Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Szerintetek teljesen irreális...

Szerintetek teljesen irreális vagy valamilyen szinten jogos ha azt érzem, hogy a mai fiataloknál a beat korszak főbb vezérelvei mintha meglennének? (Alant kifejtve, miért gondolom így)

Figyelt kérdés

Ma már a beatnikek elhallgattak nyomot hagyva maguk után. Az úgynevezett mai fiataloknak fogalma sincs arról, hogy létezett valaha ilyen mozgalom, költészet, mégis ma a lázadás még hatalmasabb méreteket öltött. Tudom kicsit irreális összehasonlítani a mai magyar valóságot az 50-es, 60-as évek Amerikájával, mégis itt részletezném miben látom a hasonlóságot. A mai fiatalok, akik körülvesznek minket ugyanúgy lázadnak a felnőttek világa ellen, nem tudnak beilleszkedni az adott kor társadalmába és normarendszerébe. Egyszerre konformisták és nonkonformisták is. Képtelen elfogadni azt, ami ma itt vagy. Megtagadva politikát, szülőket a saját útjukat próbálják járni. Önkeresők. Dühöngő őrültekké válnak, csakúgy mint Alan Silitoe regényalakja vagy John Osborne, Jakc Kerouac figurái. Ez mindenkinél egy önkeresési folyamat. Kallódnak, nem tudják merre tartanak az élet országútján. Belefásulnak szinte ebbe a korba.

Lázadnak a munka és a tanulás ellen. A szülők konformista életmódja, a begyöpösödött eszmék, egész nap egy gyárban történő rohadás elleni fellázadás. A társadalom szétforgácsolja az emberi elmét és mint kis Chaplinek ők is az üllő közé szorulnak.

Lehet a gondolatmenetem totál idióta és nem tud vele senki azonosulni mégis ezt érzem.

Ami a szomorú, hogy ennek ellenére ezek a fiatalok az említett művek közül soha nem vennék a kezükbe egyiket sem.


2014. júl. 21. 23:24
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Igen, jól érzed.
2014. júl. 21. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 fGhw39-84th ***** válasza:
A mai fiatalok nem lázadnak semmi ellen. Tökéletesen konformisták (elenyésző kivételtől eltekintve). Persze a kérdésedben van egy nagy ellentmondás, mert attól, hogy valaki konformista és nem lázad, attól még belefásulhat, kallódhat jövőkép nélkül mint a felhozott példáid.
2014. júl. 22. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Kedves Válaszolók!


Köszönöm szépen a hozzászólásaitokat. Az alábbiakban részletezném kicsit hosszabb lére eresztve a felvetettekkel kapcsolatos észrevételeimet.

A mai fiatalok tökéletesen konformisták? Miközben a buszokon alázzák az idősebbeket, nem tisztelik a szüleiket, tanárikat, lázadnak az iskola rendje ellen. Nem egy helyről hallok vissza olyat, hogy a tanárokat is porig alázzák az órán. Amikor nem bírják elviselni, hogy bent kell ülniük az órán. Új világot akarnának építeni, mivel nem tetszik nekik, amelyben élnek. Eljárnak bulizni és füveznek, isznak, hogy kimenekedjenek a társadalomból.

Az általad írott ellentmondás pedig abban mutatkozik meg, hogy követik a csorda szellemet divatban, zenében, média őrületben ugyanakkor ők maguk sem érzik ebben jól magukat. Azaz a konformizmusuk ellen lázadnak. A társadalom rájuk kényszerít, aminek engedelmeskednek ugyan, de maguk is tudják belülről ez nem jó és itt jön be a frusztráltság, ami agresszióhoz vezet szerintem.

Ám mindezen eszmefuttatás (ha lehet ezt annak minősíteni) csak egy ember gondolatai, amivel nyugodtan lehet vitatkozni.

2014. júl. 22. 01:01
 4/15 fGhw39-84th ***** válasza:

Én teljesen máshogy látom. Az, hogy sok a bunkó, és nem szeretnek tanulni, az nem lázadás. Konformizmus a korszellemnek megfelelően. Nincs mi ellen lázadni... a hippik már mindent lebontottak. Manapság már mindent lehet. Akkor lehetne lázadni, ha a társadalom felkínálna valamiféle keretet, amiben meg kell maradni: csináld ezt-csináld azt, élj így vagy úgy. De nincs semmi keret, semmilyen jövőkép, pláne Magyarországon nincs olyan model, ami ellen lázadni lehetne.


Ha már nonkonformizmus, és lázadás, akkor talán a szélsőjobb, fiatalok körében tapasztalt előtörését mondanám. Ez valamennyire ellenemegy a korszellemnek és keretek lebontása ellen keretek építésével lázad. A hippik a rend ellen lázadnak, a szélsőjobberek a rendért lázadnak.

2014. júl. 22. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

Ez mind igaz és a kérdező is megpendít valamit, de az mindig is megvolt, a fiatalság jellemzője, amit sejt, de nem jól látja, mert nem ismeri, mi is a lázadás.

Talán azt gondolja, nekünk nem volt ez annak idején ugyanígy meg, hogy akkor lelkesen ment robotolni egy fiatal?

Persze, ha már családja van és kell a pénz, vagy volt már munka nélkül egy időre, akkor megváltozik az ember, örül, ha van pénzkereseti lehetősége és kialakul a felelősségérzet, beletörik a munkába, legalább is a többség.

