Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Köztudott, hogy például a...

Köztudott, hogy például a mérnök hallgatók, műszaki beállítottságú emberek sokszor lenézik a bölcsészeket, történészeket. Ezt mégis mire alapozzák?

Figyelt kérdés

Sokan azt hozzák fel, hogy a történelmet, nyelveket és irodalmat csak seggelni kell, nem szükséges képesség hozzá, azt bárki meg tudja tanulni és ezek a szakok nagyrészt feleslegesek.


Ti hogy álltok hozzá ehhez a kérdéshez? Szerintetek is így van?


Érdekelnének különböző vélemények és nézőpontok! : )



2014. aug. 14. 00:19
1 2 3 4
 31/38 anonim ***** válasza:
100%

Javítás:

"De viccet félre téve, egy mérnök sem feltétlenül műveletlen humán téren, és egy bölcsész sem feltétlenül olyan buta, hogy ne tudja kiszámolni, mennyi 2x2."

Remélem, így már érthető.

2014. szept. 11. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/38 anonim ***** válasza:
100%

Az ember olyan lény, hogy lélekkel él. A testi szükségletek mellett vannak bizonyos lelki szükségletei is, persze kinek kisebbek, kinek nagyobbak. Szerintem az ember és a társadalom, amelyben él, szegényebb lenne a műszaki tudományok és a humán tudományok nélkül is.


Személy szerint én azt gondolom, hogy aki egy tudományban (akármelyikben) elmélyül és komolyan veszi, az onnantól kezdve nem nézi le a másik tudományt. Elég dilettáns dolog szinteket létrehozni, hogy "ez könnyebb, ez nehezebb" vagy "ez értelmes, de az értelmetlen". Soha nem tudtam az ilyen embereket komolyan venni.


Minden tudománynak megvan a maga "haszna" (ez annak szól, aki haszonelvűségben gondolkodik"). Viszont magáról állít ki szegénységi bizonyítványt az, aki ezt a hasznot csak kézzel foghatónak, anyagiasnak tudja elképzelni. Igaz az, hogy egy mérnök kézzelfogható értéket teremt. Egy filozófus vagy történész pedig nem. De mégis megvan az értelme az ő munkájuknak is! Most nem fogom ezt taglalni, mert aki nem vevő erre, annak úgyis felesleges. Inkább máshogy közelítem meg a problémát.


Einstein elméleti fizikus volt. Lényegében csak gondolkodott és könyveket írt. Nem csinált semmilyen anyagi dolgot, nem tervezett épületeket stb. Tehát egy lakatlan szigeten nem sok hasznát vennétek Einsteinnek! Ő is csak gondolkodna és firkálgatna, mint egy bölcsész...

De álljon elő valaki, és mondja azt, hogy teljesen haszontalan és értelmetlen volt, amit csinált!


Valahogy így van ez a bölcsészekkel is. A 15-16. században Shakespeare drámákat írt. Ezek a drámák ma is az emberiség közkincsét képezik. Rómeó és Júlia ma is szól az emberi lélekhez, mondanivalója van. És még sok ilyen irodalmi művet tudnék mondani. Ezek örökéletű kincsek. És most képzeljünk el egy fahidat, amin Shakespeare átment. Megvan még az a híd a 21. században? A fahíd nincs meg, mert elkorhadt stb., de a Rómeó és Júlia igen. Le van fordítva sok nyelvre, azt is bölcsészek csinálták. Jó, persze a kölni dóm még megvan, az pedig a mérnökök munkáját dicséri. Szóval végső soron mindennek van haszna...


Erre persze lehet azt írni, hogy egy lakatlan szigeten mit csinálok a Rómeó és Júliával, ha nem tudom enni és ázok az esőben. De könyörgöm.. hogy lehet ilyen szánalmasan gondolkodni? Én az embert intelligens lénynek fogom fel, aki mindig többre vágyik. Mi ez a minimalizmus, hogy lemondunk a bölcsészetről csak azért, hogy tudjunk enni? Az állatok vannak ezen a szinten.


És amúgy sincs sok valószínűsége, hogy a napokban lakatlan szigeten kötök ki, úgyhogy ezzel hagyjatok is békén engem.

