Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A tudományos réteg hatalmi...

A tudományos réteg hatalmi struktúrája hasonlóan működik mint az üzleti vagy politikai rétegé?

Figyelt kérdés
okt. 21. 10:11
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
okt. 21. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 MDaniel98 ***** válasza:
10# Ez sajnos így van, viszont mivel én kifejezetten szeretem a történelmet, annyit azért elmondanék a védelmében, hogy amennyiben éppen nem diktatúra van valahol, akkor azért közelebb kerülhetünk az objektív igazsághoz mintha mondjuk a náci Németország, vagy a szovjet kommunista rendszerben kutatnák politikailag érzékeny területeket. Bízom abban, hogy a jelenlegi magyar történészgárda többsége sem a politikai meggyőződése alapján, hanem a számára rendelkezésre álló források alapján kutat, persze vannak kivételek, ezeket mondjuk rendszerint nem nehéz beazonosítani mivel a mindenkori hatalom szereti futtatni őket, és pénzt vágni hozzájuk, ha megérdemlik, ha nem:)
okt. 21. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

12: Én egyszer belecsöppentem egy ilyenbe, és már a római korban is kicsit a saját szájizük szerint alakították a történelmet. Meg a történelmi források mindig szubjektívek. Mindig az aktuális király nagyságát emelték ki. Nagyon nagyon kevés objektív leírás van. Ez igazán akkor derül ki, amikor ugyanazt a történetet olvassa az ember 2-3 "ellenséges" forrásból. Azoknak valahol a közös részük az "igaz".


Már nem is emlékszem, hogy hol de több helyen is még az időszámítást is újra kezdték az új uralkodóval.

okt. 21. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 MDaniel98 ***** válasza:

Ez is igaz, de azért a történészeknek elég erősen oktatják a forráskritikát pont az általad felvázolt okok miatt, igaz egy átlagosnál rosszabb képességű történész nem mindig akarja/képes belátni, ha a forrás amiből az elméleteit legyártja vszeg elfogult (volt olyan is, hogy maga a történelmi forrás írója nyíltan leírta, hogy ő utálja xy-t, szóval így olvassa akinek a kezébe kerül:)). De igen, nyilván a történettudomány sose lesz olyan objektív mint a fizika, ez sajnos egyértelmű.


Az szerintem egy jó kiindulópont, hogyha valakiről azt akarják elhitetni, hogy ő maga az ördög/szentéletű, akkor azért vszínű, hogy túloz a forrás (főleg, ha vmi nagyhatalmú emberről kellene ezt elhinnünk). Egy rafináltabb történetíró esetén már nehezebb azt megállapítani, ha hazudik, de talán ők kicsit többet mondanak igazat/nem hazudnak olyan nagyot. Amit sikerül régészeti és történeti forrásokkal is igazolni, azt legalábbis elfogadhatjuk igaznak jobb híján.

okt. 21. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!