Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A tudományos réteg hatalmi...

A tudományos réteg hatalmi struktúrája hasonlóan működik mint az üzleti vagy politikai rétegé?

Figyelt kérdés
tegnap 10:11
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Mármint mire gondolsz? Milyen "hatalmi struktúrája" van a tudománynak? Én benne vagyok nyakig, de "hatalmi struktúra" csak annyi van, hogy mire kapsz pénzt, mire nem. Pályázni kell, és vagy elnyered, vagy állsz odébb (mint tette Karikó Katalin is). Ha meg nem adnak arra amivel foglalkozni akarsz bevállalsz olyat amire adnak pénzt, és abból "lecsippentesz" és csinálod ami tényleg érdekel. Nekem eddig ezt leszámítva soha senki nem szólt bele, hogy mit kutatok és hogyan. Legyen belőle x időnként egy elfogadott lektorált cikk és békén hagyják az embert.


Az igaz, hogy a pénzek osztása kicsit sem átlátható, meg a "mi kutyánk kölyke" kapjon több pénzt, de el lehet lenni.

tegnap 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

1


Igen, a pénz áramlására gondoltam, úgy értettem a tudományok nagyon össze vannak fonódva a poltikai és üzleti szférával, nélkülük nem tudnak létezni ezért ugyanazon az elven működnek, olyan kutatások születnek és olyan irányba ami bizonyos érdekeket kiszolgál.

tegnap 10:37
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

2: Látszik, hogy sose dolgoztál kutatóként (bocs).


Igen, valamennyire fögg aztól mire kap pénzt az ember mire nem. Ez így van kb. 2000 éve. Azt viszont nem fogadom el, és erre légyszíves adjál megbízható forrást: "olyan kutatások születnek és olyan irányba ami bizonyos érdekeket kiszolgál." Hogy ezt honnan vetted, mert ez nem igqaz.


Ezt max. alkalmazott kutatásoknál tudnám elképzelni, hogy "kiszolgál". Ott van egy feladat azt kell megoldani, arra kapsz pénzt. Ha megoldod mindenki boldog és nem hal éhen a kutató, ha nem oldja meg akkor vagy elkönyvelik, hogy "Safranek mibe került a kísérlet..." (a folytatást tudjuk), mert eleve ökörség volt az egész (ld. a most túl hypeolt Tesla jónéhány "találmánya" komplett ökörség), vagy nem áll a technika, hogy legyártható legyen (rentábilisan). Ilyenkor az diktál aki fizet. Ugyanaz, mint amikor elmész egy étterembe és kérsz velős pacalt és kihoznak neked rántott húst helyette. Ez van az alk. kutatásoknál is nem egy esetben. Aztán valahogy a kutató és a megrendelő elrendezi egymás között (vagy így vagy úgy). Ha valaki sokszor hibázik akkor nem fogják keresni. Ld. ha egy étteremben sokszor kapsz velős pacal helyett rántott húst nem fogsz oda menni.


Az alapkutatás az megint egy tök más terlet (én ezen a területen vagyok). Ennek nincs közvetlen gazdasági haszna, ezért általában a kormányoktől, alapíványoktól, régebben (de most is) "támogatóktól" (mecénás volt régen a neve) jön a pénz. És ezt kell a legjobban beosztani. De itt amíg az ember nem komplett agyatlanságot kutat (ld. pl. "brit tudósók") akkor kap rá pénzt. Ez az alapkutatás.

tegnap 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Van a politikának is beleszólása a jelenlegi kutatási irányokba, de ez a bölcsészeti és társadalomtudományok esetében jelentősebb mint mondjuk a vegyészek, vagy mérnökök között.
tegnap 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
9%
Einstein azt mondta, hogy...
tegnap 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
9%
A tehetségesebbek elmennek vállalatokhoz.
tegnap 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
0%
Ha minden igaz, Jim Walesnek van egy írása erről a neten.
tegnap 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

3


Például sok olyan eset van, hogy kicsiben elindítanak magán forrásból esetleg adományokból egy kutatást, az ilyeneket szinte mindig felvásárolja egy megavállalat, például a gyógyszeriparban, és vagy lesz valami a kutatásból (ha esetleg nem sért érdekeket az újonnan fejlesztendő hatóanyag) vagy pedig teljesen eltűnik, senki nem hall többet róla (ez esetben feltételezhető, hogy a hatóanyag valamilyen gazdasági érdeket sérthetett, valamilyen gazdasági mutatóknak, előrejelzéseknek nem felelt meg).

Alkalmazott tudományos , technológiai téren igen, ez szerintem mindennapos. Egyetlen vállalatnak sem érdeke olyasmit fejlesztetnie ami a saját pénzáramlásait taccsra vágná. Tehát a gazdasági mutatók mindig is nagyon fontos szempont és lehet, hogy sok esetben lennének sokkal hasznosabb kutatások, fejlesztések is de azokat nem csinálják meg mivel túl alacsony bevétel származna belőlük, illetve a pénzáramlások csak rövid távúak lennének, nem például több évtizedesek.

Minek napenergiával működő eszközök, generátorok ha az a vállalatoknak nem hozna elég hasznot. Inkább legyen újratölthető akkumulátoros eszköz.

Természettudományok terén ezzel szemben meg a status quot, stabilitást szeretnék fenntartani ami úgy a politikum meg az üzleti szféra érdeke egyaránt.

tegnap 15:23
 9/14 TappancsMancs ***** válasza:
Azért a kutatási pénzek egy része valóban arra van kiosztva, ami bizonyos érdekeket szolgál. Ettől függetlenül vannak valóban csak tudományos igények szerint is kutatások és szerencsére nagyon sok ilyen van kérdező.
tegnap 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
4: igen bocs, én most a természettudományos kutatásokra gondoltam (1. és 3. vagyok). A bölcsészet, történelem és valási kutatások nem jutottak eszembe. Azok mindig is átvoltak politizálva. Ld. "történelem szemlélet" és annak változása.
tegnap 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!