Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Magas intelligenciájú emberkén...

Magas intelligenciájú emberként a mizantrópia elkerülhetetlen?

Figyelt kérdés
Mert csak magasan intelligensként láthatod át igazán az emberi természet rútságát, átlag intelligensként elhiszed a kulturálisan elültetett bullshitteket, miszerint minden emberi cselekvés mögött a jóindulat és altruizmus áll?
dec. 6. 08:39
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
91%

Csak a napiinceleknek!

Minden normális ember tud alkalmazkodni a körülményekhez.

dec. 6. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 Kólauborkával ***** válasza:
100%
Igen, egyedül te látod az igazságot, mindennek jobban tudója, csak akkor tudnám, hogy miért nem tudod figyelmen kívül hagyni, amit nem tudsz befojásolni és miért nem azzal foglalkozol, amit meg tudsz. Ja, hogy ennyi eszed meg nincs, mindent tudó Úr.
dec. 6. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
100%
A mértékegységek relatívak. Ami egyiknek magas, lehet másiknak észrevétlen kicsi.
dec. 6. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 Kólauborkával ***** válasza:
100%
Mellesleg hol és ki állította, hogy minden cselekedet mögött jóindulat és alturizmus áll? Kapitalizmus van, a legtöbb ember a zsebét akarja tömni, jóreggelt.
dec. 6. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 Psycho ***** válasza:
100%

"Magas intelligenciájú emberként a mizantrópia elkerülhetetlen?"

Nem.


"Mert CSAK magasan intelligensként láthatod át igazán az emberi természet rútságát"

Hamis állítás. 100%-ig biztosra tudom mondani, hogy az alacsonyabb intellektusú emberek közt is bőven vannak, akik rútnak látják igen sok embertársukat.


"átlag intelligensként elhiszed a..."

Ez a mondat már rosszul kezdődik, mivel rögtön tényszerű következtetésként kezel (egy egyébként igencsak általánosító) feltételezést.


"...kulturálisan elültetett bullshitteket, miszerint minden emberi cselekvés mögött a jóindulat és altruizmus áll?"

1) Senki sem állította, hogy MINDEN emberi cselekvés mögött jóindulat áll, tehát az információ eleve téves feltételezésre épít.

2) Érdemes észrevenni ebben az (általános igazságként kezelt) alapfelvetésben a mögöttesen megbúvó egyéni szemléletet, vagyis projekciót. TE gondolod úgy, kedves kérdező, hogy ez bullshit.


Az egész kérdés(nek álcázott kinyilatkoztatás) voltaképpen egy egyéni meggyőződés kétségbeesett artikulálása. Végtelenül általánosító, holott az emberi természet ennél jóval összetettebb.


Vannak emberek, akiket jószándék vezérel. Van, akik valóban "rút természetűek". Ennek az átlátásához nem kell intellektus (bár segít), de tapasztalati úton is észrevehető. Magas intelligencia esetén a különböző mintázatokat gyorsabban, hatékonyabban észreveszi az ember, de azt, hogy pontosan milyen jellegű mintázatra "cuppan rá" a figyelme, már nem az intelligencia fogja meghatározni, hanem a személyiség mélyebb rétegeiben, tudattalanul munkálkodó alaphiedelmek - ezek pedig rendszerint koragyermekkori élményekre, családi szocializáció sajátosságaira, esetleges traumatizációra vezethetők vissza.


Példa:

Ha van egy alaphiedelmed, hogy "a világ veszélyes", akkor a körülötted zajló eseményekből pik-pakk ki fogod célzottan szűri azokat a momentumokat, amik ezt az alaphiedelmet támasztják alá, és negligálni fogod (vagy kimagyarázod valamilyen nyakatekert narratívával) az összes olyat, ami erre rácáfolna.

Ha a gyereked 10x kimegy sapka nélkül télen, majd a 11. alkalom után megfázik, rögtön azt fogja mondani az ilyen alaphiedelemmel rendelkező, hogy HÁ HÁÁÁ! Ugye, ugye? Én megmondtam! - mert nem veszi észre a 10 másik alkalmat, amikor NEM volt ebből galiba. Mert a 10 másik alkalommal "csak szerencséje volt", vagy épp "csak azért nem betegedett le, mert rövid ideig volt odakint".

dec. 6. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 A kérdező kommentje:

“ Mellesleg hol és ki állította, hogy minden cselekedet mögött jóindulat és alturizmus áll? Kapitalizmus van, a legtöbb ember a zsebét akarja tömni, jóreggelt.”


A kapitalista szemléletűek és tudományos orientáltságú emberek nem, sőt ők úton-útfélén azt hajtják, hogy az ember önző és könnyen megrontható. De valamiért ez is mizantrópiát szül bennem.


Az átlag lakosság pedig azt színleli, hogy mindenkit a jószándék és önzetlenség vezérel. És ez is mizantrópiát vált ki bennem.

dec. 6. 11:37
 7/24 anonim ***** válasza:
100%
Dícséretes, hogy tanultál egy új szót. Szerintem folytasd ezt és csinálj ebből szokást, hogy új dolgokat tanulsz
dec. 6. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 A kérdező kommentje:

7


A másokat lekicsinylők, lealacsonyítók is mizantrópiát váltanak ki.

Tehát szinte bármit tehet az ember minden ugyanazt válja ki bennem.

dec. 6. 12:04
 9/24 anonim ***** válasza:
100%

8

Remek, akkor minek írok le folyton ezt a szót? Miért olvasgatsz a neten dolgokat? Miért nem olvasol mondjuk fizika könyvet?

dec. 6. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 Kólauborkával ***** válasza:
100%
Ez esetben viszont nem az emberekben van a gond, hiszen értelmes emberből nem vált ki minden körülötte folyó esemény “mizantrópiát”.
dec. 6. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!