Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Adósság visszafizetésének...

Szmnt kérdése:

Adósság visszafizetésének ezen módja?

Figyelt kérdés

Tudjuk , hogy a pénz legnagyobb része banki hiteleken keresztül jön létre- amely különféle kamatokat vonz maga után-. Azt halljuk, hogy adósságban vannak kormányok, vállalatok, háztartások stb stb.


Akkor miért nem állít ki az állam megfelelő mennyiségű pénzt - kamat nélkül-, amelyet arra szánna, hogy tisztázza a tartozásait.


Mert inflációt gerjeszt DE hogyan? Valaki gyakorlati példában, nagy vonalakban tudná körvonalazni?


2012. júl. 20. 18:41
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Mivel a termékekért egy amúgy semmit nem érő papírdarabot adunk ellenértékül, alapvető fontosságú, hogy mindenki elhiggye: az a darab papír annyit ér, ami rá van nyomva. Ha kitudódik, hogy valakik a papírt úgy nyomtatják, hogy nincs mögötte valós érték, senki sem fogadna el ilyen papírfecni, akkor sem, ha az összes miniszter és az elnök is aláírja. Ez persze nem egyik pillanatról a másikra következik be, hanem ahogy a hír terjed - de elég gyorsan. Ha a kormány az államadósságnak megfelelő pénzt nyomatna, néhány nap múlva a forintnak nevezett fecnit senki sem fogadná el a piacon és a boltokban. A fizetés nem érne semmit, ezért a dolgozó el sem fogadná. Kitör a pánik, az ország gazdasága napok alatt összeomlik, a termelés leáll, mert nincs mivel fizetni (20 tonna cementért esetleg elfogadnak 500 kg zsírt - csak akinek cementje van, nem kell neki zsír, akinek zsírja van, nem hiányzik neki a cement).
2012. júl. 20. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Alkotmányjogi törvény szabályozza, hogy köteles mindenki, és minden fizetésként elfogadni a forgalomban lévő papír, illetve fém alapú pénzt. Nem mondhatná azt egy dolgozó mondjuk, hogy én nekem 5 tehenet adjál, vagy tévedek?
2012. júl. 21. 15:15
 3/11 anonim válasza:
ha az adósság belföldi, azaz forintban van, akkor meg lehetne csinálni, de a hitelezők, amint visszakapták a pénzt, el is szeretnék költeni, és miért ne tehetnék meg. Mivel viszont ugyanannyi termék van az országban, mint eddig, viszont ezért elkezdődne a licit a termékekért, és minden drágább lenne. Mondjuk, ha mégegyszerannyi pénzt kinyomtatnának, akkor minden termék 2x annyiba kerülne végül. Ez elég etikátlan lenne a hitelezővel, mert a visszakapott pénze feleannyit ér végül, mint amennyit kölcsönadott. Azzal is etikáltlan lenne, akinek megtakarítása van, mert az is a felét érné. És azzal is etikátlan lenne, aki nem tudná kiharcolni, hogy a fizetését megkétszerezzék, mert akkor az ő fizetése is kevesebbet ér. Tehát végülis az ilyen emberek "fizetnék vissza". Persze ettől még be lehetne próbálkozni ezzel, de mivel a hitel nagy része euróban, frankban van, amikor odaállnánk a külföldi bankok elé, hogy nekünk rengeteg forintunk van ide az euróval, akkor azt mondanák, hogy miféle forintotok van nektek, fele annyit ér, mint régen, fizessetek kétszerannyit az eurónkért. És akkor ugyanott vagy. Ezért nincs nyomtatgatás.
2012. júl. 21. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Na most őszintén, te mit csinálnál, ha meghallanád, hogy a kormány nyakló nélkül állítja elő a forintot, hogy az újonnan nyomtatott pénzzel fizessen ki mindenkit? Én azonnal rohannék a bankba az összes pénzemet dollárra meg euróra váltani. Nyilvánvalóan mindenki más is ezt csinálná --> a forint árfolyama napokon belül összeomlana, mint a kártyavár, a külföldi hitelezőket tehát nem lehetne a fedezet nélkül nyomtatott papirossal kifizetni, sem a külföldi termékeket, amelyeknek úgy menne fölfelé az ára, mint a huzat. Végül csak annyit érnénk el az egésszel, hogy az összes adósság meg ár egy sokkal magasabb szinten stabilizálódna, közben viszont összeomlott a fél gazdaság.


És az sem jelent semmit, hogy elő van írva, hogy a forint a hivatalos fizetőeszköz. Olyan országokban, ahol a hivatalos fizetőeszköz mögötti bizalom eltűnik, és a pénz elértéktelenedik, egyszerűen elkezdenek az emberek valami más pénzt használni, mint pl. napjainkban Montenegróban az eurót, de pl. a délszláv háború idején Jugoszláviában is német márkával lehetett leginkább boldogulni, a 90-es években Oroszországban sok mindent dollárért lehetett csak kapni stb. Ez lenne nálunk is, forintban számítva meg az egekbe srófolná fel mindenki az árakat, hogy a pénz elértéktelenedésével lépést tartson.

