Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A fizika törvényei az egész...

A fizika törvényei az egész univerzumban ugyanolyanok?

Figyelt kérdés

tegnap 09:09
 1/6 anonim ***** válasza:
7%
Az biztos, hogy nem minden fizikai törvényre igaz ez. Vannak bizonyos korlátok között érvényes törvények.
tegnap 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 MDaniel98 ***** válasza:
83%
Ha elfogadjuk az univrzalitás elvét, akkor igen.
tegnap 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
88%
A belátható világegyetemről a csillagászok azt mondják, hogy úgy néz ki, hogy ugyan azok a fizikai törvények. állandók érvényesek.
tegnap 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 2*Sü ***** válasza:
100%

Ez kb. a nullhipotézis. Amíg nincs okunk feltételezni, hogy valamilyen fizikai törvény csak bizonyos peremfeltételek között igaz, addig úgy tekintünk rá, hogy általánosságban igaz. Nyilván ahhoz, hogy egy hipotézisből törvény legyen, ahhoz kell nem kevés mérés, megfigyelés, kísérletezés, ellenőrzés.


Persze volt szép számmal olyan eset, mikor egy állandóról kiderült, hogy valójában nem állandó, hanem valaminek a függvénye. Pl. Galileo Galilei bizonyította, hogy a nehézségi gyorsulás nem függ a test tömegétől. Mondhatni állandó (bár nem tudom leírta-e ezt a szót). Ez alapján:

g = 9,81 m/s²

Persze mi már tudjuk, hogy ez nem így van, más a nehézségi gyorsulás a Hold és más a Mars felszínén, meg más a Földtől tízezer méterre. Newton óta tudjuk, hogy a gravitációs gyorsulás a bolygó és az attól való távolság függvénye (még pontosabban több égitest, tárgy eredőjéből számolható), így:

g = G*M/r²

Ahol G a gravitációs állandó – ami már tényleg állandó –,

M a bolygó/égitest/tárgy tömege

r a tömegközéppontól mért távolság.


A törvény pontosabb, általánosabb lett, univerzálisabb, persze így több paraméterrel, más összefüggéssel írható le. De maga az összefüggés ugyanaz akkor is, ha a Földön történik egy jelenség, ugyanaz, ha a Marson, ugyanaz, ha a szomszéd galaxisban, meg ugyanaz, ha 10 milliárd fényévnyire.


Azok az összefüggések, amik vizsgálhatók nagyobb távolságból, azokat az összefüggéseket igyekeztek a tudósok – ha közvetett módon, akkor úgy – vizsgálni ilyen szempontból. Tehát ez a posztulátum, vagy ha úgy jobban tetszik elv, nullhipotézis ezeddig helyesnek bizonyult.


Sőt ez egy szimmetria, nevezetesen az, hogy a jelenségek függetlenek az időeltolástól és a térbeli eltolástól és forgatástól (azaz nem fogsz mást mérni a laborban, ha fél órával később érsz be, vagy ha egy másik laborba mész be, nyilván leszámítva mondjuk azt, hogy a Naptól vagy Földtől számított pozíciód megváltozik). Ezekből a szimmetriából meg következik az energiamegmaradás, a lendületmegmaradás és az impulzusmomentum megmaradás tétele. Ha kiderülne, hogy ez a szimmetria sérül, úgy ezek a megmaradási tételek is sérülnének, aminek megint csak nem nagyon látjuk nyomát, hogy bármilyen folyamatban is sérülnének.

tegnap 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Vannak elképzelések arról, hogy a látható világunkon kívül ezek a törvények szép lassan változhatnak, vagy néhány közülük.
tegnap 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Nem tudjuk, de nem utal semmi arra hogy máshól más lenne.
tegnap 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!