Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mit jelent pontosan a színház...

Mit jelent pontosan a színház az egész világ Shakespeare-idézet?

Figyelt kérdés
2009. nov. 24. 01:40
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
53%
Minden ember színészkedik,nem őszinte.
2009. nov. 24. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:
100%

Azt, hogy mindenkinek meg van a világban a dolga, tehát az életben mindenki 1-1 szerepet játszik.

A pék szerepe, hogy kenyeret süssön...

A postás szerepe, hogy kézbesítsen...

És sorolhatnám...

Ha nem érted, nézz körül a környezetedben mindenkinek dolga van, még a munkanélkülieknek és hajléktalanoknak is jutott némi szereposztás...

Talán, ha kinyitnád a szemed észrevennéd!

Az élet is egy játék, csak a játékszabályok kicsit nehezebbek és összetettebbek, mint a monopoly-ban vagy a gazdálkodj okosan-ban... PTK, BTK és alkotmány...

Tehát mindenki betölt egy szerepet a világban.

Van akinek komolyabb és van akinek kevésbé komolyabb szereposztás jut...

Remélem érthető és kielégítő választ adtam számodra...

2009. nov. 24. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Öhhm a második válaszolónak van igaza, nem írom le újra....

de tényleg nem azt jelenti, hogy mindenki hazudik....hanem amit a második írt...ez magamtól is oké lenne...de hogy megerősítselek, egy jó nevű esztéta is elmondta nekünk gimiben magyar fakton :)

2009. nov. 24. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Köszi. Én is az első válaszhoz hasonlóan gondoltam.
2009. nov. 24. 16:22
 5/11 anonim válasza:
Szerintem az első válasz jó, mindenki más hogy viselkedik, más milyennek muttatja magát mint valójában mindeki olyan amilyen lenni akkar és játsza a szerepét csak az tudja valójában hogy milyenek is vagyunk aki igazán ismer minket.
2009. nov. 29. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim válasza:
12:15 Shakespeare drámaíró volt, nem pszichológus...
2009. nov. 29. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

12:15 Shakespeare drámaíró volt, nem pszichológus...

A legjobb pszichológus a drámaíró! A drámaírók egyik legjobbja pedig a legjobb pszichológusok közül való!

Tehát: a ő korának embere mereven elkülönítette a színpadon látottakat a való élettől. Az élet folyik, a színpadon pedig csak megjátsszák a dolgokat, az akkori szokások szerint erősen eltúlozva. Shakespeare pedig azt mondja: ez tévedés! Az élet, a világ is színház, ahogy a színész bebújik az alak bőrébe, a hétköznapi ember is szerepet alakít. ( Mai nyelven: a társadalom, a főnöke és mások elvárásai szerint viselkedik, reggel felveszi a profilját...Vagy éppen ez ellen lázadva tör-zúz, kilóg a sorból, polgárt pukkaszt...És ezáltal játszik szerepet! Sugó itt nem lehet senki!)

2009. nov. 29. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:

13:41!

Ezt már csak Te beszéled bele...

Valóban a mai modern világ megköveteli, hogy álarcot viseljünk...De Shakespeare idejében nem volt szükség az álarcok viseletére legfeljebb a színpadon...

A színész nem hazudik, hanem eljátssza egy másik személy szerepét a társadalomban és bizonyos szituációkban mutatja meg az életüket, illetve azok alakulását...

Szó sincsen arról, hogy az emberek színjátékot űznének...Csak és kizárólag arról van szó, hogy a napi teendőink amiket elvégzünk "szükségszerűen" az mind-mind 1-1 szerep, amit vagy amiket, ha nem játszanánk el, nem tudnánk megteremteni az élethez szükséges feltételeket...

Tehát minden embernek megvan a szerepe a világban, mert mindenkinek dolga van amit el kell végeznie Isten "színjátékában"...

2009. nov. 29. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim válasza:
Szerintem az egész monológgal együtt kell értelmezni, mert úgy derül ki, hogy Shakespeare nagyjából hogy gondolta ezt. Valaha megboldogult középiskolás koromban meg is akartam ezt tanulni, persze nem került rá sor :), de még egy-két sorára emlékszem:"Színház az egész világ, s színész benne minden férfi és nő, fellép s lelép s mindenkire sok szerep vár" És akkor tovább kb. úgy szól tovább, hogy első a kisdedkor (vagyis nem pék vagy, akkor pék is maradsz), aztán az ifjú...stb.,míg meg nem hal, vagyis ezek a szerepek, az életszakaszok. És emiatt nekem sem az jut róla eszembe, hogy maszkot hordunk, átverünk mindenkit. De az tény, hogy így kiragadva csak ez a fél mondat, valóban megtévesztő lehet, tényleg úgy hangzik, hogy egy nagy színház amiben élünk, és mindenki megjátssza magát... szóval nem éppen téved, csak szerintem nem lehet ezt kerek-perec ráfogni, hogyha egyszer tovább is van az eredeti szöveg.
2009. nov. 29. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
100%

Szerintem itt nincs olyan, hogy valakinek igaza van, vagy nincs.

Az irodalomban – mint a művészetekben általában - pont az a szép, hogy nincs egy biztos magyarázat semmire, hiszen senki sem tudhatja igazából, hogy mire gondolt az alkotó.


Mindenki valami olyasmire vonatkoztat, amire az ő életszemlélete utal, amire ő asszociál.

Van igazság az összes eddig elhangzott válaszban, mind lehetséges, mind egy-egy valószínű verziói annak, amire Shakespeare gondolhatott. De ki tudja? Lehet egy negyedik, ötödik, esetleg egy hatodik jelentést is találni neki… Mi nem tudhatjuk, hiszen lehet, a hetedig lenne az, amit ő mondani akart ezzel.


Mindenkinek igaza volt eddig, hiszen mindenki egy lehetőséget írt le, ami igaz is…A komment írója számára biztosan…De egyben tévedtetek: Túl görcsösen egy bizonyos megoldást kerestetek.


"Színház az egész világ, s színész benne minden férfi és nő, fellép s lelép s mindenkire sok szerep vár" – és mi van, ha a reinkarnációra utalt vele? Nekem ez volt az első gondolatom…

Ez is megeshet. hiszen Shakespeare már egy szellem jelenlétét is írta le élethűen – úgy, ahogy az valójában van. (A párbeszédből kiderül, hogy hirtelen hűlt le a levegő pl.)


Hiszen, ha a reinkarnációt vesszük alapul, akkor az mit jelenthet?

Mielőtt leszületünk, kiosszák a szerepünket: Ebben az életemben egy gazdag családba születek, ilyen szülőkhöz, és ilyen feladatokat kell véghezvinnem.

Itt élünk a színpadon, mi vagyunk a szereplők, csak mi egy számunkra láthatatlan közönségnek játszunk. Aztán egyszer le kell jönnünk a színpadról, s hátul találkozhatunk a rendezővel, aki elmondja, hogy tetszett-e neki az előadás, jól játszottunk-e, vagyis azt tettük-e, amit kellett.

Aztán újra szerepet választunk – most egészen mást… Valami újat, valami olyat, amit sokszor még nem próbáltunk, s meg kell tanulnunk azt is tökéletesen játszani…S újra felsírunk itt, a Földön egy csecsemű képében…


Akár ezt is jelenthetné…

2009. dec. 4. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!