Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ki találta ki, hogy józan...

Ki találta ki, hogy józan paraszti ész?

Figyelt kérdés
Ezt ki találta ki? Már amikor alsóban hallottam borsódzott tőle a hátam. Miért kell a parasztokat idealizálni, illyetve miért pont az eszükért?

#Polgár #józanparasztiész
dec. 25. 20:19
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
35%
Hát, ez a mondás egy félreértésen alapszik. Eredetileg egy görög filozófus, bizonyos Parasztész (szül. i. e. 678, a mai Szicília területén, halála vmikor ie. 618-616 közé tehető) nevének félreértése a mondás alapja. Egykorú leírások szerint antialkoholista volt, ebből adódik állandó jelzője az, h józan (mint pl. Nauszikának a hókarú). Több infóért keress rá a wikin.
dec. 25. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
88%

Régen az egyszerű emberek csak akkor élhettek kielégítő életszínvonalon, ha nagy felelősségtudattal cselekedték meg a kötelességeiket a mindennapokban. Az ilyen emberek több évre is előre tudtak tervezni, és komoly dolgokban nem voltak hajlamosak a felelőtlen csapongásra.


Más szóval, mindig volt bennük egy bizonyos szintű konzervativizmus, mely megvédte őket a nagyon agyafúrt csalók ügyeskedéseitől is!

dec. 25. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 Telelő Teve ***** válasza:
31%
Ez a szólás - ha helyesen használják - pont, hogy nem idealizálja a parasztokat és pláne nem az észjárásukat. Arra mutat rá, hogy ha valaminek nem érted a tudományos levezetését, akkor az iskolapadon kívüli világban is megfigyelheted a jelenséget és még akár egy paraszt is megértheti a gravitációt vagy a klímaváltozást. Ezeket egy tanulatlan birkapásztor is érti, aki mást sem csinál csak egész nap a mező szélén áll és nézi ahogy potyog a birkákból a trágya és változik az időjárás.
dec. 25. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
72%

A paraszt: föld műves gazdálkodó a természeti törvényekkel, szabályokkal összhangban élt.

Ismerte a termőföld, az évszakok, az időjárás törvényeit; az állatokat, növényeket.

Aszerint élt, termelt, földet művelt, erdőt, mezőt, legelőt, vetett, aratott, gondozott, szaporított, nevelt állatot…

Ismerte, tudta, hogy a természet világa egy rendszer, aminek ő is része, és ha nem tartja be a törvényeit, ő fázik rá.


Az által tartva fönn magát és a családját.


Ha nem a józan, paraszti ész vezérli: a természet és anyagismeret, emberismeret, elemi logika, akkor rámehet mindene, az élete.


Tehát a józan paraszti ész= a megmaradás feltétele.

dec. 25. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
92%

A kulcsmondat: a józan paraszti ész = a természet adta elemi logikád.

Ha van, persze. 😁

dec. 25. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
81%

Szokták mondani: nem kell hozzá 3 diploma, 140 -es IQ.


Józan, egészséges, természet adta logika kell, hogy felfogd: a tudósok a parasztokhoz jártak az állatokról, növényekről, erdőről, mezőről, madarakról, vadállatokról tudást, ismeretet gyűjteni.


Bizony ám!

A tudós = az ornitológus.


A paraszt meg a Matula bácsi, aki a tudás alapjait a tudósnak átadta.


Mire tanítja Matula bácsi az űvegbúra alatt tartott, a széltől is óvott Pesti rokon gyereket?

Arra, hogy ismerd meg a természet törvényeit, tartsd be, alkalmazkodj, különben a saját károdon tanulsz.

Döntési helyzetben: ismeret + elemi logika= józan paraszti ész.


Olvasd el Fekete Yistván Tüskevár c. remekművét. Vagy nézd meg Zenthe-Bánhidi -Seregi Zoltán főszereplésével.


