Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Kicsit tehetősebb magyarok...

Kicsit tehetősebb magyarok (középkortól XIX. századig) között volt olyan aki vagy jobbágyi/paraszti sorból küzdötte feljebb kicsit, vagy "közepesen" magát, vagy olyan aki nem parasztságból származott, kissé tehetősebb volt? HOGYAN nézett ki ezek?...

Figyelt kérdés

Hogyan nézett/nézhetett ki ezen embereknek/családoknak ingatlanai és maga a telek/környék, melyeken e házak voltak?


>> Arra kérdezek rá, hogy csak parasztház volt és kisnemesi/középnemesi kúria? Nem volt még más stílusú ingatlan és másmilyen "telek" típus ezek MELLETT? <<


Például ha az Egyesült Állatokat nézzük, ott bőven volt a (kúriák/paloták szerepét betöltő) úgynevezett ante bellum ingatlanok és a tipikus ültetvényesek kúriái mellett több rönkház, vagy szinte már "rönk-kúria" is - nyilván a tehetősebb ranch-eken voltak/vannak ilyenek sok helyen.


Ezek a szép, rusztikus ingatlanok nekem valahogy egyfajta "átmenetet" képeznek egy szegényebb család jobbágyi/paraszti háza és egy módosabb ember kúriája/palotája között.


(És ugye - főképp - más is a stílus/hangulat az ante bellum kúriák és a szegényebbek úgymond kabinjai, telepesek korabeli házaihoz képest.)



szept. 3. 22:27
1 2
 1/14 Telelő Teve ***** válasza:
100%

Természetesen egy csomó köztes réteg élt a feudalizmusban is, főleg a szabad városok voltak a középkori középréteg gyűjtőhelyei. Ahogy a neve is mutatja, ott szabad voltál, egy jobbágy birtokon meg nem igazán.


Persze szabad polgárként a feudalizmusban kérhettél engedélyt arra, hogy betelepülj akárhova. Céhek még jócskán a 19. században is jelen voltak - egy mesterember ha akart kitelepülhetett mezővárosokba, falvakba is. A jobban kereső szakmák (fegyverkovács, úri szabó, ötvös) képviselői nyilván nem érték be egyszerű parasztházakkal, hanem építettek maguknak a kor színvonalának megfelelő kő- vagy téglaházakat. A szász és bajor mesterek (15. századtól már nem igazán használt a hospes kifejezés) fachwerk házakat is építettek maguknak Magyarországon és Erdélyben.


A kereskedők szintén kitüntetett társadalmi réteg voltak akik sokat utaztak, világlátott embereknek számítottak. Ha megnyerte a tetszésüket egy patakparti kiszögellés ahova szívesen felhúztak volna egy házikót, hát kérelemmel fordultak a főúrhoz/ispánhoz/egyházhoz (attól függően, hogy kihez tartozott az adott terület). Ezt úgy kell elképzelni, hogy "figyi, ott van az a szíjtelek a malom mellett, az nekem pont jó lenne kocsmát nyitni, ugyan had építhessek már rá". De talán nem kell ismételnem, hogy a hűbér birtok volt a legkevésbé kapós - inkább egyházi vagy királyi birtok iránt volt érdemes érdeklődni.


Katonai szolgálatot teljesítők ugye kaphattak földet, ők is jellemzően módosabban építkeztek, mint a jobbágyság, de nem érték el egy igazán puccos kúria szintjét.

szept. 3. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
A legkomolyabb előremenetelre talán az egyházon belül volt lehetőség, amire a legjobb példa Mátyás idejéből Bakócz Tamás, aki jobbágyból az ország egyik leggazdagabb és legfontosabb egyházi főméltósága lett, és majdnem pápa is.
szept. 3. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Kinizsi vagy Toldi karrierje is emlitheto. Akit kevesbe ismernek de erdemes tudni az ozorai pipo, aki ugyan olasz volt de nalunk kerult a csucsra, szo szerint a legfontosabb kiralyi ember lett, bar nem volt nagyon szegeny eredetileg sem.


Volt lehetoseg papi hivatali es katonai elorehaladasra is. De ahhoz nagyon kellett tudni.

szept. 4. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
#3 nem foglak lepontozni, de annyit érdemes megemlíteni, hogy a mesével ellentétben se Kinizsi se Toldi nem alacsony rangról, főleg nem molnár legényből vagy paraszti sorsú nemesből emelkedett fel.
szept. 4. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hozzászólásokat! Örülök, hogy ilyen szépen és bő lére eresztve fogalmaztatok! Azonban van egy de a történetben. A kiírás vágyott részére nem érkezett rajz, festmény, vagy fénykép linkelés. Az is hasznos volt, amit írtatok a különböző előremenetelekről, de én kifejezetten az ingatlanokról kérdeztem. Hogy mik voltak ezen "átmeneti" ingatlanok (és telkek/környékek)? Hogy hogyan kell ezeket elképzelni? Én magam is konkrét ház-típusokról írtam magában a kérdésében is. Ilyen rajzokat, festményeket, vagy fényképeket szeretnék látni, hogy hogyan nézték ki a Magyar Királyságban (középkorban, majd a XIX. században) ezek a jobbágyok parasztházai és a paloták/kúriák közötti "átmenetek"?


