A tervezett elavulás kinek jó?
A technikai fejlődésnek.
Annak rossz, aki a technikai versenyben nem tud részt venni, mert pl képzetlen, és keveset kap a tortából, vagy olyan országban él aminek más okból alacsonyabb a termelékenysége.
Megveszi a számára drága 20 ezer forintos tabletet, és 1-1,5 év múlva már hardveresen nagyon elavultnak számít. Vagy vehetsz egy 150 ezer forintosat ami jó 10 évig. Akkor most mi a drága meg tervezetten elavult?
Lehet olyat is venni, aminek nincs tervezett avulása, mert a piac ezt is kiszolgálja, csak ezt meg általában nem akarják megfizetni.
Az a legnagyobb baj egyébként a több embert 4 órában foglalkoztatással, hogy míg mérnökből hiány van, addig betanított munkásból meg borzasztó túlkínálat, miközben az utóbbi közel nem tud annyi értéket teremteni, mint egy mérnök.
A megoldás egyszerű tehát. Ha élvezni akarod a rendszert képezd magad.
Környezetvédelmi szempontból eléggé aggályos. Nincs korrektül megoldva...:(
Ezért én magam törekszem arra, hogy nívós elektronikai készülékekkel vegyem magam körül, amennyire csak lehet.
A tablet/mobiltelefon csak félig jó példa, mert az legalább fejlődik, folyamatosan jobb és jobb áruk kerülnek piacra, ezért érdemes újat venni. Igaz, itt is igaz, hogy aki egy mobiltelefon "gyárban" dolgozik, az nagyrészt felesleges munkát végez ha nem korszerű telefonok gyártásában vesz részt, mert ehelyett csinálhatnának korszerű ezközöket, amik technológiailag nem avulnak el 1 év alatt, hanem csak 15év alatt, legyártanák amennyi kell, nem kellene 15-ször megismételni ezt a gyártási mennyíséget, mégis mindenkinek a szükségletei ki lennének elégítve.
A jó példa pl. a mosógép, autó, tv, egyéb háztartási ezközök, amiket pusztán csak azért kell lecserélni sokkal rövidebb idő alatt, mint pl. egy 30 éve gyártott ugyanilyen ezközt, mert valami elromlik benne. (ezt jelenti a tervezett elavulás, hogy eleve úgy gyártják, hogy hamarosan elromoljon, hogy vehessél másikat.)
Mindenkinek jó lenne, ha jól csinálnák.
Ennek ugyanis az a lényege, hogy egy adott dolog minden része EGYSZERRE menjen tönkre.
A gond az, hogy ezt az időt mesterségesen rövidítik le a nagyobb haszon miatt. Na ez a rész az, amit nem kellene csinálni, és akkor még pazarlás sem lenne benne.
Szerinted 30 évenként fejlődik a mosógép? A mi 10 éve vett mosógépünk már sokkal gázabb minőségben mos, mint a mostani modellek. Ráadásul energia hatékonyabb is egy új.
De hát ez a pénzügyi tudatosság, ami megint nincs hírből sem az emberek többségének.
Az embereket meg nem képezni kell, hanem magukat kell képezniük.
"igen Charlie, már egyedül a környezetvédelmi szempontnak is elégnek kellene hogy legyen arra, hogy fellázadjunk a rendszer ellen és változtassunk rajta."
-Változtatni kellene dolgokon az biztos. Már eleve, hogy a fogyasztásra (=pusztitásra) építettünk társadalmat egy olyan bolygón, ami véges eltartóképességű, már ez eleve szörnyű. Én nem lázongok, csak tudatosan/valamivel tudatosabban vásárolok. Ha mindenki ezt tenné...
"Hátmég az a tény, hogy így gyakorlatilag az emberek jó része felesleges munkát végez, vagyis baromságokkal foglalkozik. (rabszolgamunka)"
-A rabszolgamunkának egyáltalán nem az a definíciója, hogy fölösleges, hanem az, hogy annyi pénzt adnak érte, hogy éppen ne dögölj meg és holnap is bemenj dolgozni,d e semmivel sem többet, vagy nagyon minimálisan. Nem mintha utóbbi nem valósulna meg jó pár helyen.
"A rabszolgamunkának egyáltalán nem az a definíciója"
De nem is az, amit írsz!
Hanem az, hogy kényszerítenek rá, és nem csinálhatsz mást - ráadásul ott sem hagyhatod.
Na, ez nem igaz nálunk, ezért nincs is legális rabszolgamunka. Még a közmunka sem az, mert azt is otthagyhatod - legfeljebb éhen halsz, de ez a TE döntésed.
7-es nek: lehet hogy gyorsabban fejlődik a mosógép, de általában azért cserélnek le egy technikai ezközt az emberek, mert elromlott, nem azért mert már van jobb. (az átlagra, a szegény emberre gondolok) a másik meg az, hogy lehetne olyan minőségű ezközt gyártani, ami kifogástalan minőségben kielégíti az emberek szükségleteit kb. az elkövetkezendő 20-30 évre, és nem is megy tönkre addigra.
9-es nek: Tehát akkor a te definíciód szerint egyáltalán nincs olyan, hogy rabszolgamunka, sőt, ilyen nem is lehet, mert a középkorban a rabszolgák, pl. a gálya rabszolgák is eldönthették, hogy evezzenek-e a hajókban, miközben nem kapnak enni, nyugodtan dönthettek volna úgy, hogy nem teljesítik a parancsot, maximum megölik őket. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!