A társadalomtudomány és a bölcsészet miért számít tudománynak?
Miért, szerinted művészet, vagy mi?
A társadalomtudománynak is ugyanúgy megvannak az ok-okozati tényezői, mint a pszichológiának. Persze, nem lehet olyan 100%-osan belőni a dolgokat, mint egy matek képletben, de attól még tudomány.
"A társadalomtudománynak is ugyanúgy megvannak az ok-okozati tényezői, mint a pszichológiának"
Csak éppen 0% az alaptételek igazságtartalma. Ennyi erővel én is doktorálhatnék Jedi-képességek vizsgálatából.
Tanultál te szociológiát, hogy ilyet mondasz? Nem ismerem a Jedi-tudományokat, de a szociológiát az átlag emberhez képest eléggé (nagyon érdekel a téma), és igenis vannak alaptételek, amik igazak.
Mondanál pár olyan példát, ami nem igaz?
Egyébként gyakran a közgazdaságtudományoknak sem magasabb az igazságtartalma, mint a társadalomtudományoknak. A wikipédia ezt írja: A tudomány a bennünket körülvevő világ megismerésére irányuló tevékenység és az ezen tevékenység során szerzett ismeretek összessége. A tevékenységnek bárki által megismételhetőnek kell lennie és végeredményben azonos eredményre kell vezetnie ahhoz, hogy az eredményt tudományos eredménynek nevezhessük.
Pl. a formális nyelvek egzaktul leírható matematikai tudományág, és ott nem is nagyon definiálható "igazságtartalom" mint olyan. A legtöbb modern tudomány valamilyen modellt állít fel egy létező vagy nem létező dologról, annak, hogy mennyi köze van ennek a modellnek a valósághoz már nem sok súlya van annak az eldöntése során, hogy ez most tudomány-e vagy nem. Az meg köztudott, hogy a természet- és műszaki tudományok a legcoolabbak, szóval erről meg nincs értelme vitatkozni :)
22:19! Bocs, de itt azt hiszem, te nem érted a dolgokat, és nagyon csúnyán félreértesz dolgokat. Az általam felsorolt tudományok nem véletlenül különböző tudományágak, s egyik sem a másikon alapul 100%-ban (különben ugyanannak a tudománynak lenne a része - lásd matematika - analízis, valszám, stb...), hanem max egymásból merítenek. Pl: a fizikai törvényeket nehéz a matematikai képletek nélkül leírni, vagy a biokémiai eseteket a biológia és a kémia közös megértéséből.
De nézzük a te elméletedet: hogyan vezeted vissza a fizikára az evolúciót, vagy a H2+2Cl=2HCL képlet megoldását, esetleg az emésztés folyamatát... Hogyan vezeted vissza mondjuk Newton törvényeire a történelemtudomány megállapításait, a progamozók algoritmusait, a közlekedéstudomány által vizsgált forgalmi dugók kialakulásait, vagy a térképészetet... Kíváncsian várom, mert nem fogod tudni - ugyanis ezeknek az alap tételei olyan dolgokon is alapulnak, amiket a fizika nem fed le.
"De nézzük a te elméletedet: hogyan vezeted vissza a fizikára az evolúciót,"
Nos, ha ezt megválaszolnám enyém lenne a Nobel-díj. De: amint választ kapunk az élet kialakulására, az élet mozgatórugójára tudományosan meg is lesz a válasz rá.
"vagy a H2+2Cl=2HCL képlet megoldását,"
Ennek a képletnek nincs megoldása, ez egy kémiai reakció. Az atomfizika írja le ennek a mechanizmusnak a működését. Csak nézz utána a Bohr-féle atommodellnek. Tiszta fizika.
"esetleg az emésztés folyamatát..."
Mivel a kémiai reakciókat az atomfizika világa uralja, ez is a fizika része. De kezdhetjük a rágással is,ami az étel fizikai feldarabolása.
"Hogyan vezeted vissza mondjuk Newton törvényeire a történelemtudomány megállapításait,"
Sehogy. A történelem nem tudomány, a bölcsészet kategóriába tartozik. A történelmet inkább érdekességek és valós történetek sorozatának tekintem.
"a progamozók algoritmusait,"
a számítógépek a "van áram nincs áram" elvén működnek (bináris kódolás), vagyis a program csak a nyelv ami ezt a fizikai jelenséget leírja és értelmezi. Nagyrészt matematika segítségével.
"a közlekedéstudomány által vizsgált forgalmi dugók kialakulásait,"
Szintén nem tudomány, ugyanis nagy része mehet a kukába. Az egész arról szól, hogy sok ugyan olyan csomópontot vizsgálunk, és reméljük hogy az általunk megtervezett csomópont is hozni fogja az átlagot. Sajnos gyakran nem jön be.
"vagy a térképészetet" térkép gyártásához ki kell emnni a terepre, és mérni kell. Általában teodolittal, ami gyakorlatilag a fény egyenes terjedését használja ki. Ezt utána valamilyen formában már "csak" meg kell jeleníteni. Matematika és fizika.
"... Kíváncsian várom, mert nem fogod tudni - ugyanis ezeknek az alap tételei olyan dolgokon is alapulnak, amiket a fizika nem fed le."
Meg volt. Minden természettudomány a fizikából ered, szerintem még a matematika törvényei is (1+1=2, tulajdonképpen a tömegmegmaradás elve is ezt mondja, összeadásra-kivonásra pedig minden visszavezethető).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!