Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ez a gondolatmenet helytálló...

Ez a gondolatmenet helytálló az élet értelmére?

Figyelt kérdés

Szóval magamban elkezdtem keresni mi lehet az értelme az életnek,gondolkoztam rajta mi lehet az értelme arra jutottam hogy önmagában hibás fogalom és szubjektív dolog.Az emberekbe megvan az hogy értelmet akar adni dolgoknak nézzünk példának egy széket mi az valójában egy "fakupac" vagy amilyen anyagból készül,de ennek a tárgynak csak mi adunk értelmet azzal hogy mire használjuk.Röviden semmi értelme nincs addig a még mi fel nem ruházzuk valami tulajdonsággal,az élet is ilyen azt látjuk benne amit látni akarunk de különösebb értelme nincsen.


Gondolkoztam még tovább rajta próbáltam válaszokat és összefüggéseket keresni.A legtöbb ember sablon szövegeket mondott vagy szedett elő szeretet,szerelem,karrier,szaporodás és így tovább,de rájöttem hogy itt mindenki a saját világát próbálja rá erőltetni az élet értelmének válaszára.De ezek a válaszok csak a saját céljaik,nézőpontjaik az életről és ez nem baj főleg innen jött a gondolat hogy a saját nézőpontjaimat hátra kell hagynom,ha meg akarom válaszolni ezt a kérdést.Ezért elkezdtem nagyobb rétegbe gondolkozni mi különbözteti meg az embert egy növénytől mik a közös dolgok bennünk például egy fának nincsenek céljai csak úgy van de nem nevezhetem élettelen dolognak.Szóval egy csomó értelmetlen gondolat menetet levezettem és mindig az jött ki válasznak élet,létezés ezt hülyeségnek is tartottam de jobban belegondoltam mi van akkor ha maga a válasz erre a kérdésre a létezés,élet.Valahogy erre jutottam ki az életértelme az maga az élet,létezés mindegy mit csinálunk hogyan csináljuk az életünknek addig van értelme a még életben vagyunk a többi az már személyes döntés ki hogyan tölti el. "A vége már csak az emberekre vonatkozik,mert nem minden élőlénynek van szabad akarata:)"


Aki végig olvasta annak köszönöm,szívesen meghallgatom mindenki véleményét meg ha túl nagy hülyeséget írtam akkor azt is írjátok meg:)


2015. ápr. 12. 18:36
1 2 3
 1/30 A kérdező kommentje:
na jó:D át kellett volna olvasnom kicsit sok hiba lett benne :)
2015. ápr. 12. 18:38
 2/30 Gallits Gábor Csaba válasza:
Szia,szerintem nem írtál hülyeséget,hiszen ha belegondolsz a hülyeség is olyan,mint az élet vagy bármi más,azaz relatív,másképpen szólva viszonyítás kérdése,legalábbis az én véleményem szerint.
2015. ápr. 12. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 A kérdező kommentje:
Ebbe igazad van az életbe minden relatív:) de azért mégis jól esik hogy nem akkora baromság amit írtam:D
2015. ápr. 12. 18:50
 4/30 Vree ***** válasza:
90%

Jól gondolkozol :) Büszke vagyok. :p


Ez olyasmi, mint azt kérdezni, hogy "Miért?" Miért létezik a világ, te, stb. Ha belegondolsz rájössz, hogy a saját gondolkodásoddal van a probléma. A "miért?"-ben benne van egy elvárás, egy feltételezés, ami nem feltétlenül igaz. Arra gondolsz, hogy a világnak valami célja lenne, de senki sem mondta neked, hogy van vagy lennie kell. Az egész kérdés amiatt merül fel benned, amilyen élőlény vagy.


Az emberek célokat teremtenek magukat, de ezek mesterséges értékek, amit az ember kapcsol a dolgokhoz.


Ha valódi végső értelmet keresel, akkor egy tautológiával tudnék csak válaszolni: ami túlél, az túlél.

Ez ugye az egyik legalapvetőbb lényeges döntés: eldönteni, hogy élni jobb, mint nem élni.

Nem lehet filozófiailag megindokolni, hogy miért jobb az egyik állapot, mint a másik, anélkül, hogy az ember ne keveredne körkörös logikába.

pl. azt mondani, hogy az ember fontos, mert csak az ember tud szeretni stb., hamis, mert egy emberi tulajdonságot tekint fokmérőnek, ami annyi, mintha az embert tekintené fokmérőnek (sőt kicsit lekicsinylő is azzal, hogy az ember többi részét kevésbé fontosként kezeli egyetlen tulajdonság előnyére), tehát azt mondja, hogy az ember azért értékesebb, mint ember - ami értelmetlen tautológia.


De ha pragmatikusan állsz hozzá, belátható, hogy aki az életet nem tekinti értékesnek, az nem marad fenn, aki igen, az fennmarad.


Ha tőled független végső értelmet keresel, talán ezt tudom ajánlani. :)


A "szabad akarat" fogalmát nem szeretem, amióta ellopták/félremagyarázták (pl, a keresztények); alapvetően egy állat, de még növény is több egyéni vonással bír, mint hinnéd, a te gondolkodásod pedig nem különleges valami.


Én óvnálak a részrehajló, magát túlértékelő filozófiáktól, mint a vitalizmus (csak az élő értékes), antropocentrizmus (csak az ember értékes), vagy hogy csak az intelligencia értékes. Ezek alapvetően soviniszta hozzáállások: valamit jobbnak tekintesz, mert rendelkezel vele. Más élőlényeknek is olyan képességeik vannak, amikkel kívánod, hogy bár rendelkeznél. Egy szikla is komplexebb dolog, mint képzelnéd. Objektívan nem jelenhető ki, hogy valamelyik "jobb".