2014. szept. 11. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/38 anonim ***** válasza:
100%
Utolsó, tökéletesen összefoglaltad a lényeget, egyébként egy lakatlan szigeten a legnagyobb hasznát talán egy olyan robotnak vennénk, ami jól meg van tervezve és beidomítva különféle ott szükséges munkákra, többet használna ott bármilyen végzettségű embernél, na most ez azt jelentené, hogy akkor a robotokat többre becsüljük az embereknél, és az itteni civilizált világunkban is lenézzük a "használhatatlan" embertársainkat, és lecseréljük a barátainkat, a házastársunkat stb robotokra, csak mert azok hasznosabbak lennének egy lakatlan szigeten?? Az ember max a haszonállatokról gondolkodik így, akiket azért hízlal, hogy végül megegye szerencsétleneket, vagy egyéb hasznot kovácsoljon belőlük. (Bár normális esetben ezt is csak egy szükséges rossznak tartjuk, és nem vagyunk rá büszkék.) Az a baj ezzel a vitával amúgy, hogy akinek fontosak a szellemi értékek, az be tudja látni az anyagi értékek fontosságát is, viszont ez fordítva már nem működik, mert az anyag szintjéről már nem lehet rálátni a szellem szintjére, és ilyenkor lép életbe az, amit már írtam, hogy amit az ember nem ért, attól fél, és amitől fél, azt pedig el akarja pusztítani. Anyagi és szellemi értéknek harmóniában kellene lennie, egymást kiegészítve és szolgálva, egyforma megbecsültségben (vagyis eleve nem is kellene kérdésként felmerülnie a megbecsültségnek) manapság azonban az utóbbi hanyatlik, az előbbi pedig túlburjánzik. Vannak természetesen nélkülözhetetlen találmányok, fejlesztések, de azokon túl van már annyi bennünket körülvevő "anyag", ami csak luxus, és csak a szórakozást és a kényelmet szolgálja, hogy már jó dolgunkban csömört kapunk tőle, miközben az ember elfelejt embernek lenni, tehát az egyensúly igencsak kibillent. Az is csak "felülről" kreált divat, hogy éppen mi számít megbecsültnek, és mi lenézettnek, és az emberek többsége saját véleményének hiszi azt, ami értékrendet beléplántáltak. Most éppen a "júj, bölcsész-e vagy" a trendi, a birkák pedig együtt bégetnek a nyájjal. De a divatok azok jönnek-mennek, jó lenne józannak megmaradni, nem pedig marionett bábuként hagyni magunkat rángatni.
2014. szept. 11. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/38 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként a Robinson Crusoe-ban, A számkivetettben és az összes többiben benne van: a szigeten megbolondulsz, ha elveszted az időérzéked. Ezért kezd el naptárat vezetni (írás feltalálása), ezért kezd el egy labdához beszélni (történetírás), és így tovább. Felesleges a vita, mert az ember emberi lényéből kiindulva egyszerűen nem alakulhat ki olyan helyzet, amikor nem fest a barlang falára barlangfestményt, még ha hiedelemből is teszi. Az országok vezetése bölcsészet (filozófusok alakították az ókori demokráciát, és rétorok = szónokok = kvázi írók/nyelvészek). Az ember olyan lény, akinek ezekre szüksége van, de aztán kényelmesen, a kanapén ülve megkérdőjelezi ezek fontosságát.
2016. máj. 20. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/38 anonim ***** válasza:
100%
És pl. ha a hajótöröttek közt lennének mondjuk siketek vagy beszédhibásak? Ki találná fel a jelnyelvet, ki hozna létre írásrendszert a vakoknak, ki vizsgálná afáziások (beszélni nem tudó agyi sérültek) nyelvi készségeit, ha nem a pszicholingvisták? Ennek fontosságát nem a lakatlan szigeten értitek majd meg, hanem amikor az anyukátok Alzheimeres lesz, és egy nyelvész talál fel neki olyan módszert, amellyel jobban emlékszik a szavakra.
2016. máj. 20. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/38 anonim válasza:

Egy szó mint száz.....A mérnökök azért " nézik le" a bölcsészeket, mert egy mérnöki szakot valljuk be sokkal nehezebb elvégezni, mint egy bölcsészt. Pont.

A mérnökin a tanárok szeretnek szivatni, rengeteg hallgató kibukik.

Egy bölcsészt pedig gyengébb képességű emberek is lazán elvégzik.

De ezt természetesen a munkaerőpiac is igazolja.Egy végzett mérnök rögtön talál munkát, egy bölcsész nem.

És itt most nem arra gondolok ,hogy egy frissen végzett mérnök okosabb lenne egy frissen végzett bölcsésznél!!!! Ez nem igaz, de a mérnöki szakokat ( gépész, villamos, mechatro) sokkal verejtékesebben lehet elvégezni mint a gazdasági vagy bölcsész szakokat.


U.I :Én gépészmérnök BSc-t végzek és gazdász MSc -re megyek tovább, szoval tőlem távol áll,hogy bármelyiket is leszoljam.

2017. márc. 22. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/38 anonim ***** válasza:
100%
Csak az az érdekes ebben az egészben, hogy pl egy szakmunkás sulit is könnyebb elvégezni, mint egy bölcsész szakot, a bölcsészek (általánosságban legalábbis!) mégsem lézik le a szakmunkásokat. Szóval ez erősen jellembeli kérdés! És édes mindegy, hogy mennyire volt könnyű elvégezni. Milyen morális szinten állhat egy olyan ember, aki másokat lenéz?!
2017. márc. 27. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/38 anonim ***** válasza:
Utolsóval teljesen egyetértek. Meg amikor azt mondják, hogy a bölcsész nem fog megélni: miért, a színművészetis talán meg fog? Mégse őt bántják.
2017. márc. 27. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!