(EZ az igazi, ami 90 után készült, az förtelmes.)

dec. 25. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 2*Sü ***** válasza:
88%

Nem idealizálja ez a mondás a parasztokat. Pont azt emeli ki, hogy valami különösebb műveltség, lexikális tudás nélkül, pusztán logikusan gondolkodva is belátható. Az elképzelt parasztunk nem igazán tanult – esetleg írni-olvasni is alig tud –, de józan, azaz képes logikusan gondolkodni, a nyilvánvaló ellentmondásokat felismerni stb…


Az, hogy π irracionális szám, annak a belátásához komolyabb matematikai tudás, ismeret és ezekhez szükséges intelligencia kell. Nota bene ezt alig 300 éve sikerült bizonyítani. Az viszont józan paraszti ésszel – azaz mindenféle tudás nélkül, pusztán logikusan gondolkodva – belátható, hogy páros számhoz páros számot adva páros lesz az eredmény is. Ha pl. a számok embereket reprezentálnak, akkor az egyik tagnál is minden embernek megvan a maga párja, a másik tagnál is, így nyilván az összegüknél is meg kell, hogy legyen – vagy inkább meg kell, hogy maradjon – mindenkinek a párja. Még csak írni-olvasni sem kell tudni ahhoz, hogy ezt valaki be tudja látni.


Ahelyett, hogy azt mondanám, hogy ez józan paraszti ésszel is belátható, mondhatnám azt is, hogy ezt egy jobb képességű, írni-olvasni nem tudó 5 éves is megérti. De a józan paraszti ész az szerintem jobb kifejezés, mert egy 5 éves gyereknek még bizonyos téren mágikus a gondolkodása. Józan paraszti ésszel belátható, hogy a Mikulás nyilván nem hordhat ki egyetlen eset milliárdnyi házhoz ajándékot, egy 5 éves számára viszont ez nem érződik problémásnak, többek között pl. azért nem, mert nem tudatos benne, hogy hány ember is él a földön, mennyi is az milliárd és mennyire rövid egy napnak az egymilliárdod része. A józan parasztnak azért óhatatlanul szert tesz annyi tudásra, amivel egy 5 éves még nem feltétlenül rendelkezik, így a józan paraszti ész szerintem kifejezőbb.

dec. 26. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
76%

A józan paraszti ész kifejezés szerintem csak kialakult az évszázadok során, mint a többi szólás is.


#2

Régen az embereknek nem kellett megküzdeniük a visszamenőlegesen változó szabályokkal, az évente változó Alkotmánnyal, a semmi perc alatt a csókosoknak kisajátított jó termőföld elvesztésével, ezért tudtak akár több évre is előre tervezni. Ma már nem tudsz tervezni, egy évre sem előre, nemhogy öt vagy ennél is több évre.


#1

Vicces vagy ezzel a Parasztész-szel :)

dec. 26. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
84%

Józan paraszti ész nem azt jelenti, hogy okos (elvégre a parasztságnak nem volt semmilyen lehetősége a művelődésre), hanem azt, hogy találékony, logikus gondolkodású, jó észjárású. Azaz a felmerülő kérdésekre és problémákra könnyen és jó válaszokat, megoldásokat talál.


Ez igenis egy idealizálandó dolog, mert manapság pont ez hiányzik az emberekből. El vannak kényelmesedve, mindent megcsinál helyettük valaki, aztán ha más nincs a közelben, aki kihúzza őket a szarból, akkor a legalapvetőbb dolgokba képesek belefulladni.

dec. 26. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

A mondás se nem magasztalja fel a parasztokat, se nem prejorativan használja a jelzőt.

100+ éve, mikor már biztos használaták a lakosság 70-80 %-a paraszt volt. Ami csak annyit jelentett esetünkben, hogy nem volt tanult értelmiségi.

A mondás lényege is annyi, hogy az adott dolog megértéséhez nem szükséges magasabb iskolai végzettség. Hanem faék egyszerű logikával is megérthető, belátható.

dec. 26. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!