Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A társadalomtudomány és a...

A társadalomtudomány és a bölcsészet miért számít tudománynak?

Figyelt kérdés
2012. nov. 4. 17:44
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes felvetések, de nem mindenben van igazad. A természettudományok valóban az atomfizikára építenek nagy részben, ezt elfogadom (részben hirtelen felindulásból írtam, nem gondoltam át a dolgokat, és íme, itt az eredménye) De ez nem teljes (pl. állatok csoportosítása a biológiában), és vannak nem természettudományok is - amire nem mondhatod, hogy nem tudomány, csak azért, mert nem a fizikán alapszik.


A fizika az anyagot vizsgálja. De az olyan tudományoknál, amik nem azt vizsgálják, azaz absztraktak, azok nem alapulhatnak ezen. Ilyen a matematika például. A 2+2=4 ugyanúgy igaz, ha azt atomokra mondod, kilókra, vagy szavak számára. Hogy vezeted vissza tömegmegmaradásra azt, hogy "két szó"(2db) és "két szó"(2db) az "két szó két szó" az összesen 4db szó? Te keverted a dolgokat: a fizika épít a matematikára, annak számolására. Azzal, hogy darabokat számolsz valamiből, már a matematikát használod. Azzal, hogy összeadsz egy fizikai képletben, a matekot használod.


És ott a többi tudomány. Nem véletlenül említettem az informatikában az algoritmusokat: a megvalósítás kökemény fizika, nem tagadom, de az elmélet teljesen független attól. Nem tudok semmilyen fizikai törvényt, amire visszavezethetnéd pl. hurkok alkalmazását, feltételes elágazásokat, a legrövidebb bejárás szabályűt. Ez inkább a logika tudománya, nem a fizikáé.


Vagy ahogy a nyelvtudomány által vizsgált nyelveket sem vezetheted vissza rá. Vagy a közgazdaság tételeit, esetleg a pszichológiáét. És nem mondhatod, hogy ezek nem tudományok, mert igenis magyarázatot adnak a körülöttünk lévő világra.


Legyen az közlekedéstudomáyn. Attól, hogy gyakran nem jön be, sok esetben meg igen. BEszélgess el egy közlekedésmérnökkel, hogy mi alapján terveznek menetrendet, hol érdemes a kereszteződéseket szintben elkülöníteni, vagy körforgalmat kialakítani, hogyan állítod be a lámpákat, stb... Vannak elméletek, törvényszerűségek, amiket ha betartasz, akkor működnek a dolgok. Köszönöm, de én inkább rájuk bíznám a forgalom megszervezését, mint egy fizikusra.


Azt, hogy az embereket mi motiválja, nem írja le a fizika. Azt, hogy mennyit érdemes termelni, és mennyiért érdemes az az árut eladni, nem írja le.


Illetve, attól, hogy még nem tudnak mindent megmagyarázni, nem jelenti azt, hogy nem tudomány. A fizika 500 évvel ezelőtt nem volt tudomány? Még most is sok minden van, amit nem tudnak a fizikusok, emiatt az nem tudomány?

2012. nov. 6. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
100%

A társadalomtudományok nem hibásak, vagy elvetendőek, csak a természettudományoknál sokkal alacsonyabb bizonyossági szintet követelnek meg. Ide tartoznak olyan jelenségek is, amelyeket egyszerűen nem lehet olyan szinten bizonyítani, mint egy fizikai törvényt. (Igaz, hogy a társadalomtudomány és a bölcsészet címszó alatt valóban vannak művészetek is, amelyeknek nem ott lenne a helyük.)


Egy matetmatikus, fizikus, vegyész ugyanúgy lehet bunkó, szakbarbár és a világot nem értő egyén, mint egy anglisztikus vagy egy szabad bölcsész. Amelyik fél komplett elutasítja a másikat, az a tudomány szemszögéből is főben járó bűnt követ el: a szubjektivitást.


Üdv:

egy teljes mértékben természettudományos beállítottságú egyetemista

2012. nov. 7. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim válasza:
71%

Gyagyákosok, szerintem itt nem a tudomány-nem tudomány kérdéssel van bajotok, hanem a tudomány szó jelentésével.

A társadalomtudomány, ha elvont is, attól még tudomány, ugyanúgy kísérletek, vizsgálatok és eredmények jellemzik, mint az összes többit. Ráadásul nem is kell sok ezek kivitelezéséhez, mint a többinél, hiszen eleve adott egy társadalom, amiben élünk, ennek könnyű a különböző viszonyok közti működését vizsgálni. Persze, aki csak számokkal és képletekkel szeret és tud játszani, az ne is próbálja megérteni.

2012. nov. 7. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim válasza:
80%

Ha már a fizikához szeretnél kötni minden tudományt: hallottál a társadalmi hálózatok elemzéséről? A módszertanának jelentős része a fizika szempontjain alapul, pedig alapvetően a társadalomtudományhoz tartozó kutatási módszer...

Nem csak a XIX. századi és XX. század eleji elméletek léteznek, hanem egyre inkább összefonódnak a tudományok, pl. a nyelvészek is számtalan alkalommal dolgoznak együtt fizikusokkal, többek között NLP rendszerek fejlesztésekor.

2012. nov. 8. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Ha már az elején a jedi képességeknél és az igazságnál tartottunk, akkor ez a kis videó elmondja, hogy bármi lehet igaz egy bizonyos nézőpontból.


http://www.youtube.com/watch?v=pSOBeD1GC_Y

2012. nov. 8. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!