsz, a tervezett elavulás pozitív volta is csak ebben a rendszerben értelmezhető, egyébként egyértelmű, hogy senkinek nem érdeke, hogy feleslegesen termeljünk sok, nem tartós terméket, s a lakosságnak sem jó, ha rossz minőségű cuccokra költi a pénzét. Tehát épp ideje egy átfogó gazdasági reformnak. Az újrahasznosítást pedig persze sokkal jobban támogatni kellene, de ez nagyrészt orvosolható azzal, ha csak kicsit termelünk többet, mint amire szükség van. Az irányítók elvileg azért vannak, hogy a felmerülő problémákat úgy orvosolják, hogy az mindenkinek a legjobb legyen. Ha már nem szolgálja ez a vadkapitalista rendszer az emberek érdekét, akkor meg kell változtatni.
2015. júl. 18. 12:20
 20/20 anonim ***** válasza:

Hát rohadtul nem tudod kérdező, miről is szólt a 30as válság. Nem az volt a probléma, hogy túltermelés volt, hanem a pénznek volt egy standardja, és ez az arany. A pénzedért foghattad bemehettél a jegybankba és kaptál érte ezüstöt vagy aranyat. Egy ország pénze tehát nem a gazdasági erején alapult, hanem a nemesfém vagyonán.

Szerinted ez ma mennyire igaz?


A 2008-as válság arról szólt, hogy a hozzád hasonló gazdasági zseniket széthiteleztek, azok meg nem tudták/akarták visszafizetni. És ki a hibás a felelőtlen pénzügyi döntésekért? Hát persze a gazdagok "akiket a válság alig érint". Hát vajon miért?!


Mondok egy rideg dolgot. A gazdasági rendszernek te is része vagy (vagyis leszel ha elvégzed a 8 általánost), neked is van egy piaci értéked, és azért nem kopogtatnak érted, hogy ugyan legyél már pénzügyi vezető, vagy főmérnök, mert a piaci értéked az ilyen állásokra baromi alacsony. Mert verseny van.

Verseny bizony. Ti döntitek el, hogy olcsót, de nem ezer évig működőt veszel, vagy drágát ami bírja egy ideig.

A gazdaság meg kielégíti az igényeket.

A gazdaság nem a Bilderberg csoport, meg a Rotshcid family. Már mondtam, a gazdaság te vagy, a gazdasági igény te vagy. Ha most az lenne a trend, hogy mindenki csak hosszú élettartamra tervezett cuccokat árulna, akkor csinálnék egy gyárat, ami mondjuk nyolcadannyiért gyártaná a gagyit. Az emberek meg megvennék, mert van rá piaci igény.


Látszik sosem jártál még gyár közelében, baromi sok a környezetvédelmi előírás, az újrahasznosításra vonatkozóan is. Az, hogy te a végfogyasztó jelenleg nem igazán vagy újrahasznosítás párti az nem a gyárak hibája.

2015. júl. 18. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!