Egy teljesen új nyelvet meg tudnának fejteni az emberek?
Ugyanez volt a problema az egyiptomi hieroglifak megfejtesenel, aminek kulcsa a Rosette-ko volt. [link]
Ha semmit nem tudunk az adott nyelvrol, akkor teljesen lehetetlen megfejteni.
Van ilyen:
Elég régóta áll már a figyelem középpontjában, de még mindig csak minimális haladást sikerült (talán) elérni a megfejtésével:
Van olyan elképzelés is, hogy az egész csak egyetlen óriási kamu és szivatás. Vagy egy középkori szerepjáték-alapkönyv. :P Fene tudja. Nézz rá te is, hátha épp te fogod megfejteni. :)
Ez a kódfejtés témakörébe tartozik, ezért tényleg információ kérdése, hogy van-e megoldás.
Például a lineáris B-t sikerült megfejteni, mert elég sok írott anyagot találtak róla, és tudták azt is, hogy hol találták őket: egyrészt a legtöbbet raktárakban, másrészt ha jól emlékszem Ciprus szigetén. Így sejtették, hogy valamilyen leltár lehet a raktárak tartalmáról, és hogy a görög nyelvvel lehet rokon. Viszont a lineáris A egy régebbi nyelv, sokkal kevesebb emlék maradt belőle, és úgy néz ki, hogy azt nem tudjuk megfejteni.
Egy másik példa, bár nem nyelv, de szintén valamilyen kód: titokben megegyezel egy barátoddal, hogy ha egyet bólintasz 18:00-kor, akkor az azt jelenti, hogy eszedbe jutott mondjuk a lineáris A problémája. Aztán egyszer egy társaságban vacsoránál bólintasz egyet 18:00, a barátod tudja majd hogy ez mit jelent, de aztán elfelejted az egészet/nem találkozol a barátoddal, és a többieknek esélye se lesz arra, hogy kitalálják mi volt az a bólintás. (Oké, ez egy elég hülye példa volt, de remélem, a lényeg, hogy a többiek soha nem fejtik meg a kódot, átment…)
A Voynich-kézirattal az a baj, hogy az ábrák alapján kitalált dolgok vannak benne, így nem nagyon lehet mihez kapcsolni, ráadásul egy kötet egy egész nyelvhez elég kevés. Amúgy a legjobb elmélet, hogy mi ez: [link]
Tehát ha szó szerint SEMMIT nem tudnánk a kultúráról, amiben a te könyved írták, akkor NEM LENNE esélyünk. Viszont azt jó eséllyel feltételezhetjük, hogy világunkbeli, így például arra a kultúrára is a fizika ugyanazon törvényei vonatkoztak, mint a miénkre. Ezért a megfejtésre például adna egy esélyt, ha véletlen szerepelnének a könyvben fizikai törvények. Én biztos azzal kezdeném, hogy olyasmi struktúrákat keresek, amik hasonlóak a ezekhez. Ha szerencsénk van, és ez megvan, akkor már jó eséllyel az egész könyvet ki lehet majd bogarászni.
Persze a kódfejtésben az a szép, hogy sokféleképpen lehet próbálkozni…
Amúgy ezzel kapcsolatban Simon Singh ismeretterjesztő műveit ajánlom. Közérthetően magyaráz, és használható módszereket tanít.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!