Fachwerk épület-típus pl. egy javaslat volt. Volt-e még más is?


▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎ ▪︎


Itt írtam a kérdést, majd utána soroltam a konkrétumokat:


"Arra kérdezek rá, hogy csak parasztház volt és kisnemesi/középnemesi kúria? Nem volt még más stílusú ingatlan és másmilyen "telek" típus ezek MELLETT?


Például ha az Egyesült Állatokat nézzük, ott bőven volt a (kúriák/paloták szerepét betöltő) úgynevezett >> ante bellum ingatlanok és a tipikus ültetvényesek kúriái << mellett több rönkház, vagy szinte már >> rönk-kúria << is - nyilván a tehetősebb ranch-eken voltak/vannak ilyenek sok helyen."

szept. 4. 09:40
 6/14 A kérdező kommentje:

Némileg pontosabban fogalmazva:


A példabeli Amerikánál maradva:


Az ilyen módosabb ranch-eken található rönk kúriáknak mik lehetnek vajon a magyar (mindenképpen magyaros stílusjegyekkel rendelkező) úgymond "megfelelőik"?


Ha voltak ilyenek egyáltalán.


(Vagy ezek voltak a franciás/copfos/barokkos hatású kúriák és nem volt más? Legfeljebb - németes, azaz nem igazán magyaros - fachwerk épületek? Csupán érdeklődöm, nem vitatkozom.)

szept. 4. 09:47
 7/14 A kérdező kommentje:

Elképzelhető, hogy nem a legjobb példa - meg hát ez egy istálló és részben fachwerk, nem túl magyaros, de ha ezektől eltekintünk - lehetne akár egy (kissé-közepesen) tehetős család korabeli otthona is az alább megtekinthető ingatlan:


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


Még belülről is - ha elképzeljük, hogy nem lovak és nem állások vannak bent, hanem termek és folyosók - igazán impozáns, kúriás hangulata/kiállása van:


[link]

szept. 4. 10:02
 8/14 anonim ***** válasza:
72%

Kinizsi kisnemes, Toldi középnemes volt. Kinizsi nagyobb karriert futott be. A kisnemes kategória sokszor nem nagyon különbözött a szabad parasztokétól. Ahhoz képest hadvezérré válni jelentősnek számított.


Toldi kicsit más sztori. A család Nógrád megyei eredetű, de Arany János Nagyszalonta környékére helyezi. Toldiék hivatalt viseltek, sőt talán ispánok voltak.

szept. 4. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Telelő Teve ***** válasza:

A parádi kocsimúzeum sok 19. század végi épülethez hasonlóan (Bory-vár, Vajdahunyad vára, stb.) inkább historizáló épület. Ilyennek szerették volna látni a múltat, de amúgy nem feltétlen ábrázolja a valóságot, tele van építészeti túlzásokkal.


Ha lehet másfajta képi forrást javasolni, akkor a katonai felmérések térképein ( [link] ) megjelenítik a nagyobb épületeket és kivehető, hogy merrefelé voltak a szerényebb paraszti porták és hol voltak nagy városok. Az Eszterházy kúria teljes kertjével pl. már az elsőn is jól látszik, az a teljes Habsburg birodalmon belül egy jelentős palotának számított. Ellenben a szomszéd nagycenki Széchenyi birtok még csak csírájában van meg, mint nagyobbacska házikó.


Ahol meg a török dúlt oda azért nem nagyon mertek visszaköltözni a vagyonos családok, szóval az alföldi települések egy jó 50-100 év késéssel polgárosodtak. Debrecen meg Szeged már létezik, de a pusztán sok polgári házat ne keress. Ott mondjuk egy hortobágyi csárda volt, ami kitűnt a tájból.


Stílusra a barokkot próbálták másolni Nyugat-Magyarországon, hiszen a császárhoz húzott a polgárság, szóval képzelj el mondjuk egy nagy paraszti épületet, s mennél vagyonosabb volt valaki annál több díszítést engedhetett meg magának amivel a barokk felé húzott. A nulladik "upgrade" nyilván a téglafal volt, s a nádtető cserépre cserélésre. Van, aki terméskő helyett már kváderkőből rakhatta az alapot, aki egy kicsit fentebb lépett annak már lehet, hogy a ház sarkain is az volt ( [link] ). S voltak helyi jellegzetéssek is - Észak-Magyarországon és a Felvidéken pl. inkább a szlovák népí építészet volt az alap amikre ráhúzták a díszítéseket, hiszen tót kőművesek és ácsok voltak elérhetőek. A monoki Kossuth szülőház az pl. nagyjából képbe helyezi, hogy milyen volt a kor építészete ( [link] ). Ők persze nemesi család voltak, de egy vagyonos polgár is lakhatott hasonlóban.

szept. 4. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Akkor azt mondod, hogy a parasztság vagy parasztházakban lakott, vagy ha kiemelkedett ebből, akkor ilyen barokkos, cops-os stílusú földszintes kúriákban lakhattak (illetve a vagyonosabb polgárok is)?


Emeletes (akár kicsit díszes, akár nagyon díszített) nem nagyon volt, mint opció?


Illetve teljesen más stílusú, pl. rönkház, vagy "középkori homlokzatú", vagy fachwerk sem volt igazán jellemző (pl. teszem azt 1400-1600 között)?

szept. 4. 11:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!