Mi volt a pákászat szerepe a nép életében?
A pákászat az 1900-as évek első harmadáig, a lápvidékek lecsapolásáig komplex halász, vadász, növénygyűjtő életformája volt a lápok, mocsarak vidékén található falvak lakóinak. Mivel a lápvidék lakosainak a megélhetéshez szántóföldi művelésre alkalmas területük kevés volt, elterjedt foglalkozásnak számított a pákászat.
Pákásznak nevezték azokat a lápvidék környékén élő embereket, akik kimondottan a rétből, mocsárvidékből éltek, tehát földet nem műveltek, hanem abból éltek, amit a lápvidék készen adott, begyűjtötték a természet adta kincseket.
Nem hinném, hogy nagyon jól megéltek belőle, azért a földművelés, állattartás jobban hoz.
Viszont érdekes lehetett, nem nézem le őket.
"Próbálják úgy bemutatni, mint periferiára szorult embereket."
Aminek van is valami valóságalapja. Ilyen munkát elsősorban az dolgozott, akinek nem volt földje, azaz a legszegényebb földnélküli parasztok és jobbágyak.
Ahogy a szólás tartja "halász, vadász, madarász, üres tarisznyában kotorász", azaz nem igen lehetett jól megélni a munkájukból. Ráadásul az év nagy részét a mocsárban töltötték távol a többi embertől.
Ilyen munkát elsősorban az dolgozott, akinek nem volt földje, azaz a legszegényebb földnélküli parasztok és jobbágyak.
Attól függ mikor. A török korban majd mindenki így élt. Később csak az aki rákényszerült. A kihalt Alföldön bőven volt hal, vad, madár, nem kellett földműveléssel foglalkozni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!