Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Osztrák-Magyar Monarchiában:...

Osztrák-Magyar Monarchiában: közös himnusz volt? Vagy a magyarok használhatták a sajátjukat? Közösen indultak sportrendezvényeken?

Figyelt kérdés

Miért nem Osztrák-Magyar-Cseh (Lengyel) Monarchiának hívták? Hiszen a csehek lengyelek is benne voltak. Csehek egész országuk területével, lengyelek pedig a mostani országrészük jelentős részével.


Mi volt az előzmény állama?

Habsburg birodalom, vagy Osztrák császárság?


Nyelvhasználatra mi volt a kötelező?

Hivatalokban a magyar (cseh, lengyel, szlovák)?

Vagy mindenkinek tudnia kellett németül?



nov. 29. 11:06
 1/8 Telelő Teve ***** válasza:
93%

Az uralkodó hivatalosan Ausztria császára és Magyarország királya volt. E mellett volt még egy csomó más címe is, de azok a területek nem vívták ki maguknak a monarchia politikájába való egyenrangú beleszólást úgy, mint a magyarok 1848-ban. Ha akkor több nép is sikerrel jár akkor lehet, hogy nem dualizmus lett volna a rendszer neve, hanem trializmus vagy kvadrializmus.


A Himnusz azért marginális kérdés, mert közemberek nem nagyon jártak olyan helyekre, ahol nemzeti himnuszra igény lett volna - csak a 20. században lett hivatalos. Előtte a császári himnuszt játszották állami eseményeken, de oda nemeseken kívül nem sokan jártak. Átlagember mondjuk katonaévei alatt találkozott vele, de mondjuk úgy, hogy 1867-től 1914-ig az Osztrák-Magyar Monarchia nem volt egy katonailag túl aktív állam (ami az I. világháborúban meg is látszott).


Nyelvhasználat a magyar parlamentben magyar, a horvátban horvát, az osztrákban osztrák. Értelemszerűen mindenki a sajátján. Többnyire a hivatalokban is használhattad a saját nyelved, de annyi kisebbség volt, hogy ez nem ment mindenütt - ebből lettek aztán a bonyodalmak, a Magyar királyság pl. elég erőszakosan igyekezett magyarosítani mindent. A német nyelv a gazdaságban és politikában természetesen rendkívül fontos volt és a politikusok java beszélte is, de nem volt kötelező.

nov. 29. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
0%
читать, читать, читать
nov. 29. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 MDaniel98 ***** válasza:
100%

Az Osztrák–Magyar Monarchiának volt egy közös himnusza, amelyet Joseph Haydn "Gott erhalte Franz den Kaiser" dallamára énekeltek. Ez volt a Monarchia hivatalos himnusza, és mind az osztrák, mind a magyar területeken használták. A magyarok a Monarchia hivatalos eseményein kívül szabadon használhatták a saját nemzeti himnuszukat, különösen Magyarországon belül és magyar vonatkozású ünnepeken.


A Monarchia területén a sport szervezetei általában nemzeti alapon szerveződtek, de a Monarchiát a nemzetközi eseményeken egy közös csapat képviselte. Például az 1912-es stockholmi olimpián az Osztrák–Magyar Monarchia egy zászló alatt indult, és közös éremtáblázatot vezettek. Az egyes sportolók nemzeti identitását azonban gyakran megjegyezték, például külön kiemelték, ha egy magyar sportoló ért el sikert.

nov. 29. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
26%
A közös himnusz az osztrák himnusz volt, ami a náci himnusz volt más szöveggel.
nov. 29. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
0%

Hiányos a tudásotok!


“A magyarságnak a 19. századig nem volt önálló nemzeti himnusza, mind a katolikusoknak, mind a reformátusoknak saját néphimnuszuk volt.”


Kat.: Boldogasszony Anyánk!



A magyarok nem énekelték az osztrák Himnuszt, csak kötelességből, hivatalos alkalmakkor húzták el nekik.