2012. júl. 22. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Lehet böszmeséget mondok, de tegyük fel az állam kinyomtat X ezer milliárd forintot TITOKBAN. Ezt a piac, a munkáltatók, a vállalatok automatikusan megéreznék?
2012. júl. 22. 18:11
 6/11 anonim ***** válasza:

Persze, hogy megéreznék, ha kikerül több ezer milliárd Ft a gazdaságba. Pár százmilliárd költés vagy megszorítás is érezhető hatással szokott járni.


De ez nem megvalósítható, mivel a költségvetés, az államadósság-kezelő meg az MNB gazdálkodása nyilvános, nem lehet ezermilliárdokat sutyiban kinyomtatni.

2012. júl. 22. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Értem-értem. És ha mondjuk ezt a kinyomtatott pénzt, fejlesztésekben (infrastruktúra, felújítások), gyár egységek léterehozására, bővítésére használnák fel, akkor miként lenne drágább valami? De nem ezek szükségesek pont a gazdaság növekedéséhez?!( Csökken a munkanélküliség száma, nő a kereslet, bővítések stb stb... ) ??
2012. júl. 22. 18:36
 8/11 anonim ***** válasza:

Nézd, az a helyzet, hogy az infláció nagyban az emberek hiedelmeitől, az inflációs várakozásoktól függ. Képzeld el, hogy van egy boltod, játékmackókat árulsz 1000 Ft-ért. Ha azt várod, hogy idén 10% infláció lesz, akkor kéthavonta emelsz mondjuk 2%-ot az áron, nem? Hülye lennél nem emelni, hiszen ha nem emeled az áradat, akkor gyakorlatilag minden hónapban reálértékben olcsóbban adod a termékeidet. Tehát emelni fogsz, és ez már maga az infláció, az áremelkedés.


Magyarország ezt nem úszhatná meg, bármilyen célra fordítanánk is a kinyomtatott pénzt, mert a gazdaság olyan gyenge, és a politikusok, beleértve a mostaniakat meg az őket megelőzőeket is, olyan hazugok, ostobák és megbízhatatlanok, hogy a gazdaságunk iránti bizalom nulla. Tehát amint a kormány elkezdene pénzt nyomtatni bármilyen célra, azzal bekövetkezne a teljes bizalomvesztés, a forintárfolyam zuhanása és a fent vázolt következmények.


Olyan országok viszont, amelyek iránt erős a bizalom, megengedhetik maguknak a pénznyomtatást, ilyen az USA, ahol rengeteg zsét nyomtak bele a gazdaságba, ilyen Japán, és az EU jegybankja is több százmilliárdot nyomott bele már az állampapírpiacba, ami gyakorlatilag a semmiből teremtett pénzt jelent. Ezek az országok is olyanok viszont, hogy ha egyszer a bizalom megszűnik, akkor megy a pénzük a levesbe. Meg ezeknél az országoknál is előbb-utóbb lecsapódik a bepumpált pénz az embereknél, ami keresletet gerjeszt, ami növelheti az inflációt, úgyhogy árgus szemekkel figyelik a jegybankok az inflációs adatokat, és ha az infláció beindulna, akkor jön a monetáris szigorítás, azaz a kamatemelés. Nálunk ehhez nem kellenének évek, hanem rögtön beindulna ez az infláció, egy hónapon belül.

2012. júl. 22. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

A világban nem hülyegyerekek vannak. Minden érintett ismeri mondjuk Magyarország gazdasági képességeit, pénzügyi lehetőségeit. Ha azt tapasztalja, hogy forrás nélküli vásárlások vagy beruházások történnek (tudniillik nincs előzetes termék, aminek eladásából pénz lenne, tehát nem tudni, honnan keletkezett), hivatalos helyen rákérdez. Ekkor: 1. kiderül, és az nagy baj. 2. hazudnak, amit minden érintett 5 perc alatt átlát, ez még nagyobb baj. 3. nem mondanak semmit, amiből az érintettek tudnák hogy ezt a környéket nagy ívben el kell kerülni, ez az igazán nagy baj.

A lényeg, hogy felelős helyen (értsd: akikkel szóba állnak) csak felelős intézkedéseket hozhatnak (valóban termelnek), különben szép lassan, vagy gyorsan mindenki elfelejti ezt a helyet - mit gondolsz, tényleg viccből, vagy direkt kitolásból minősítettek le bennünket a béka feneke alá? Vagy Orbán tényleg annyira akarja az IMF-t?

2012. júl. 22. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Akkor azt mondjátok, hogy a korábbi gazdaságpolitikának köszönhetően, ami akár már a hitel felvétel során a a szocializmusban elkezdődött, hogy gyakorlatilag elástuk magunkat, mert úszott a bizalom? Ennyire csak nem lehet rossz a helyet.. Milyen kilátásokra számíthatnánk akkor a jövőben, amitől visszább lehetne szerezni a nevünket? Hol kezdenétek ti el?


Én biztos, hogy a költségvetéssel kezdeném, az egészségügyet, a nyugdíjrendszert a struktúrájánál alakítanám át, és nem pazarolnék ennyi pénzt erre, és a felesleggel lehetne beruházásokra fordítani.

2012. júl. 22. 23:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!