A Himnusz keletkezésének történelmi háttere?
A Himnusz keletkezési háttere:
- a Habsburg hatalom erőteljesen nehezedik az országra
- 1812-től nem hívták össze a magyar nemesek képviselőit
- a pénz többszöri leértékelése nehéz anyagi helyzetet teremt
- a jobbágyság polarizálódik
- a nemesség felülről az idegen hatalom, alulról a parasztság szorításában vergődött
Én ezeket a keletkezési háttereket ismerem.
Az a fontos, amit az első leírt. Több nem is kell.
A szabadság mozgalmakról annyit szeretnék megjegyezni, hogy szerintem Kölcsey talán felerősödő nacionalizmusra célzott, azokra a nemzetiségiekre, akiknek nem volt joguk az önrendelkezésre, mint például a lengyel elnyomottakra.
Jó, amit az első írt. De az is igaz, hogy eközben Európában tényleg voltak olyan szabadságmozgalmak, amelyek elbuktak, és ami így pesszimizmusra adott okot. Most példaként a spanyol mozgalmat tudnám ebben a korszakban megemlíteni. Spanyolország nagyon rosszul állt ebben az időszakban, 1821-ben fellázadt ellene az összes dél-amerikai gyarmata, és függetlenek lettek, ezzel egyidőben (vagy ennek hatására?) felerősödtek Spanyolországon belül a liberális mozgalmak (a "liberalizmus" kifejezés, mint eszmeiséget képviselő politikusokra való utalás is Spanyolországból ered). De ez a mozgalom elbukott, mert a Szent Szövetség bevonult, és megerősítette a spanyol király abszolút hatalmát.
A másik mozgalom, ami jelentős volt ebben az időben, az olasz egységesítés ügye, ami szintén bukásra volt ítélve. A mozgalom a napóleoni háborúktól kezdve meghatározó volt, de az abszolút nagyhatalmak szintén megakadályozták ebben az időben (1848-ban is megkísérlik majd, eredménytelenül).
Aztán ott volt a lengyelek szabadságmozgalma, akik igaz, hogy 1830-ban robbantottak ki felkelést, de ennek az előzményei, a 20-as években, ahogy elnyomták az oroszok a lengyeleket, ezen egész Európa, és főleg, mi magyarok is megrendültünk.
Aztán ott vannak a görögök, akik szintén ebben az időben vívták a szabadságharcot a törökökkel szemben, bár ez a szabadságharc mondhatni sikeres volt, de nagyon sok áldozatot követelt. Lord Byron költő is ezekben a harcokban halt meg.
A lényeg, hogy igenis voltak Európában szabadságmozgalmak, de a többsége eleve kudarcra volt ítélve, mert az 1820-as évek a Szent Szövetség, tehát az elnyomás, a maradiság virágkora volt, úgyhogy megvolt az ok a pesszimizmusra. És erre így még én nem is gondoltam, de valóban, ez is belejátszhatott Kölcsey pesszimizmusába. Bár a valódi okok inkább a magyar belpolitikában keresendőek, ahogy az #1-es kifejtette.
A második voltam.
Utolsó köszönöm, hogy ilyeneket felhoztál ezek teljesen kimentek a fejemből! :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!