A Himnusz 1823-ban született. Szájról szájra terjedt.


A „Hymnus” a költő legnagyobb hatású verse, 1823-ban, a nemzeti ébredés hajnalán írta szatmárcsekei magányában. Először Kisfaludy Károly Aurora című almanachjában jelent meg, kötetben pedig 1832-ben.

nov. 30. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

A legelső a XVI. században az evangélikusok Erős vár a mi Istenünk kezdetű, Luther Márton szövegére íródott himnusza volt, amely az erdélyi fejedelmek hadainak az indulója volt.


Ezt követte 1607-ben a reformátusok himnusza, a Te benned bíztunk eleitől fogva címet viselő zsoltár, szövegének szerzője Luther Márton. Bocskai István hajdúinak harci indulója volt ez – egyébként a katolikus császári seregek ellen.


A katolikusok Boldogasszony anyánk éneke a XVIII. században keletkezett, amelyet sok évtizeden keresztül második nemzeti himnuszként énekeltek a felekezethez tartozók.


Államalapító királyunk kultuszához kapcsolódik az Ah, hol vagy magyarok kezdetű Szent István-ének, amely Mária Terézia uralkodásának idején, 1771-ben – a Szent Jobb Magyarországra visszakerülésének idején – került be a köztudatba és vált kultikus énekké. A népéneket később Kodály Zoltán feldolgozása tette rendkívül népszerűvé.


(Kitekintve a felekezeti életből, a császári országrészben természetesen a monarchikus himnuszt, a Gott erhaltét tekintette a Habsburg-udvar mérvadónak. – a szerk.)


Az első, nem vallásos induló pedig a Rákóczi-induló volt, ez járt egyébként a legközelebb ahhoz, hogy össznépi himnusz váljon belőle, Bihari János cigányprímás országjáró „körútjának” köszönhetően.


[link]

nov. 30. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 TappancsMancs ***** válasza:

Az elején a kérdésből úgy tűnik nem tisztázott a birodalom és királyság (monarchia) közötti különbség és összefüggés - legalábbis erre utal a kérdés egy része. A királyságokat és/vagy népeket meghódító királyok uralkodtak egyszerre akár több királyságon is. Vagyis a birodalom (császárság) a nagyobb és a birodalom uralkodója a császár, szokták királyok királyának is nevezni. És legyen egy példa...

Zsigmond magyar király (1368-1437), valós német nevén Sigismund von Luxemburg, ami magyarul Luxemburgi Zsigmond. És alább a titulusai voltak amiket birtokolt:

- Német-Római császár

- Csehország királya

- Német király

- Magyarország és Horvátország királya

Itt a jobb oldali infó sávban is ott vannak:

[link]


-"Miért nem Osztrák-Magyar-Cseh (Lengyel) Monarchiának hívták?" Mint az előbbikből is érthető, azért, mert a cseh királyi trónt külön tartották és nem olvasztották be a birodalomba a közigazgatási egységét.


Másik még előtte az előzmény államok része, amihez legjobb egy kronológia (oktatásban is szükség lenne ilyenekre és érthető is egy ilyen kérdés). A következő birodalmaknak több neve is volt és legyen itt, mivel találkozhatsz bármelyikkel.


962-1806 -- Német-Római Birodalom

(Szent Római Birodalom, Német-Római Császárság)

(Német Nemzet Szent Római Birodalma - Sacrum Imperium Romanum Nationis Germanicæ)

Ennek sosem voltunk része, de uralkodjuk birtokolta a magyar trónt is.

Térkép: A Szent Római Birodalom a legnagyobb területi kiterjedésében.

[link]


1804-1867 -- Osztrák Birodalom

(Osztrák Császárság - Kaiserthum Oesterreich)

Ennek már része voltunk és a magyar trónon is német uralkodó ült.

Térkép: Az Osztrák Birodalom, 1816 és 1859 között.

