Létezik - e pozitív diszkrimináció?
Ige. Azt nevezik annak, mikor valakit előnyben részesítenek a többiekkel szemben.
Például pozitív diszkrimináció hogy a nők 40 év munka után nyugdíjba mehetnek.
Pedro
* Igen. (ezt akartam írni...)
Pedro
A diszkrimináció egy érdekes dolog. Ha mondjuk leírom, hogy a fiúk 5 forintot, a lányok meg 6 forintot kapnak, akkor az most pozitív a lányokra, vagy negatív a fiúkra? Persze meg lehet fogalmazni az esetet kétféle képpen: Az alapjuttatás 5 forint, a nemi bónusz +1 forint a lányoknak. Ez a fenti eset "pozitivista" megofgalmazásba burkolva.
Vagy: Az alapjuttatás 6 forint, de a fiúk 1 forint büntetést kapnak.
Szerintem a megfogalmazáson túl sokat lovagolnak. Az első esetben aki tiltakozik a a csajok bónusza ellen, arra ráfogják, hogy irigy, és senkinek sem lesz rosszabb attól, hogy a lányoknak jobb. De ez nem így van, mert ha a lányokra nem költenének +1 forintot, akkor a fiúknak is jutna több. Az elmaradt haszon pedig a kár egyik fajtája. (Nyilván a második, büntetős megfogalmazás kiverné a biztosítékot. Ezért is szól úgy a törvény, hogy a nők kedvezményt kapnak, nem pedig úgy, hogy a férfiak büntetést.)
Diszkrimináció nem csak tövényileg létezik, hanem magától islétrejön a társadalomban. Ezt kompenzálandó lehet létrehozni pozitívan diszkrimináló törvényeket. Vagyis ha a nők hátrányban vannak valamiért, akkor más módon előnybe lehet őket hozni. Ugyanez igaz a kisebbségekre is.
Az megint egy más kérdés, ha egy csoportot túlkompenzálnak, azaz több bónuszt kap, mint amennyit a negatív diszkriminációtól elszenved.
A másik kérdés, hogy feltétleül jó dolog-e mindig belenyúlni az ilyen helyzetekbe felülről. Lehet, hogy az adott csoportot nem véletlenül diszkriminálják negatívan.
A harmadik kérdés, hogy ha már kompenzálni kell egy csoportot, lehet-e ehhez előjelet tenni. A fenti példán látszik, hogy a diszkrimináció, bármilyen óvatosan is fogalmazzuk meg, lényegében arról szól, hogy X-nek jobb, Y-nak rosszabb. Ezt Y mindenképp negatívként éli meg. A diszkriminációnak nincs abszolút előjele.
Valami hasonlóra gondoltam, mint az utolsó válaszoló írt, hogy van - e értelme az egész egyenlősdinek. Köszönöm a részletes gondolatmenetet.
Természetesen mindenkinek a véleménye szent, engem az indoklás érdekelne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!