Elképzelhető, hogy Magyarországon a középkorban azért nem a szláv nyelv terjedt el (mint például Bulgáriában), mert itt már a Honfoglalás előtt is magyarul beszélt a lakosság?
"A Vlagyimir (Vladimir) név pedig skandináv eredetű, eredeti formájában Valdemar"
Gondolom az apja, Szvjatoszláv neve is skandináv eredetű :)
#11
Igen, a skandináv Seinald névből származik.
Az oroszok ezt az értelmezést nem tartják valószínűnek, már csak azért sem, mert a Szvent, Szvjat előtag más korabeli szláv fejedelmek (pl. a morva Szvatopluk) nevében is szerepel.
#14
Persze, hogy az oroszok nem fogadják el, a magyarok se fogadnák el a Vajkot román eredetűnek. A hasonlóság meg semmit nem jelent, eleve a "szent" szó elég hasonlóan hangzik a legtöbb nyelven. Eleve a korabeli forma a mérvadó, a bizánci krónikák pl. Sfendostlabos formában írták, a Sfen-Sven előtag pedig nagyon is svéd hangzású (varégok pedig Svédországból származtak).
A kérdésben feltett állítás elképzelhető. Sőt több elismert szakértő szerint valószínűsíthető.
A magyar nyelv megmaradása gyakorlatilag kész csoda, mivel a honfoglalók kevesen lehettek.
Legutóbb Sudár Balázs írt erről egy elemzést. Igazából a honfoglalás előtti Kárpát medencei magyarnyelvűséggel az a legnagyobb baj, hogy a honfoglalók és a késő avarok anyagi kultúrája teljesen eltérő a régészek szerint. Tehát az is lehet, hogy a honfoglalók valami török nyelven beszéltek és a késő avarok beszéltek magyarul, innen az eltérő anyagi kultúra.
Ezek a sztyeppei közösségek nem egynyelvűek hanem többkomponensűek voltak, tehát az, hogy a honfoglalás előtt nincs hír a magyar népnévről a kárpát-medencében igazából nem érv a korábbi beköltözés ellen. Szándékosan kerülöm a kettős honfoglalás szót, mivel az, hogy “magyar” elnevezésű nép élt a Kárpát-medencében a honfoglalás előtt a források erre való utalásának hiánya miatt nem bizonyítható. A honfoglalással tehát a magyar politikai közösség költözött ide, aminek tagjai vagy az itt élő késő a avarok nyelvén, azaz a ma magyarnak nevezett nyelven beszéltek (Ez talán a legvalószínűbb.), de lehet, hogy valamilyen törökségi nyelven beszéltek.
A Sudár Balázs tanulmány:
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!