Még a XVI. században is ezt tették a bajvivó balesetben súlyosan sérült II. Henrik francia királlyal azok a bizonyos "legjobb orvosok".
"A cateau-cambrésis-i békét megpecsételendő, a francia uralkodó feleségül adta leányát, Erzsébet hercegnőt II. Fülöp spanyol királyhoz. Június 22-én megkötötték a házasságot, ennek megünneplésére a király nagyszabású lovagi tornát rendezett Párizsban, a mai Vogézek tere közelében, amelyen személyesen is részt vett. Június 30-án Gabriel de Montgomery, a skót gárda kapitánya ellen lépett szorítóba, és az összecsapásban Montgomery lándzsája kettétört, és egyik szilánkja a király sisakrostélyán keresztül a szemébe fúródott. II. Henrik sérülése halálosnak bizonyult, noha gyógyítására a kor legkiválóbb orvosait – köztük Andreas Vesaliust – és kirurgusait – így Ambroise Parét – mozgósították, akiknek még azt is megengedték, hogy elítélteken reprodukálják a sérülést a sikeres kezelés meglelésének reményében. Mindhiába; II. Henrik 1559. július 10-én szörnyű kínok között halt meg tizenkét évnyi uralkodást követően. Saint-Denis-ben temették el, a többi elhunyt francia király mellé". [link]
2013. aug. 5. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?
12/16 anonim válasza:
nem beleszólni akarok de szerintem azért mégis tettek különbséget az uralkodó és egy "senki" között aki a faluszélen halt bele a betegségbe...ha nem is a saját érdekéből az ország jövője miatt fontos volt hogy a vezető egészséges legyen. meg ha arra volt igény hogy soha senki nem bánthatta olyan őrsége meg testőrsége őrizete volt meg ellátták minden földi jóval mert ő a király gondolhatjuk hogyha bármi betegsége is volt próbálták a legjobban kezelni mindig, a higénia más kérdés meg hogy nem nagyon volt hatásos gyógymód
2013. aug. 5. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
13/16 anonim válasza:
De mit tudtak kezdeni a járványos betegségekkel? Semmit. Királyok és királynék is áldozatul estek a pestisnek, kolerának. Az 1348-49-es nagy pestisjárványban meghalt VI. Fülöp francia király első felesége, Burgundi Johanna, meghalt a menye, Luxemburgi Bóna (a cseh király húga), meghalt Nagy Lajos király első felesége, Luxemburgi Margit (a cseh király lánya), meghalt a navarrai király és királyné stb. És Nagy Lajos király ugyanúgy leprát kapott, mint a XII. században Balduin jeruzsálemi király. Ha a szolgák között végigsöpört a járvány, belehaltak a gazdáik is.
2013. aug. 8. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
14/16 Wadmalac válasza:
#13:
Egészen Pasteur bácsiig ez volt. A tisztálkodás hiánya volt a fő ok. Mivel a fertőző betegségek terjedéséről csak misztikus teóriák voltak, nem volt, ami féket vessen.
A legtöbb világpusztító járványt megállíthatta volna egy egyszerű mondat és a betartása: Mossál kezet.
2013. aug. 8. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
15/16 anonim válasza:
És még valami: a hajók, a városok, de még a paloták is tele voltak rágcsálókkal, azok meg bolhákkal. A pestis is így terjedt. Mit tettek ellene? Templomi zászlókkal, szobrokkal körmeneteket tartottak, mert úgy hitték, az Isten bünteti őket bűneikért. Aztán a tömegben még jobban megfertőzték egymást. A kora középkorban még működtek az ókorból örökölt fürdők, de ezeket erkölcstelennek bélyegezte a katolikus egyház. A szentek se mosakodtak és tele voltak tetűvel, mennél több volt bennünk, annál szentebbek lettek... De még a XVII-XVIII. században sem mosakodtak, XIV. Lajos francia király és udvara a parókák alá elegáns kaparókkal nyúlt, tele voltak tetűvel. Ki is tört a himlőjárvány a plaotában, amelyben meghalt a trónörökös, annak az első fia, menye, a kisfia. A másik gyereket elrejtette a tudatlan orvosok elől a dajkája, elvitte a fertőzött palotából. Ő lett a dédapja utóda, XV. Lajos király. Mária Teréziának sok gyermeke volt, közülük többen is meghaltak himlőben. De meghalt ugyanebben a betegségben II. József császár mindkét felesége is. A császárné beoltatta az összes maradék gyermekét és saját magát is, ő már másképpen gondolkodott a járványokról.
2013. aug. 11. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
16/16 anonim válasza:
Mossál kezet: Semmelweis zseniális felfedezése is ezen alapult. A bécsi közkórházban volt orvos, százával haltak meg a szülő nők. És mire jött rá? Az orvosok a boncteremből mentek a szülő nők ágyához és mindenfajta kézmosás nélkül vizsgálták meg őket. Vagyis a higiénia teljes hiánya miatt haltak meg.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!