Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Egy teljesen új nyelvet meg...

Egy teljesen új nyelvet meg tudnának fejteni az emberek?

Figyelt kérdés
Pl ha találnának egy hosszú könyvet, ami teljesen ismeretlen nyelven, eddig ismeretlen karakterekkel lenne megírva. Nem tudnánk semmit a kultúráról sem, amiben íródott, csak a rengeteg szöveg lenne meg.
2015. márc. 19. 11:14
 1/8 anonim ***** válasza:
51%

Ugyanez volt a problema az egyiptomi hieroglifak megfejtesenel, aminek kulcsa a Rosette-ko volt. [link]

Ha semmit nem tudunk az adott nyelvrol, akkor teljesen lehetetlen megfejteni.

2015. márc. 19. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Van ilyen:

[link]

[link]


Elég régóta áll már a figyelem középpontjában, de még mindig csak minimális haladást sikerült (talán) elérni a megfejtésével:

[link]


Van olyan elképzelés is, hogy az egész csak egyetlen óriási kamu és szivatás. Vagy egy középkori szerepjáték-alapkönyv. :P Fene tudja. Nézz rá te is, hátha épp te fogod megfejteni. :)

2015. márc. 19. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
65%
Elvileg igen, mivel egy nyelvben mindig vannak szabályok, amelyek egyetemesek. Aztán kérdés, hogy mennyire...
2015. márc. 19. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Ez a kódfejtés témakörébe tartozik, ezért tényleg információ kérdése, hogy van-e megoldás.


Például a lineáris B-t sikerült megfejteni, mert elég sok írott anyagot találtak róla, és tudták azt is, hogy hol találták őket: egyrészt a legtöbbet raktárakban, másrészt ha jól emlékszem Ciprus szigetén. Így sejtették, hogy valamilyen leltár lehet a raktárak tartalmáról, és hogy a görög nyelvvel lehet rokon. Viszont a lineáris A egy régebbi nyelv, sokkal kevesebb emlék maradt belőle, és úgy néz ki, hogy azt nem tudjuk megfejteni.

[link]


Egy másik példa, bár nem nyelv, de szintén valamilyen kód: titokben megegyezel egy barátoddal, hogy ha egyet bólintasz 18:00-kor, akkor az azt jelenti, hogy eszedbe jutott mondjuk a lineáris A problémája. Aztán egyszer egy társaságban vacsoránál bólintasz egyet 18:00, a barátod tudja majd hogy ez mit jelent, de aztán elfelejted az egészet/nem találkozol a barátoddal, és a többieknek esélye se lesz arra, hogy kitalálják mi volt az a bólintás. (Oké, ez egy elég hülye példa volt, de remélem, a lényeg, hogy a többiek soha nem fejtik meg a kódot, átment…)


A Voynich-kézirattal az a baj, hogy az ábrák alapján kitalált dolgok vannak benne, így nem nagyon lehet mihez kapcsolni, ráadásul egy kötet egy egész nyelvhez elég kevés. Amúgy a legjobb elmélet, hogy mi ez: [link]


Tehát ha szó szerint SEMMIT nem tudnánk a kultúráról, amiben a te könyved írták, akkor NEM LENNE esélyünk. Viszont azt jó eséllyel feltételezhetjük, hogy világunkbeli, így például arra a kultúrára is a fizika ugyanazon törvényei vonatkoztak, mint a miénkre. Ezért a megfejtésre például adna egy esélyt, ha véletlen szerepelnének a könyvben fizikai törvények. Én biztos azzal kezdeném, hogy olyasmi struktúrákat keresek, amik hasonlóak a ezekhez. Ha szerencsénk van, és ez megvan, akkor már jó eséllyel az egész könyvet ki lehet majd bogarászni.


Persze a kódfejtésben az a szép, hogy sokféleképpen lehet próbálkozni…


Amúgy ezzel kapcsolatban Simon Singh ismeretterjesztő műveit ajánlom. Közérthetően magyaráz, és használható módszereket tanít.

2015. márc. 19. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek a választ!
2015. márc. 19. 16:13
 6/8 anonim ***** válasza:
Ellenpélda a maya írás, amit sikerült megfejteni Rosetta-kő nélkül. De az is tény, hogy aránylag sok írás állt rendelkezésre hozzá, nem csak egy könyvnyi.
2015. márc. 19. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
A maja írásnál tudtommal sokat segített az, hogy létezett még a nyelv (vagy legalábbis valami leszármazott formája).
2015. márc. 19. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Igen, ez igaz. :)
2015. márc. 19. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!