Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért relativizálja Berend...

Miért relativizálja Berend Nóra oxfordi történész Szent István király jelentőségét?

Figyelt kérdés

Nemrég volt is erről egy sajtóvita:

[link]


Vajon mért van az, hogy egyesek így akarnak hozzájárulni a világhoz?

Így, hogy valótlan dolgokat állítanak?



#szent #középkor #Szent István #Árpád-ház #Berend Nóra #Thoroczkay Gábor
nov. 28. 21:29
 1/9 anonim ***** válasza:
95%

I. István jelentősége saját megítélésem szerint is messze túlbecsült.


Amit jellemzően el szoktak vele kapcsolatban mondani, hogy Magyarországot a kereszténység útjára vezette, és ezzel egyúttal megmentette az országot attól, hogy a nyugat elsöpörje.


Tényszerűen megvizsgálva egyik állítás sem igaz.


Egyfelől a kereszténységet nem ő, hanem apja honosította meg, és akik ellen harcolt, Ajtony, Koppány, maguk is keresztények voltak. Nem igaz tehát, hogy itt a kereszténység vs. pogány magyar múlt lett volna az ellentét. Ezt alapvetően a rockopera ültette el a köztudatban, nagyjából mint ahogyan a Medizsi-restauráció kapcsán is hasonlót tett Az utolsó szamuráj. A valóság mindkét esetben az, hogy itt politikai érdekek, és nem pedig ideológiai ellentét volt az összetűzés alapja.


Emellett nem igaz az sem, hogy ez mentette meg hazánkat a megsemmisüléstől.

Valójában a Német-római Császárság 1027-től 1052-ig összesen hat hadjáratot indított a frissen keresztény hitre tért Magyar Királyság meghódítására. Az elsőt már mindjárt I. István idejében, II. Konrád vezetésével, ám a magyar területre betörő serege teljesen megsemmisült, sőt, I. István még vissza is támadt rá, és hadaival elfoglalta Bécset és környékét.

III. Henrik német-római császár pedig egymaga öt hadjáratot vezetett tíz év alatt a Magyar Királyság ellen.

IV. Henrik is folytatta ezt, 1063-ban, 1074-ban, majd ’79-ben is hadjáratot vezetett a Magyar Királyság elleni befolyása kikényszerítésére.

Akárcsak utódja, V. Henrik is ezt tette 1108-ban.


Mindezeket Magyarország kivédte, noha a hadszervezet alapvetően nem változott az államalapítással, a nyugati típusú nehézlovassággal szemben továbbra is a könnyűlovas íjászokon alapult.


Tehát nem igaz, hogy István a keresztény államalapításért harcolt, sem pedig az, hogy emiatt nem kebelezte be az országot a nyugat.

nov. 28. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
12%
Kivédte a németek támadását? Hányszor tett hűbéresküt magyar király a császárnak, hogy a megszállást vonja vissza??
nov. 29. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

“Egyfelől a kereszténységet nem ő, hanem apja honosította meg, és akik ellen harcolt, Ajtony, Koppány, maguk is keresztények voltak“


A magyar egyházszervezetet István építtette ki. Géza csak annyit tett, hogy megkeresztelkedett.

Ezenkívül a királyi vármegyerendszert, azaz a közigazgatást is ő alapította.


Magyarország az ő uralma alatt konszolidálódott. Ő hozta az első írott magyar törvényeket. Ezek alapján egyértelmű Szent István jelentősége.

nov. 29. 09:44
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

#3 Senki nem vitatta a jelentőségét, csak annak a mértékét. A történelem oktatás szeret agyon egyszerűsíteni, fekete-fehér, jó-rossz kategóriákba sorolni személyeket.

Aki pedig kicsit is jártasabb a témában, pontosan tudja, hogy se I. István, se I. László nem voltak szuper hősök vagy hibátlan honatyák.

Igen. István centralizálta az országot, de elvetette a szabad néprétegek rabszolgasorba (jobbágy) nyomásának alapjait is.

nov. 29. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
20%

Rabszolgaság létezett nyugaton is a 12.század végéig. A magyarok az egyik legnagyobb rabszolgakereskedők voltak Európában a honfoglalás után, bizáncba hajtották a rabszolgáikat.

A magyar rabszolgakereskedelem a honfoglalástól a 13.századig jól üzemelt.


Itt van egy kitűnő könyv erről:

[link]

nov. 29. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
#5 Ez hogy jön ide?
nov. 29. 13:22
 7/9 MDaniel98 ***** válasza:
77%
I. István jelentőségét már valószínűleg eltúlozzák annak ellenére, hogy államalapító királyként természetesen a Királyság legfontosabb uralkodói között kell számontartani. A leszámolás címén elég rendesen megritkította az állam lakossága, vannak olyan becslések amik negyven százalékra teszik a trónharc és a megtorlás következtében elhunt emberek részét. Ezután jóságos honatyának, vagy éppen szent emberként fenntartani eléggé túlzás.
nov. 29. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
A Szent István ellenesség inkább a keresztény ellenességből jön. Akit érdekel a töri az tudja érzelmek nélkül szemlélni a múltat, de az átlag ember érzelmek alapján dönti el hogy az adott személyt most jó vagy rossz volt-e és csak olyan "forrást" fog előszedni ami azt támasztja alá ami neki szimpi
nov. 29. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

" amik negyven százalékra teszik a trónharc és a megtorlás következtében elhunt emberek részét."


Forrás?

dec. 1. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!