A középkorban mely társadalmi réteg alkotta a katonaságot a Magyar Királyságon?
Az Árpád-korban a szerviensek, aranybulla óta kis-, és középnemesek ha tehették gondolom lóháton mentek csatába. A király udvari nemesei és a gerébek a páncélozott lovasságot adták, a várjobbágyok szintén katonák voltak, ő lettek volna a gyalogság? Ki alkotta a gyalogságot?
Valamint a bandériumok is a a bárók és püspökök, valamint a vármegyék által kiállított seregrészek voltak. A közkatonák kik közül kerültek ki?
Zsigmond már zsoldossereget is gyakran használt. A késő középkori egész európai zsoldosok kik voltak? Birtokvesztett nemesek? Polgáok? Jobbágyok, de kinek kellett egy képzetlen polgár vagy jobbágy a zsoldoscsapatába?
A 16. századtól tiszta a sor, ott már vitzélő rend van.
A középkori Magyarországon a katonaságot a különböző kiváltságos rétegek tagjai alkották, valamint zsoldosok. A szerviensek, majd később a zászlósurak és bandériumaik minden a nemesi rendhez tartozóval együtt a lovasságot alkották. Külön az egyházi rend nem adott hozzá a hadsereghez, ugyanis az egyházmegyéket gyakran a nemesi rendhez tartozó nagybirtokosok vezényelték, azokat a földeket pedig nem oszthatták szét a katonáknak. A lovassághoz adódtak hozzá még a kunok és egy ideig a székelyek. A hazai eredetű gyalogság főként a magyar királyi -és mezővárosok polgáraiból származhattak, azonban Magyarországon nem volt elég erős a polgárság ahhoz, hogy a későbbi magyar gyalogsági igényeket kielégítsék. Ezért a gyalogság Magyarországon főként külföldi, olasz, német, majd a husziták után cseh zsoldosokból is állt. A zsoldosok főként a társadalom lemorzsolódott rétegeiből álltak, földjüket elvesztett nemesek, jobbágyok, polgárok alkották, ezért álltak a zsoldoscsapatok főként olaszokból és németekből, ugyanis Itáliában és a Német-római Birodalomban folyamatosan hadakoztak a különböző városállamok és fejedelemségek, ráadásul a népsűrűség is magas volt erős polgársággal. A zsoldoscsapatok kiképezték újoncaikat a hadviselésre, hiszen nekik a katonáskodás volt a hivatásuk és a zsoldoscsapatok vezéreinek is érdekükben állt képzett katonákat alkalmazni. Magyarország területén egészen a Hódoltságig nem volt hosszú ideig elhúzódó háborúskodás ami elég letelepedni képtelen földönfutót eredményezett volna, bár a kiskirályok idején a belső viszályok miatt megnövekedett a hazai zsoldos-kitermelés. Magyarországnak Mátyás király uralkodása alatt lett nagyobb létszámú zsoldos gyalogos egysége. A magyar hadsereg egészen a Rákóczi-szabadságharcig túlnyomó többségben lovasságból állt, mert a kelet-közép-európai igényeknek ez volt a legmegfelelőbb, valamint gyalogos seregek a huszitákig szemtől-szemben, nyílt harcokban nem voltak ellenfelei a lovasságnak. Persze a várostromokat nem lóhátról intézték, de a végvári katonaság is inkább volt lovasság mint gyalogság.
(Bocs hogy ilyen hosszú lett de erről még sokkal többet is lehetett volna írni ráadásul lehet hogy némely megállapításom nem pontos és/vagy nem igaz.)
Lényegében elég jó az első válasz, de ugye az nagyon fontos, hogy melyik időszakot nézzük.
Általánosságban a középkorban a hűbéri rendszer piramisszerűen épült fel és a legalján lévő kisnemesek a saját pórjaik közül az ügyesebbeket kiképezték fegyverviselésre és kettőt, hármat, négyet magukkal vittek különböző feladatokra. Mivel szám szerint ezek a kisnemesek voltak a legtöbben, gyakorlatilag az őket segítő jobbágyaik voltak a seregben a legnagyobb számban, de ez csak általában értendő és nem minden esetben.
Gyakran ezek számára is volt ló biztosítva, de a gyalogos, talpas seregrész zömét is belőlük állították ki, ha a helyzet úgy kívánta.
Nekik viszonylag kedvező volt a helyzetük a többi jobbágyéhoz képest, hiszen uruk bizalmi emberei voltak, akiket megbecsült.
Természetesen a középkor korai és késői szakaszaiban már vannak komoly változások, de ez a szokás azonban akkor sem tűnt el teljesen, nyomokban megtalálható minden időben.
Tehát a legnépesebb réteg az ugye a jobbágyság. Egész Európában, eltekintve attól hogy most van a komoly polgárság vagy nem. Egy szerviensnek van egy falva, azon mondjuk 10 telek. Telkenként egy jobbágycsalád. A telek feladatait el tudja látni mondjuk 4 fő, és ha a jobbágynak volt vagy 7-8 gyereke, esélyes volt hogy a kisnemes magához kérte katonának? És akkor ez ilyen állandó kíséreteként ott volt. Rendben ez így érthető akkor köszönöm.
A bandériumok pedig mivel szükséghelyzetben lettek felállítva, képzetlen parasztokat is tartalmazott gondolom, akiknek a fegyvert az adott nemes adta. Ha túlélték a harcot akkor meg visszamentek dolgozni.
Nem pontos, mert előfordult csak nemesekből álló sereg is, illetve ezek a jobbágyok nagyjából ki voltak képezve azokra a feladatokra, amiket végeztettek velük.
Lényegében elég jól is bántak a fegyverrel és a nemesi háznál is szükség volt a tevékenységükre, nem közönséges jobbágyok voltak, bár esetenként nekik is kellett dolgozniuk, de ezek a kisnemesek egyébként is alig különböztek a pórjaiktól, még úr és szolga között sem volt túl nagy különbség, egyes koroktól eltekintve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!