A magyar nyelv tulajdonképpen lehetne izolált nyelv?
A feltételezett legközelebbi rokonainkhoz (hanti-manysi) is már tolmács kell, és pár szavon kívül nem érteni semmit, még a ragok, névutók is mások, a finnről, észtről meg már nem is beszélve.
Nem lehet, hogy a magyar nyelv nem rokon ezekkel, csak a magyarok már az uráli korszak előtt is vándoroltak, és egy ideig együtt éltek a finnek-manysik őseivel? Csak úgy, mint később a kazárokkal, törökökkel, stb.
Mert már elvileg az ősmagyar is olyan szinten különbözött, hogy nem értették meg egymást.
Vagy a magyart miért nem kezelik izolált nyelvként, mint a baszkot, vagy a koreait?
A kölcsönös megértésnek semmi köze ahhoz, hogy izolált-e egy nyelv.
A görögök, albánok, örmények sem értenek meg egyetlen árva kukkot sem más nyelvből, mégsem jut eszébe senkinek, hogy emiatt izolált nyelvnek tekintse őket.
De ők az indoeurópai nyelvekhez tartoznak, az indoeurópai ősnyelv rekonstrukciójával ki lehet következtetni.
(ilyen ősi szavakkal is mint pl az apa, anya, pater, mater, stb., vagy a szótövek, szabályos hangmegfelelések, hangváltozások)
Ellentétben a magyarnál nincs ilyen.
A finn és az észt a mai napig valamilyen szinten kölcsönösen érthető pl.
Tudom, hogy nem a kölcsönös érthetőség a lényeg.
Kérdező, először is tényleg ez egy alap dolog még az általános iskolában is, hogy a finnugor nyelvcsaládba tartozik a magyar nyelv.
A másik pedig, hogy ott bicsaklik meg a kérdésfeltevésed (és valószínűleg ezért nem érted a dolgot), mert azt hiszed, hogy a nyelvrokonság azt jelenti, hogy két nyelv azért rokon, mert hasonlóak a szavaik és meg tudják valamennyire érteni egymást. Holott ez a dolog nem bizonyít semmit.
A német nyelvben vannak ilyen szavak, hogy Witz, Ziel, Sicher, Bürger stb., amik a magyarban is megvannak (vicc, zél, ziher, polgár), mégsem rokon a magyar nyelv a némettel. De mondhatnék angol vagy szláv stb. példákat is. A szavak hasonlóságai nem bizonyítják a nyelvrokonságot.
A mai európai germán és szláv nyelvekben azért hasonlítanak mégis a szavak, mert ezek a nyelvek nem olyan régen váltak szét egymástól. A germán nyelvek 1000-1500 éve váltak szét, a szláv nyelvek 1200-600 éve (azért írok ilyen nagy intervallumot, mert vitatott, hogy igazából mikor váltak el, pl. az orosz és az ukrán csak az 1400-as években). A latin nyelvek is úgy 1000-1200 éve váltak szét.
De mi a helyzet a magyarral? A magyar nyelv a hansi-manysi nyelvektől úgy 2500 éve vált el (kb. amikor Athénban bevezették a Drákóni törvényeket), a finntől pedig 4000 éve (az ókori egyiptomi fáraók idején)! Ez a nyelvek történetében olyan állati hosszú idő, hogy inkább azon kéne csodálkozni, ha ilyen hosszú idő után megértenék egymást, főleg a finnek és a magyarok. Gyakorlatilag ennyi idő alatt a magyar nyelv (és a többi finnugor is) annyi másik nyelvvel találkozott, hogy teljesen megváltozott mindegyiknek a szókincse, a jövevényszavak miatt. Az eltérő grammatikai fejlődés miatt pedig minden nyelvben más módon zajlott a belső szóképződés is, a morfológiai viszonyok és a hangtani viszonyok is másképpen alakultak. Ennek ellenére viszont kimutathatóak még mindig azok a közös morfológiai, hangtani és egyéb grammatikai szabályok, és az alapszókincs szavai is, amelyek miatt rokon nyelveknek tekintjük ezeket.
Egyébként az "izolált" nyelv fogalma szerintem azt jelenti, hogy pl. egy óceáni szigeten van egy nép, amelynek a nyelve más nyelvvel nem érintkezik évszázadokon keresztül. A magyar nyelv, de a baszk és az albán sem izolált szerintem, hiszen az egymás közelében élő nyelvek hatnak egymásra, főleg a szókölcsönzés mutatja ezt (egymástól vesznek át szavakat). Ilyen értelemben egyik európai nyelv sem izolált szerintem.
Izolált nyelv az, aminek nincsenek élő rokonai.
A magyar kimutathatóan uráli, de ezt itt előttem szépen kifejtették, meg milliónyi hiteles irodalom van erről a neten is, ez a kérdés nem vita tárgya, hiába szeretnék egyes körök ezt terjeszteni. Elismert, valódi kutató ezt ma már nem igazán vonja kétségbe. Vannak is kísérletek az "ősuráli" nyelv rekonstruálására itt nézelődhetsz ez irányban: [link]
Hasonlóságot azért nem találsz a rokonnyelvekkel, amiért egy izlandi sem érti meg a gudzsarátit. Pedig a két nyelv rokon, csak időben olyan régen váltak el az őseik, mint a magyar és a finn esetében.
"Mert már elvileg az ősmagyar is olyan szinten különbözött, hogy nem értették meg egymást." Ezt honnan tudod? Honnan tudja bárki is? Nincs nyelvemlékünk akkor a korból sem a magyar, sem a közelebbi rokon ugor nyelvek részéről, nem tudni, meg aztán ősmagyarnak a nyelv keletkezésétől a honfoglalásig tartott, szóval érted a problémát szerintem.
Izolált nyelvre tökéletes példa a baszk, mivel nem sorolható egyik nyelvcsaládba sem. A magyarnál nem ez a helyzet, lehet hogy az összes rokonnyelv távoli rokon, de attól még az.
"Nem lehet, hogy a magyar nyelv nem rokon ezekkel, csak a magyarok már az uráli korszak előtt is vándoroltak, és egy ideig együtt éltek a finnek-manysik őseivel?"
Ez nem magyarázná a közös alapszókincset és a szabályos hangmegfeleléseket.
"Vagy a magyart miért nem kezelik izolált nyelvként, mint a baszkot, vagy a koreait?"
Mert kimutatható, hogy a finnugor nyelvekkel közös az alapszókincsünk, kimutatható szabályos hangmegfelelések és hasonló nyelvtan.
"Ellentétben a magyarnál nincs ilyen. "
De van, nézz utána. Az más dolog, hogy nem ennyire egyértelműek az átváltások.
"A görögök, albánok, örmények sem értenek meg egyetlen árva kukkot sem más nyelvből, mégsem jut eszébe senkinek, hogy emiatt izolált nyelvnek tekintse őket."
Pedig de! Relatív-izolált nyelvnek számítanak, mert saját nyelvcsaládjukon belül egy ágba sem tartoznak. A felsorolt nyelvek indo-európai izolált nyelvek.
Az örmény és az ős-germán nyelvek is nagyjából 5000 éve elváltak egymástól mégis alapszókincsükben több az egyezés mint a finn és a magyar között.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!