SZUBJEKTÍVAN persze, és az embernek talán szüksége is van az ilyen mesterséges értékekre. De nem árt, ha tudatában van, hogy ezeket ő maga hozza létre.

2015. ápr. 12. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 anonim ***** válasza:
27%
Jó helyen kapisgálod az élet értelmét. Az élet értelme az, hogy lélekben és tettekben egyre jobbak és jobbak legyünk itt a Földön. Hogy segítsünk embertársainkon tettekben és lelkiekben egyaránt. Ha megnézzük, mi köti össze az embereket, a családokat, akkor azt mondhatjuk, hogy a szeretet érzése. Azért kell egyre jobbak lennünk, mert lelkiekben így fejlődünk. Így tudjuk megváltoztatni a világot jó irányba. Csak az a baj, hogy a pénz imádata mindezt fölülírja. Ezért toporgunk még mindig egyhelyben, vagyis a világ (értsd embertömegek) sajnos nem akar és nem tud jó lenni a másikhoz. Kevesen értik meg ezt a tudást.
2015. ápr. 12. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 A kérdező kommentje:

4.köszi a kommentet tanulságos volt és élvezett volt végig olvasni:)

5.köszi hogy írtál:)

2015. ápr. 12. 19:38
 7/30 anonim ***** válasza:
100%
Ezt még mikor középiskolás voltam az irodalom tanárunk feltette, mivel Babits létfilozófiáját boncolgattuk (ld. Esti kérdése). Kérdésedet olvasva magamra ismertem. A legtöbb akkori osztálytársam ilyen tipikus közhelyekkel állt elő, mint utódok nemzése (szaporodás), fejlődés (tudomány) stb. Mindennapos klisék. Én őszintén azt mondtam, hogy szerintem nincs értelme az életnek, hiszen elpusztulunk, hamuvá leszünk. Halálunk után 20 évvel már senki sem gondol ránk. Aztán módosítottam magamban annyival a választ, hogy egyénileg nézve van értelme az életnek az előbb felsoroltak miatt, talán még közösségileg is, hiszen segthetünk ezzel másokon. Na de minek segítsünk? Végső soron ugyanoda lyukadunk ki valamikor. Szóval szerintem most sincs különösebb értelme az életnek, ettől függetlenül nem vagyok sem szuicid, vagy depis meg semmi egyéb, imádok élni, meg se akarnék halni, de különösebb haszna nincs, hogy most itt vagyunk.
2015. ápr. 13. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 Wadmalac ***** válasza:
100%

Azt hiszem, mostantól érdemes a következő ezer ismétlődő "mi az élet értelme" kérdésre érdemes ezt a topikot linkelni válaszként.

Aki ennél konkrétabb életcélt meg tud magának fogalmazni, az úgysem fogja feltenni a kérdést.

2015. ápr. 13. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 anonim ***** válasza:

Tökéletesen egyetértek Wadmalaccal és a felvetésével.

Kérdező, ha a megfogalmazottakra magadtól jutottál, gratulálok. A csoport, amelybe ezáltal jutottál, nem sok tagból áll, akkor se, ha az egész világtörténelmet nézzük.


Eltérő megfogalmazásokkal a filozófia - ahogy mondani szokás- már az ókori görögök óta (pedig még régebbről) éppen ezt boncolgatja a legkülönbözőbb nézőpontokból. A "valami értelme" azt is jelenti "célja". Csakhogy a cél az értelem találmánya, nem a természeté. A kőnek nincs célja, a fának sincs célja, de többnyire az állatnak sincs célja. Az élni akarás nem cél, hanem evolúciós szabály. Célja az embernek van, mégpedig azért, mert van időfogalma. És azt az időt (ami rendelkezésére áll) strukturálni akarja. Hogy járni tanul, az még nem cél, ha szereti a hasát (gourmand) , az már cél. És mivel az ember sokféle (mondhatnám, ahány, annyiféle), ezért mind más célrendszert, más filozófiát, más életvitelt talál ki magának, és mind esküszik a sajátjára. És mindnek a maga módján igaza van. Ugyanakkor mivel az ember ember, ezért a célrendszerekben, viselkedésekben nagy az átfedés. És emiatt alakulnak ki szabályrendszerek, országok, törvények, egyszóval célok, a sokféle élet sokféle értelme. Összeegyeztetni (a fő átfedéseken túl) nem érdemes, mert ezzel lényegében a sokféleséget akarjuk korlátozni, azaz önnön lehetőségeinket szűkíteni. Mindössze az a baj, hogy ezt elég kevesen ismerik fel.

2015. ápr. 13. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 anonim ***** válasza:

Így van. Bár rosszul hangzik, az életnek nincs semmiféle eredendő értelme, sem célja. Csak azért jött létre, mert volt rá esély és elegendő idő, hogy létrejöjjön, és fennmaradt, mert megvoltak hozzá a feltételek. A kialakult életformáknak sem eredendő célja sem a létfenntartás, sem a fajfenntartás, ezek csak kvázi véletlenül kialakult "igények", amik fennmaradást tesznek lehetővé.


Ez persze nem azt jelenti, hogy az élet értelmetlen vagy értéktelen, egyszerűen csak azt, hogy felesleges valamiféle megasabb rendű, eredendő, misztikus célt keresni benne.

2015. ápr. 13. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!