[link]


1867-1918 -- Osztrák-Magyar Monarchia

(Osztrák-Magyar Birodalom, röviden: Ausztria-Magyarország)

(Osztrák-Magyar Monarchia - Österreichisch-Ungarische Monarchie)

Szintén része voltunk.

Térkép:

[link]

nov. 30. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 TappancsMancs ***** válasza:

ÉS A HIMNUSZ


A mai értelemben vett "nemzeti himnusz" az viszonylag késői fejlemény és a nemzetállamokhoz kapcsolódik, előtte vallási és néphimnuszok voltak. A néphimnuszok részben van amikor megfeleltethetőek a nemzeti himnuszoknak, de meg szokták különböztetni. Ezt követően a további fejlemény, hogy az európai királyok királyi himnuszokat hivatalosítottak, amik még szintén nem a mai nemzeti himnuszok, hanem császári vagy királyi himnuszok.


Az említett "Gott erhalte Franz den Kaiser" is először császári himnusz volt, a Habsburg-ház (Habsburg dinasztia, Ausztria Ház) himnusza, majd később az Osztrák Birodalom hivatalos birodalmi himnusza lett, de még mindig a császárok nevével és még mindig császári himnuszok voltak. Azok a császári himnuszok minden uralkodó váltásnál változtak és az adott császár nevével és részben új szöveggel rendelkeztek. A császári humuszoknak akkor lett vége, amikor bukott az Osztrák-Magyar Monarchia 1918-ban.

- 1797-1826 Ausztria Ház himnuszai

- 1826-1918 az Osztrák Birodalom császári himnuszai


A Habsburg Monarchia alatt nem volt saját nemzeti himnusza a tartományoknak, koronaföldeknek, hanem a németül íródott császári himnusz szövegét fordították le a területek nyelveire, mint a magyar, horvát, román, cseh, lengyel, olasz és még sok más nyelvre.


Ezek az osztrák uralkodói himnuszok voltak több változatban is:

1797-1835 - "Gott erhalte Franz den Kaiser" ("Isten óvja Ferenc császárt")

1835–1848 - " Segen Öst'reichs hohem Sohne" ("Áldás Ausztria nagy fiának")

1848-1854-1918 - "Gott erhalte Franz den Kaiser" ("Isten óvja Ferenc császárt")


A kezdő sorokból, hogy hogyan írták át trónváltásonként:

- Isten óvja Ferencet, a császárt, a mi jó Ferenc császárunkat! Éljen Ferenc, a császár a boldogság legfényesebb pompájában! ...

- Isten óvja Ferenc császárt, a mi jó Ferenc császárunkat! Magasan, mint uralkodó, magasan, mint a bölcs, a dicsőség pompájában áll. ...

- Isten óvja császárunkat, Ferdinánd császárunkat! Gazdag, ó Uram, a jó császárnak , erős atyai kezednek! Mint egy második atya, dorgáljon meg helyetted a földön! ...

- Ausztria nagy fiának, Ferdinánd császárunknak áldása! Isten, felhős trónodról, hallgatsz erre a földre! ...

- Isten őrizze meg császárunkat és benne a hazát! Te, aki koronát és házat tartasz, oltalmazd őt, Uram, hatalmas kézzel! ...

- Isten őrizze, Isten óvja Császárunkat, hazánkat! Hatalmas a hit támogatásán keresztül , bölcs kézzel vezet bennünket! ...


Korai nem hivatalos magyar himnuszok:

- 1527 - Erős vár a mi Istenünk

- 1607 - Tebenned bíztunk eleitől fogva

- 1651 - Ah, hol vagy, magyarok tündöklő csillaga

- 1715 - Boldogasszony Anyánk

- 1730 - Rákóczi-nóta (Rákóczi-induló)


Magyarország himnusza:

1844 óta használatban

1989 óta hivatalos

nov. 30. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!