Köztudott, hogy például a mérnök hallgatók, műszaki beállítottságú emberek sokszor lenézik a bölcsészeket, történészeket. Ezt mégis mire alapozzák?
Sokan azt hozzák fel, hogy a történelmet, nyelveket és irodalmat csak seggelni kell, nem szükséges képesség hozzá, azt bárki meg tudja tanulni és ezek a szakok nagyrészt feleslegesek.
Ti hogy álltok hozzá ehhez a kérdéshez? Szerintetek is így van?
Érdekelnének különböző vélemények és nézőpontok! : )
"de a szövegből az is kiérthető, hogy nem a belső észleletekről, hanem minden egyéb dologról, pl. külső észleletekről van szó."
Hát ilyen (félre)értelmezés nem jutott volna eszembe. :D De tulajdonképpen neked mi a célod, mi az, ami szerinted nem jó, és változtatni kelle rajta? Csak az elnevezés, hogy a bölcsészetet ne nevezzék tudománynak? Vagy hogy egyáltalán mint kar létezik a felsőoktatásban? Vagy hogy nem definiálnak közérthetően fogalmakat? Én ilyen gyakorlatias vagyok: mi a konkrét probléma, és hogy lehetne megoldani?
Egyébként ne mindig a filozófiát és Hamvas Bélát hozd fel, mert egyáltalán nem erről van szó. A történelmet illetve különböző nyelveket tanulók esetén is gyakran felmerül ez a büfészakozás.
Egy történettudomány miért ne lenne egzakt? Mióta írott forrásaink vannak a történések nagy része tényként kezelhető, de amiben nem biztosak a történészek azt meg is hagyják hipotézisnek, feltevésnek. Attól, hogy vannak úgymond fekete foltok, amik egyelőre még nem átláthatóak, szerintem egyáltalán nem határozza meg, hogy a történem tudomány-e avagy sem. Az teszi tudománnyá, hogy megfelelő kritikai módszerekkel elemzik a múltat amiből számtalan következtetés vonható le.
A nyelvszakok esetén pedig azt ne mondd, hogy egy nyelv grammatikai rendszere nem egzakt. Itt is vannak hipotézisek, de a lényeget ez sem változtatja meg.
Mint láthatod eltérő tudományterületek léteznek és nem csak a természettudományok.
Gondolj bele, hogy utazol egy hajón egy csoporttal, hajótörést szenvedtek, és egy lakatlan szigetre kerültök hosszú hónapokra. Válaszhatsz, hogy bölcsészekkel együtt érsz a szigetre, vagy csupa mérnökkel - melyiket választanád?
Amíg a bölcsészek jambikus pentameterben elemzik Villon munkáságát, és késhegyig menő filozofóiai vitákat folytatnak arról, hogy a felvilágosodás mit adott a műveszetekhez...addig a mérnökök kunyhókat eszkábálnak, tiszta vizet csinálnak, nekiállnak megjavítani a megmaradt rádiókat, ha van, jelzőrakétát eszkábálnak, ha nincs messze szárazföld (kiszámolják, ha látják), akkor tutajt ácsolnak, stb...
Sz'al én úgy vagyok, hogy a bölcsészkedés mindig másodlagos szempont fog maradni. A bölcsészeknek is az a fontos, hogy menjen a fűtés, ne omoljon össze a ház, jöjjön a csapból a víz, legyen áram...és ezek után állnak neki bölcsészkedni. Az emberi alapfeltételeket mindig a mérnökök teremtik meg, aztán műkedvelésből eltartják a bölcsészeket is, akik effektív termelő-alkotó munkát nem végeznek.
Gondolj bele, hogy te kikkel szeretnél egy lakatlan szigetre szakadni!
"Életképesek, el tudják magukat látni élelemmel, tudják gyógyítani magukat, ismerik a gyógynövényeket, az őket körül vevő természetet, és ez a tudás mindannyiuk kincse..."
Aha, persze. Meddig maradna mindenki életben, ha elmenne a víz, gáz, villany, a boltok pedig kiürülve? Semeddig. A modern ember egymagában életképtelen, mert szociális lénnyé vált a munkamegosztás révén. Ugyanúgy, mint ahogy 1db hangya sem él sokáig.
Amúgy meg én inkább a mérnökökkel lennék hajótörött, mert hamarabb fognak rádiójeleket küldeni pl. egy elromlott adóvevőt megszerelve, mint pl. egy bölcsész, aki túlélési helyzetben nem profitál az ismereteiből.
"Meddig maradna mindenki életben, ha elmenne a víz, gáz, villany, a boltok pedig kiürülve? Semeddig. A modern ember egymagában életképtelen, mert szociális lénnyé vált a munkamegosztás révén."
De a szigetes kérdés az nem a modern emberre és modern környezetére vonatkozott. De ha mindenáron azt a fránya haszonelvűséget nézzük, hogy ki mire használható, akkor kell vinni a szigetre egy mérnököt, aki elvégzi a ház körüli munkát, és kell vinni egy bölcsészt is szellemi partnernek, aki valódi társat jelent. :D De viccet félre téve, egy mérnök sem feltétlenül műveletlen, és egy bölcsész sem feltétlenül olyan buta, hogy ne tudja kiszámolni, mennyi 2x2. Nem csak ez a két véglet van. Gimnázium után az ember választ, mert muszáj választania, és csak egyet választ, hiába érdekli az összes tantárgy, és hiába jó akár mindben. Szóval nem kell a világot bölcsészekre és mérnökökre osztani. Mindenesetre ez a nagy mérnökmánia és ez a "vesszen a kultúra" nem véletlenül van terjedőben, be is dől neki a többség, mindegy, ennek úgy látszik, meg kell történnie.
"De a szigetes kérdés az nem a modern emberre és modern környezetére vonatkozott."
Miért, akkor mire? Egy pár ramapithecusra?
"egy mérnök sem feltétlenül műveletlen"
He? Szóval a természettudományos műveltség nem műveltség, csak a humán tudományok?
"Nem csak ez a két véglet van. "
Igen, igen, ismerem ezt, mindjárt jön hogy a bölcsész ismerősöd a garázsban fejleszti a következő terminátort egy retro orosz TV és egy babetta alkatrészeiből.
"Miért, akkor mire? Egy pár ramapithecusra?"
Arra vonatkozott, hogy hajótörést szenvedsz, és egy lakatlan szigetre kerülsz. Erre te írtad, hogy "Meddig maradna mindenki életben, ha elmenne a víz, gáz, villany, a boltok pedig kiürülve?" Tudtommal lakatlan szigeteken nincs bevezetve a villany, a gáz, és nem boltból veszed a halat, hanem kifogod magad. :) És ugyanez vonatkozik minden olyan helyre, ahol nincs civilizáció.
"He? Szóval a természettudományos műveltség nem műveltség, csak a humán tudományok?"
Többnyire arra szokták érteni, sorry, de ez van. De te most csak belekötsz egy szóba, és nem veszed észre, hogy mindkét oldalt tulajdonképpen védtem? Ennyire nem értetted a lényeget?
"Igen, igen, ismerem ezt, mindjárt jön hogy a bölcsész ismerősöd a garázsban fejleszti a következő terminátort egy retro orosz TV és egy babetta alkatrészeiből."
Jól van, felőlem te gondolkodhatsz úgy is, hogy a világ fekete-fehér, és hogy az egyik felét utálod, a másikat meg szereted. Meglehetősen egyszerű életszemlélet, de szíved joga. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!