Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért maradtak le a társadalom...

Miért maradtak le a társadalomtudományok a természettudományoktól?

Figyelt kérdés
Ez nemrég az ATV Tabu című műsorában hangzott el egy pszichológus szájából, szerinte a társadalomtudományok ma ott tartanak, mint a természettudományok az 1700-as években. Azonban e-nélkül is, egy laikus számára is feltűnő a jelenség. Azt is említette, hogy a társadalomtudományok terén nincs olyan sok kísérletezés, mint a másik tudományág esetében. Miért van ez, mit gondoltok?

2012. júl. 10. 13:54
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
70%

"Nem véletlen, hogy az angolban a science szó csak a természettudományokat jelöli."


Így igaz, ezért hívják a társadalomtudományokat "social science"-nak. :))

2012. júl. 10. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

két probléma van azzal hogy ennyire kevered a politikát a természettudományokkal:

az egyik az, hogy az emberek korruptak. a skorpió és a teknős meséje talán jobban kifejezi amit mondani akarok: [link]


A másik probléma pedig az, ahogyan már próbáltuk elmagyarázni többen, hogy az emberi problémákat, és elveket nem lehet számokkal leírni. Pl itt egy érdekes matematikai feladat: 3 gyereket megharapott egy zombi. Van antivírus, de csak két személynek elég. A három gyerek közül az egyik, a vércsoportja miatt kevésbé fogékony a gyógyszerre. Ha őt feláldozod (nem adsz neki ellenszert-0% esély a túlélésre), akkor a két másik gyerek 90%-90% eséllyel megmenekül. Az orvosok szerint, ha szétosztod az ellenszert 3 felé, akkor a két másik gyerek 60-60% eséllyel menekül meg, a harmadik pedig 50% eséllyel.


Megspórolom a számítást: ha kinyírsz egy gyereket (úgyis zombi lesz - egyszerűbb ha már most fejbe lőjük), akkor a három gyerekből előreláthatólag 1.8 fogja túlélni. Ha mind a 3nak megadod az esélyt, akkor 1.7 fogja túlélni. Tehát a helyes megoldás: ki kell nyírni a 3. gyereket csak azért, mert neki pl B-s vércsoportja van. Vagy mégsem ez a helyes válasz? Mert szerintem nem.

A statisztikák nyilván csak nagyban érdekesek: kicsit átalakítva a feladatot: mivan, ha az egész országban kevés az ellenszer? Nyilván a helyes(?) válasz itt is az, hogy ne pazaroljuk a B-s vércsoportra, ezeket a gyerekeket lőjük fejbe, mielőtt zombivá változnak. Ezzel a döntéssel rengeteg gyerek életét mentjük meg. (És persze rengeteg gyereket megölünk, de ez mellékes, hiszen tudományos módszereket használtunk, nem?)


Félreértés ne essék, nem a tudomány ellen beszélek, imádom a tudományt. Csak azt akartam ezzel a példával kihangsúlyozni, hogy miért különbözik egymástól a természettudomány és társadalomtudomány, és hogy miért fontos az, hogy gondolkozzunk néha a morális kérdésekről is, ne csak a számokat kövessük vakon.

2012. júl. 10. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 A kérdező kommentje:
Minden világos, de még mindig nincs magyarázat arra, hogy miért van lemaradva a természettudományokkal szemben? Az egy dolog, hogy nem empirikus, de attól még igenis a tudomány részei és (gondolom) sokkal több a homály ezen a tudományterületen, mint a természettudományoknál általában...
2012. júl. 10. 17:06
 14/17 anonim ***** válasza:
de hogyhogy "lemaradva"? Ilyen alapon én azt mondom, hogy a festők le vannak maradva a zenészektől... teljesen értelmetlen az összehasonlítás. Sőt, egy tudományon belül is lehetne azt mondani hogy saját magától el van maradva. Számítástechnikában is 30-40 éves 5letek várnak megvalósításra még ma is. Mérnököktől meg fizikusoktól szintén hallottam ősrégi találmányokról, amik megváltoztathatnák az életünket, de senki nem tudta, vagy akarta még beleölni a pénzt és energiát a technológia alkalmazásába.
2012. júl. 10. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:

ma 17:12


Lehet rosszul fogalmaztam, vagy rosszul tudok valamit és ezért rossz a kérdés. Olyan összehasonlítást sem lehet végezni, amely azt vizsgálja, hogy adott tudományág a saját körében felmerülő kérdések, talányok közül mennyit oldott meg? Én abban a hiszemben voltam, a műsor kapcsán is, hogy a társadalomtudományok kevesebb felmerülő kérdésre tudtak választ adni.

2012. júl. 10. 20:14
 16/17 anonim ***** válasza:

"Én abban a hiszemben voltam, a műsor kapcsán is, hogy a társadalomtudományok kevesebb felmerülő kérdésre tudtak választ adni."


hát, a példámnál maradva, ez olyan lenne, mintha megszámolnánk hogy hány képet festettek meg a festők, és hány számot írtak a zenészek. Vagy összehasonlítanánk egy átlagos festő, vagy egy átlagos zenész fizetését. Vagy összehasonlítanánk a legtöbbet érő zeneszám és a legtöbbet érő festmény értékét. Bárhogyan próbálkozunk mindig értelmetlen, szerintem.


Annyit hajlandó vagyok elismerni, hogy a természettudományok jobb helyzetben vannak ma, népszerűbbek, jobb a természettudományos oktatás, nagyobb elismertsége van egy fizikusnak mint egy antropológusnak pl. Mint ahogy a zene is népszerűbb ma a festészetnél. De számokkal dobálózni hülyeség szerintem, vagy megmondani, hogy minek hol kéne tartani. Lehet, hogy pont ez a megfelelő egyensúly, és tényleg fontosabb a természettudomány mint a pszichológia, és tényleg több zenészre van szüksége az embereknek, mint festőre.

2012. júl. 10. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
A természettudományok felfedezéseit az iparban alkalmazva, kézzel fogható, valódi anyagi hasznot termelünk. Anyagias világunkban ez hatalmas motiváció. Szerintem emiatt népszerűbbek a szponzorok és a végfelhasználók között a term. tud. fejlesztések.
2012. júl. 11. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!