Azért lehet itt nyerni is, ha valakinek olyan a munkája, amit szeret csinálni, akkor az egész élete jól fog eltelni, tisztára szórakozás a munka ilyenkor. Próbálja a lehetőségein belül ezt megkeresni, ha sikerül, akkor nagyot nyerhet vele.

2014. júl. 23. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
Ha egy mondat így kezdődik "A mai fiatalok..." , akkor a mondat további részét már meg sem kell hallgatni, mert nulla az igazságtartalma. És ez így volt mindig, és mindig így is lesz.
2014. júl. 24. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim válasza:
Elmondom, hol látom a hibát a gondolatmenetedben. A "mai fiatalok" szerintem nem lázadnak, csak nyüszögnek. Igaz, nem tisztelik a tekintélyt (vagyis inkább az idősebbeket - egymás között hidd el, kiválasztják azokat, akiknek "mindig igazuk van"), drogoznak, buliznak, szenvednek az iskolában. Ez azonban nem nonkonformizmus, mivel a mai társadalom mindezt lehetővé teszi nekik. A nyugati társadalom mára már valamennyire internalazálta azt az elvet, hogy a fiatalságnak ki kell élnie magát, de csak arra használja, hogy még jobban gúzsba köthesse őket. Igen, élnek a társadalom által nyújtott szelepekkel, de ettől még elfogadják, hogy húzzák az igát a suliban majd a melóban, aki meg nem, az abba megy bele, hogy félemberi vagy bűnözői státuszba szorítsák. A huszadik századi eszmék megkövetelték az emberek legalább tettetett egyetértését, míg ma csak annyit várnak, hogy ússz az árral - amíg ezt teszed, senkit nem érdekel, hogy mit morogsz közben a bajszod alatt. Szóval leginkább az első válaszolóval értek egyet: igen, ma mindenki elégedetlen mindennel, a felnőtt korosztályt is beleértve, de az új világ építésétől olyan messze vannak, mint Makó Jeruzsálemtől.
2014. júl. 26. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim válasza:
Mármint a másodikkal, elnézést.
2014. júl. 26. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!

Szó sincs lázadásról. Egyszerűen a legtöbbjük egy bunkó paraszt. Én most 20 éves vagyok, kb még a "fiatalok" kategóriába tartozom. Néha még én is elszégyellem magam amikor látom, hogy mit csinálnak a nálam fiatalabbak. Lázadás akkor lehetne, ha tudatosan csinálnák. Mondok egy példát: Egyszer öcsém haverjaival utaztam a buszon, szállt volna fel egy öreg néni, de az egyik paraszt bevágott elé, majdnem fellökte. Erre én visszahúztam a kapucnijánál fogva, erre megkérdezte hogy miért csináltam. Elmagyaráztam neki, és az volt a válasza, hogy a néni csak elfoglalná előlünk a helyet. Mondhatnék még egy pár példát, de szerintem ebből is látszik hogy mire akarok kilyukadni.

2014. júl. 27. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Kedves Válaszoló!


Örülök, ha így látod. Ám azért egy dolgot még fölvetnék, illetve mondanék egy általam is észlelt tényezőt vagy inkább megszorítást, ami más irányba tolhatja el az egész lázadásról alkotott képet. Adva van akár egy kamaszgyerek, kamaszfiú, aki bele van kényszerítve akár egy vallásba, valamilyen ideológiai rendszerbe, miközben belülről teljesen más csak a szülők nem ismerik és megpróbálják valami olyanra kényszeríteni, ami nem ő. Vannak simulékony kamaszok, akik szolgai módon követik őket. Sajnos ez baj, mivel így nem biztos, hogy rátalál a saját útjára. Nagyszerű előadók, színészek mesélnek történeket arról hogyan akarták szétfeszíteni a mikroviláguk által felállított keretek közé szorítást. A szülőnek tartozunk azért, mert felnevelt. De azzal tartozunk-e, hogy az általuk felállított világnézetet követjük? Szerintem nem. Felmerül bennetek a kérdés, hogy jön ez ide? Ha megpróbálunk kimenekedni az imént taglalt szülők által felállított értékrend vagy vallási dolgok, elvárásoktól akkor mi ez ha nem lázadás, egyértelmű tiltakozás?

Egy másik példa a szülők akaratod ellenére megválasztják a házastársadat, barátaidat. Ilyenkor mit tesz egy felnőtt vagy egy fiatal felnőtt? Három dolog lehetséges szerintem. Elfogadja, ellenáll, tűr de közben belülről, szétszabdalja magát, őrlődik. Mindhárom esetben kiformálódhat egy egészségtelen személyiség.

Nem tudom korábban írtam-e ha igen akkor variációs ismétlés. Mit lát a gyerek az utcákon? Hajléktalanok, kéregetők. Hogyan reagálnának erre, ha nem megzavarodottan. Meleg felvonulás. Az előbbi kérdésben leírtak ugyanígy.

Utolsó válaszoló, amit írtál az viszont tényleg bunkóság nem vitatom.

Nem kívánnám ezt a kérdéskört hosszabban boncolgatni, mivel sem szakértője nem vagyok és az általam leírt részigazsággal sem kell senkinek azonosulnia. Még egy megjegyzés. Amennyiben a leírtak egy fiatal nemtől függetlenül X.Y érzelmi-gondolati világának kifejezői volnának azt most szertefoszlatnám. Már túl vagyok azon a perióduson, ha egyáltalán voltam valaha.

2014. júl. 28. 12:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!