Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A filozófia a logika segítségé...

A filozófia a logika segítségével keresi istent. Érdekes elmélet. Meg lehet vele? Az érzelmeknek nem több közük van hozá?

Figyelt kérdés
2014. ápr. 22. 10:28
1 2 3
 1/30 A kérdező kommentje:
mi isten és a logika kapcsolata?
2014. ápr. 22. 10:29
 2/30 anonim ***** válasza:

Szerintem meg lehet találni, mivel a világunk rendkívül logikusan épül fel. Helytálló elmélet lehet, ha visszabontjuk a logikát, előbb-utóbb elérkezünk egy kiindulási ponthoz, ami Isten/isten.


Más kérdés, hogy olyan szempontból nem helytálló viszont az elmélet, hogy a logika helyes alkalmazásához nem ártana ismerni a világot teljes egészében. Ez az ismeretanyag jelenleg nem áll rendelkezésünkre, csak részhalmazok formájában, tökéletlenül. Az érzelmeknek szerintem ugyanúgy helye van a logikus világban, azokról viszont még kevesebbet tudunk. Valószínű, hogy a heves vonzalmaknak, távolságtartásnak, érthetetlen attitűdöknek is megvan a maga logikus magyarázata, oka - viszont mivel még megfoghatatlanabb, mint az anyag, ezért nem tudjuk behatóan vizsgálni azt, és rájönni az alapvetőnél árnyaltabb összefüggésekre.

2014. ápr. 22. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:

"a világunk rendkívül logikusan épül fel"

Sok dologban igen - és ezért egyre nyilvánvalóbb, hogy nincsen benne semmiféle isten.

Egyrészt a logika kizárja - másrészt, ahogy egyre távolabbi területeket fedezünk fel, azokon egyre kevésbé működik a köznapi logikánk (pl. hullám-részecske kettősség).

2014. ápr. 22. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
Az érzelmeknek pedig semmi közük valamiféle istenhez: ezek nagyon egyszerű és ma már elég jól ismert agyműködést takarnak.
2014. ápr. 22. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 anonim ***** válasza:

"Sok dologban igen - és ezért egyre nyilvánvalóbb, hogy nincsen benne semmiféle isten.

Egyrészt a logika kizárja - másrészt, ahogy egyre távolabbi területeket fedezünk fel, azokon egyre kevésbé működik a köznapi logikánk (pl. hullám-részecske kettősség)."


Láthatóan két végletből szemléljük a világot, de ez nem baj, ettől kerek a világ. Szerintem éppen a logikus felépítés bizonyítja az intelligens tervezettséget. A logika éppen ezért nem zárja ki egyfajta (természetesen nem a vallások által kreált) teremtő létét.

A kvantumfizika valóban új távlatokat nyitogat, elképzelhető, hogy ezek egy részét még be sem tudjuk fogadni. Ettől függetlenül annak is meg kell, hogy legyen a maga logikája, még ha számunkra mégoly misztikusnak tűnik is.


Az érzelmek keletkezését nem ismerjük, mivel nem ismerjük a gondolatok pontos eredetét sem. Az agyműködés az egyetlen közös pont, de az agyműködés végeredménye a kéz felemelése is, amit szintén megelőz gondolat, szándék.

2014. ápr. 22. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 anonim ***** válasza:
Hát az intelligens tervezettség minden, csak nem logikus. Látszólag az, egy bizonyos határig, ezért lehet annyi hívőt megetetni vele. De egy határon túl jönnek a kikerülhetetlen ellentmondások.
2014. ápr. 22. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 anonim ***** válasza:

"kikerülhetetlen ellentmondások"


Nem megcáfolni szeretném ezeket, hiszen jó eséllyel úgysem tudnám. De kíváncsi vagyok, mire gondolsz.

2014. ápr. 22. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 anonim ***** válasza:

Logikát alkalmazva azonnal kétségessé válik Isten léte.

Ki teremtette őt?

Miképpen történt a teremtés?

Miért kezdett el egyszer csak teremteni?

Sorolhatnám a felmerülő kérdéseket, de nincs értelme, mert csak ilyen válaszok vannak: mindig is volt, mindenható módon, stb...

Illogikus a magyarázat kezdettől fogva, illetve nincs is semmilyen érv, semmi, amit meg lehetne vitatni, csak önkényes kijelentések, amiket semmi sem igazol.

2014. ápr. 22. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 anonim ***** válasza:
Csak egy kérdés: miért van farkcsontunk? Miért tervezett volna az emberbe farkcsontot a tervező? Hiszen úgysem használjuk az égvilágon semmire.
2014. ápr. 22. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 anonim ***** válasza:

"Miért tervezett volna az emberbe farkcsontot a tervező?"


Jogos kérdés, de az intelligens tervezettség elmélete(i) nem zárja('k) ki az evolúció elméletét, sőt.


Azon is el lehet gondolkozni, milyen folyamatok, milyen energiák alakították ki azokat a törvényszerűségeket, amelyek áthatják az egész univerzumunkat.

2014. ápr. 22. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!