A filozófia a logika segítségével keresi istent. Érdekes elmélet. Meg lehet vele? Az érzelmeknek nem több közük van hozá?
"Jogos kérdés, de az intelligens tervezettség elmélete(i) nem zárja('k) ki az evolúció elméletét, sőt. "
Lehet, hogy az intelligens tervezettség elmélete nem zárja ki az evolúciót, de az evolúció szükségtelenné teszi az intelligens tervezettség meglétét, feltételezését.
"Azon is el lehet gondolkozni, milyen folyamatok, milyen energiák alakították ki azokat a törvényszerűségeket, amelyek áthatják az egész univerzumunkat."
Na igen, a kezdetek kezdete. A tudomány egyelőre valóban nem tud ezekre a kérdésekre válaszolni. Valószínűleg még hosszú ideig nem is fog tudni. De ez nem jelenti azt, hogy feltétlenül egy intelligens tervezőnek kell a háttérben állnia.
"az evolúció szükségtelenné teszi az intelligens tervezettség meglétét, feltételezését"
Ezzel sohasem értettem egyet. Hiába a nagy számok törvénye, a véletlenszerűség, teljesen abszurd, hogy élettelen anyagokból tudatos élet fejlődjön ki, teljesen céltalanul és véletlenszerűen.
Ez már filozófikus kérdés, nem annyira tudományos, és itt ütköznek a szemléletmódok. Ugyanakkor ez az álláspont további kérdéseket is felvet: mitől "él" az anyag? Van-e különbség "élő" és "nem élő" anyag között? (Filozofikus értelemben, az élet tudományos definícióját figyelmen kívül hagyva.)
"Hiába a nagy számok törvénye, a véletlenszerűség, teljesen abszurd, hogy élettelen anyagokból tudatos élet fejlődjön ki, teljesen céltalanul és véletlenszerűen. "
Az értelem is egy abszurd dolog, meg a neutroncsillagok, fekete lyukak is, sőt, eleve az egész univerzumunk elég abszurd úgy ahogy van, nem? :) Akkor az élet kifejlődése miért abszurdabb a többinél?
"mitől "él" az anyag? Van-e különbség "élő" és "nem élő" anyag között?"
Attól, hogy speciális struktúrába rendeződnek az anyag molekulái, amely egy kényes egyensúlyt alkot közöttük.
Hogy mitől alakult ki ez a struktúra? Mert megvolt rá a lehetőség, hogy kialakuljon, kialakulhasson. Hogy hogyan alakult ki? Azt egyelőre megint csak nem tudjuk. De kutatjuk, és előbb vagy utóbb rá fogunk jönni, csak idő kérdése.
"eleve az egész univerzumunk elég abszurd úgy ahogy van, nem? :)"
Egyetértek. Éppen ezért abszurd számomra a kialakulására vonatkozó, intelligenciát nélkülöző teória. Filozófiai értelemben úgy gondolom, a mi univerzumunk valami sokkal nagyobbnak a része.
A kényes egyensúly nagyon sok helyen fellelhető, pl. a bioszféra, világegyetem sem tudna létezni nélküle.
Pontosan. De még mindig nem látom, hogy attól hogy abszurd, miért is kellene, hogy egy értelmes tervező közreműködését jelentse a létrejöttét, működését illetően. Elvégre az abszurd fekete lyukak, neutroncsillagok is "maguktól" jönnek létre, senki sem tervezi meg őket.
A másik kérdés: ha az univerzum túl bonyolultnak tűnik ahhoz, hogy csak úgy magától létrejöhessen, és ezért kell mögé egy intelligens tervezőt feltételezned, akkor annak az intelligens tervezőnek a meglétét, létrejöttét miért veszed olyan magától értetődőnek? Akkor azt is létre kellett hozza egy másik intelligens tervező, nem? Azt meg még egy másik, azt meg még egy... Ez egy végtelen láncolat, így értelmetlenné válik az egész feltételezés.
"Ez egy végtelen láncolat, így értelmetlenné válik az egész feltételezés."
Lehet végtelen láncolat is akár, de ezt már olyan szinten nem ismerjük, hogy értelmetlen bármilyen feltételezést értelmetlennek nyilvánítani.
Esetleg egy olyan univerzum, amelyben az idő egészen másként létezik, mint ebben. A képzelet szab határt, mert az nekünk erősen véges.
"a tudomány nem a képzelet alapján működik"
Oké, ne is úgy működjön. Én csak annyit mondok, hogy a tudomány alapján teljesen felesleges elvetni bármit is azon túl, amit nem ismerünk egyértelműen (hogy pl. nem egy teknős hátán élünk, hanem egy bolygón, stb.). Így az intelligens teremtőnek (de nevezzük létrehozónak vagy programozónak, ha így kevésbé vallásosnak tűnik a megközelítés) ugyanannyira van létjogosultsága, mint amennyire nincs - jelen ismereteink alapján.
"Egyetértek. Éppen ezért abszurd számomra a kialakulására vonatkozó, intelligenciát nélkülöző teória."
Az, hogy te mit tartasz elfogadhatónak, vagy abszurdnak, hogy mi győz meg, teljes mértékben lényegtelen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!