U. Xorter kérdése:

Mit kezd a filozófia egy olyan állítás falszifikálhatóságával, mint hogy a világ tegnap jött létre?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, azt mondom, hogy az egész világ mindennel együtt tegnap született. Én csak azért emlékszem vissza korábbra, mert amikor tegnap megszülettem a világgal együtt, akkor olyan emlékekkel indultam, amik olyanok, amilyenek: korábbra mutatnak vissza, de honnan tudhatom, hogy tényleg volt bármi korábban? Szénizotópos kormeghatározás? Mi van, ha a világ tegnap olyan állapotban született, amiben a szénatomok pont olyanok, mintha a legtöbb sokkal régebben létezne, de ez csak a kezdeti állapotuk? Ugyanez a logika a régi filmfelvételekre, hanganyagokra, dokumentumokra vagy akár az Ősrobbanást bizonyító tényeadatokra. Ha valaki ilyet állít, hogy lehet filozófiailag cáfolni?

Hadd idézzem Descartes-ot:

"Nem lehet, hogy tévedek, valahányszor a kettőt és hármat összeadom?" (A fondorlatos "démon" és a saját gondolataink kétségbevonása kapcsán.)

Szerintem fontos, hogy a fenti állítás nagyságrendekkel gyengébb, mint Descartes előbb idézett kétkedése, mert ez nem folyamatos befolyás az érzékszerveink felett, hanem csak egyszeri.

Occam borotváján kívül hogy lehet ezt a priori módon megközelíteni?



nov. 18. 18:58
 1/4 anonim ***** válasza:
85%

"Occam borotváján kívül hogy lehet ezt a priori módon megközelíteni?"

🤔😕😟

Hogyan? Hát - például a gyógyszerek időben való kiváltásával - és azok rendszeres, orvosi utasítás szerinti szedésével!

nov. 18. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Ez már lerágott csont.

A tudomány azért nem foglalkozik ezzel a témával, mert vizsgálhatatlan.

A filozófia pedig azt mondja róla, hogy EBBEN az esetben IS itt és most kell boldogulnod. Úgyhogy ezzel foglalkozni is felesleges.

HACSAK nem találsz valami azonnali és kétségbevonhatatlan bizonyítékot.

nov. 18. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 2*Sü ***** válasza:
92%

Nem vagyok tanult filozófus, de…


> Mit kezd a filozófia egy olyan állítás falszifikálhatóságával


Nem sokat. Mi a falszifikálhatóság lényege? Hogy az adott kijelentésből következik valami,

amely következmény összevethető a valósággal, így a valóság elviekben képes cáfolni a következmény helyességét, és ilyen módon az állítást magát.


A szilárd testek sűrűbbek a folyékonyaknál → Ebből fakadóan bármilyen homogén szilárd testet helyezek folyadékra, annak el kell süllyednie.

Ráteszem a fagolyót a vízre, nem süllyed el, ergo cáfoltuk, hogy a szilárd testek sűrűbbek a folyadékoknál. Az állítás falszifikálható, mert van elvi lehetőség arra, hogy cáfoljuk, mert olyan állítást tesz a világról, ami ellenőrizhető.


Léteznek szárnyas lovak. Ebből nem következik nagyjából semmi. Ha látok egy állatot, ami nem ló alakú és/vagy nincs szárnya, az nem cáfolja az állítást, hiszen nem azt mondtuk, hogy minden állat szárnyas ló, hanem csak azt, hogy létezik ilyen. Nincs elvi mód, amivel az állítás cáfolható lenne, ha még a világ összes állatát is sorra vennénk, akkor is bizonyítani kellene valahogy, hogy nem hagytunk ki egyet sem, ami történetesen lehet szárnyas ló is.


~ ~ ~


Az, hogy a világ tegnap jött létre, valóban falszifikálhatatlan. De pont ezért nem mond semmi érvényeset a világunkról, az igaz és a nem igaz voltából nem következik más, vagy máshogy megfogva bármi történik, az történhet akkor is, ha az állítás igaz, meg akkor is, ha az állítás nem igaz.


De mivel konszenzus van arról, hogy a világ nem tegnap keletkezett, minden észszerűen gondolkodó ember percepciója az, hogy a világ létezett tegnapelőtt is, így az állítást anélkül fogadjuk el, hogy azt bizonyítani, vagy az ellenkezőjét cáfolni lennénk kényszerűek. Az, hogy én tehetek egy olyan állítást, hogy a világ tegnapelőtt is létezett, arra alapvetően a konszenzus jogosít fel. És mivel a kérdéskör falszifikálhatatlan, így aligha fog változni ezzel kapcsolatban a konszenzus. Akár igaz, akár nem, a falszifikálhatatlansága miatt aligha lehet belőle a valósággal össze nem egyeztethető következtetésekre jutni.


Tehát nem kell különösebben foglalkozni a kérdéskörrel, a közös percepció okozta konszenzus alkalmas keretet biztosít arra, hogy a valóságot ezen keretek között értelmezzük és tegyünk róla megállapításokat.

nov. 18. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Én a #3 válaszoló kiváló eszmefuttatásától még egyet hátrébb lépnék.

Az ember egy bonyolult lény, amely (aki) sok mindennel foglalkozik, egyesek, néha, fölös idejükben szórakozásból, olyasmikkel is, amiből az embernek semmi haszna (mielőtt ebbe belebonyolódnánk, azt nem kell felsorolnunk, mi számít hasznosnak. Főleg azért nem, mert ez változik az ismeret bővülésével).

Ennek ellenére az ember, még a filozófus is, alapvetően azon ismereteket igyekszik megszerezni, amik hasznosak az élete számára (ez következik az evolúció azon szabályából, miszerint az élő elsődleges célja a saját élete megtartása). Az ember azért foglalkozik néha fölöslegesnek tűnő dolgokkal, mert tudja, semmiféle ismeret nem fölösleges. Így a filozófia is elsősorban az emberi tudás és gyakorlati problémái rendszerezésével foglalkozik. Tudományos céllal mindenképpen.


Éppen ezért ennyire nyilvánvaló blődséggel rendkívüli beleérzés esetén sem fog öt percnél többet foglalkozni. Ugyanis az emberi élet nem annyira hosszú, hogy hülyeségekre raboljunk belőle időt.

nov. 19. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!